Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Travesti

Cartarescu Mircea

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-89755-67-4
Liczba stron: 156
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Krzysztof Grudnik

Fabuła książki jest mało skomplikowana. Oto mamy dojrzałego pisarza odnoszącego umiarkowane sukcesy na rynku wydawniczym, który postanawia zmierzyć się ze swoją przeszłością, snując wspomnienia o obozie wycieczkowym z czasów szkolnych.

 

Właściwie wokół tego epizodu zamyka się cała historia opisywana w "Travesti". Mimo tej prostoty, udało się stworzyć autorowi rozwiązanie fabuły niesamowite, zaskakujące i porażające czytelnika! Dla samego tego chwytu warto by sięgnąć po tę pozycję. A jednak nie sposób odciąć się od wrażenia, że fabuła jest tutaj ledwie pretekstem na ramach którego pisarz buduje bogaty świat przeżyć wewnętrznych narratora zewnętrznego i narratora-bohatera.

 

Świat pełen wizji, fantazji, marzeń. Scenki te, "podoczepiane" do głównej osi fabularnej, mają własny, często zaskakujący przebieg. Miejscem akcji jest Rumunia lat 70. ubiegłego wieku. Były to czasy rozpięcia państwa między Wschodem a Zachodem. Z jednej strony narzucana "polityczna poprawność" względem ustroju socjalistycznego, z drugiej: kontrkulturowe naleciałości i hippisowska moda ze Stanów. Owo spięcie oraz jego wpływ na młodzież tamtego okresu stanowią ciekawe tło powieści.

 

Język, którym posługuje się Cartarescu, cechuje poetyckość, która pewnymi miejscami może wydać się przesadzona. Mamy przecież do czynienia z powieścią, z prozą. Ale w ujęciu całościowym ten właśnie język współgra idealnie z wizyjno-fantazyjnym charakterem narracji. Głównym bohaterem wydarzeń jest narrator sprzed 17 lat. Narracja prowadzona jest przez dorosłego, zewnętrznego narratora, jednak często granica ta zaciera się, co daje efekt ciekawy w odbiorze. 17-letni bohater jest nazbyt dojrzały jak na swój wiek. Jego rozwój emocjonalny, intelektualny i estetyczny staje się przyczyną wyobcowania i kpin ze strony rówieśników, przed którymi ucieczka prowadzi w krainę literatury i fantazji.

 

Równolegle pozostaje wciąż silna potrzeba identyfikacji z grupą, co rodzi napięcia i stany paranoidalne (będące kolejnym punktem wyjścia dla wypełniających strony psychodelicznych wizji). Po książkę Mircea Cartarescu warto sięgnąć. Warto też przebrnąć przez pierwsze strony - co może być doświadczeniem trudnym. Należy dostroić się do klimatu powieści a wciągnie nad ona i pochłonie całą naszą uwagę.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Travesti Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Travesti Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Travesti Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Travesti Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Travesti Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów