Recenzja książki: Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele

Recenzuje: Justyna Gul

Poczuj w sobie moc!

Zastanawiamy się czasami, co sprawia, że niektórzy ludzie mają wszystko – szczęście w życiu osobistym i zawodowym, piękny dom, pełne konto i zabezpieczenie na starość, zaś inni z trudem wiążą koniec z końcem. Dlaczego jedni pną się po szczeblach kariery, kiedy inni z trudem znajdują i utrzymują posadę. To, co odróżnia te dwie grupy to… moc jaguara, czyli pewność siebie, szacunek do siebie oraz jasność wyznaczonego celu. Jeśli jesteś, czytelniku, w tej grupie szczęśliwców, którzy wiodą życie dokładnie takie, jakby chcieli, możesz spokojnie zrezygnować z lektury tej recenzji. Jeśli jednak na Twojej drodze piętrzą się przeszkody, jeśli zamiast piąć się po szczeblach kariery raczej spadasz z drabiny, to niniejszy tekst oraz książka Dagmary Gmitrzak jest właśnie dla ciebie.

Autorka poradnika Trening Jaguara, opublikowanego nakładem wydawnictwa Helion, jest trenerką rozwoju osobistego, socjologiem i terapeutką holistyczną. Wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte w pracy, a także doskonały zmysł obserwacji, Gmitrzak zabiera nas w podróż, w której przewodnikiem będzie właśnie Jaguar – zwierzę symbolizujące takie cechy, jak wewnętrzna moc, pewność siebie, odwaga, prawość oraz kierowanie się intuicją. Dzięki podążaniu za tym pięknym zwierzęciem i przyswojeniu sobie określonych reguł zachowania otwiera się przed nami szansa na pokonanie lęków, wyjście ze strefy komfortu, która znacząco ogranicza działania oraz na osiągnięcie założonych celów.

Poradnik składa się z dwóch części – w pierwszej z nich poznajemy Jaguara, a następnie autorka zaprzęgnie nas do ciężkiej pracy nad sobą i nad własnymi przekonaniami. Gmitrzak odsłania przed nami naturę tego wielkiego kota, mistrza w osiąganiu celów oraz przybliża symbolikę jaguara w rdzennych kulturach. Wskazuje na trzy aspekty Jaguara: fizyczny, intrapersonalny oraz zewnętrzny i zapoznaje nas z zespołem cech, które Jaguar pomoże nam w sobie obudzić, jeśli tylko za nim podążymy.

Prawdziwa zmiana sposobu myślenia i postępowania czeka nas jednak w części drugiej, która skłania do autorefleksji i określenia miejsca, w którym się obecnie znajdujemy. Poznamy osiem mądrości Jaguara, dzięki którym zyskamy bodziec do rozpoczęcia nowego rozdziału w naszym życiu oraz odpowiemy na pytania: „Czego tak naprawdę pragnę?”, „W jaki sposób chcę realizować siebie?”, a także zadamy sobie inne ważne i transformujące pytania, które pozwolą przejść od obecnej sytuacji do nowego etapu.

Autorka nakłoni nas również do stworzenia listy celów, bowiem tylko jasno sprecyzowane plany nadają właściwy kierunek naszemu życiu. Podkreśla jednak, że do ich realizacji niezbędna jest ich spójność pomiędzy naszymi chęciami a gotowością do działania, a także wymienia najczęściej występujące „blokery”, czyli czynnik powstrzymujące nas przed wyznaczaniem celów i ich osiąganiem. Dzięki Treningowi Jaguara dowiemy się ponadto, w jaki sposób możemy przekształcić strach i lęk w siłę, która zmotywuje nas do aktywności oraz w jaki sposób zbudować poczucie własnej wartości. Dzięki temu otworzymy się na swoją moc i wreszcie podejmiemy konkretne działania. Nauczymy się stawiać pewne, zdecydowane kroki i nie poddawać się przy pierwszej pojawiającej się przeszkodzie (…).

Trening Jaguara Dagmary Gmitrzak uświadamia, że tak naprawdę swoim największym wrogiem jesteśmy my sami, podcinając sobie skrzydła, wątpiąc w swoje umiejętności i pozbawiając się energii za pomocą negatywnych myśli. Poradnik daje nam szansę na zmianę tego stanu rzeczy przez zmianę naszego podejścia do wyzwań, przez przekonanie się, jak wielka kryje się w nas siła. Układ graficzny książki i wyraźne oznaczenie ćwiczeń i rzeczy istotnych czyni lekturę przystępną i niezwykle użyteczną. Warto przeczytać poradnik kilkakrotnie, wracając do niektórych ćwiczeń czy rozdziałów, sporządzając swoje własne notatki i uwagi, ale przede wszystkim czynnie uczestnicząc w tej przygodzie – w podróży z Jaguarem!

Kup książkę Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele

Zobacz opinie o książce Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele
Obudź swoją kreatywność
Dagmara Gmitrzak0
Okładka ksiązki - Obudź swoją kreatywność

hcesz być bardziej kreatywny? Pragniesz tworzyć, ale nie wierzysz w swoje możliwości? Czujesz się wypalony i marzysz o pracy, która przyniesie Ci satysfakcję...

Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji. Samo Sedno
Dagmara Gmitrzak0
Okładka ksiązki - Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji. Samo Sedno

Rzeczowe i rzetelne ujęcie tematyki stresu. Mnóstwo propozycji technik pracy z własną kondycją emocjonalną, ciałem, percepcją i ogólnym stanem energetycznym...