Recenzja książki: Tożsamość grupowa dewiantów a ich reintegracja społeczna. Część II

Recenzuje: Justyna Gul

Reintegracja społeczna dewiantów

Funkcjonowanie w społeczeństwie oznacza dopasowanie się do pewnych reguł zachowania, do norm powszechnie akceptowalnych. Jednak świadomości grupowej towarzyszy nieodłączne postrzeganie otoczenia przez pryzmat jednostki, nas samych i tę odrębność również chcemy zaznaczyć. Codzienność oznacza bowiem współistnienie tożsamości społecznej i indywidualnej oraz nieustanne poddawanie siebie i innych próbom, ale też przyjęcie postaw ugodowych, zawieranie kompromisów.

Charakter naszych relacji z otoczeniem uzależniony jest zarówno od naszych cech osobowych, jak i od rodzaju grupy oraz jej członków, a komunikacja zakłada istnienie sprzężenia zwrotnego czyli odpowiedzi na wysyłane przez nas informacje. Współistnienie zakłada również wpływ, jaki inni wywierają na naszą świadomość, nasze postawy i zachowania, a także to, w jaki sposób my oddziałujemy na innych. Przemiany te są szczególnie widoczne w XXI wieku, bowiem przed współczesnym, tzw. ponowoczesnym społeczeństwem, stoją nowe wyzwania. Coraz częściej przemiany te pociągają za sobą również dezintegrację osobowości, czyli istnienie jednostek wykluczonych społecznie, przekraczających normy powszechnie obowiązujące, w tym normy prawne. Co więcej: problem ten będzie ulegał pogłębieniu.

O jednostkach obarczonych piętnem dewianta, o osobach odznaczających się niskimi kompetencjami społecznymi i kwalifikacjami zawodowymi, a także o działaniach na rzecz reintegracji i reorganizacji grup wobec problemów związanych z readaptacją możemy przeczytać w publikacji Oficyny Wydawniczej Impuls Tożsamość grupowa dewiantów a ich reintegracja społeczna. Książka pod redakcją naukową Wiesława Ambrozika i Anny Kieszkowskiej to druga część opracowania adresowanego nie tylko do osób zajmujących się zawodowo resocjalizacją, do terapeutów uzależnień, pedagogów i psychologów, ale również do osób, które zetknęły się z problemami wykluczenia społecznego.

Na zawartość książki składają się teksty specjalistów, którzy zajmują się m.in. kwestiami dewiacyjnej tożsamości grupowej skazanych, identyfikacji z grupą, resocjalizacji, popularności terapii grupowej, świadomości odpowiedzialności u młodzieży skonfliktowanej z prawem, tożsamości uwikłanych w cyberprzestrzeń czy potrzeb seksualnych w kontekście izolacji więziennej. Wszystkie one poruszają istotne dla rozwoju społeczeństw kwestie, w tym problemy wynikające ze społecznego niedopasowania, wykluczenia oraz trudności readaptacji.

Jest to pozycja niezmiernie ważna, a także pomocna zarówno w zrozumieniu skali zjawiska marginalizacji jednostek, jak i w organizowaniu form pomocy. Uświadamia także czytelnikowi, że niezależnie od jego podejścia do osób wykluczonych, nie można ich nie zauważać, bowiem jednostki takie będą stanowiły coraz liczniejszą grupę. Publikacja Tożsamość grupowa dewiantów a ich reintegracja społeczna nie tylko otwiera nam oczy na istniejący stan rzeczy, ale i uwrażliwia, dając nadzieję na nowe rozwiązania systemowe, a nawet, na zmianę postawy społecznej.

Kup książkę Tożsamość grupowa dewiantów a ich reintegracja społeczna. Część II

Zobacz opinie o książce Tożsamość grupowa dewiantów a ich reintegracja społeczna. Część II