Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Trzynaście lat później

Jasper Kent

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-06-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324136865
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć
Wurdałaki kontra Rosja


Dwunastu Jaspera Kenta zrobiło dobre wrażenie jako książka napisana bardzo sprawnie, z polotem, literacko dojrzała, poruszająca ciekawe tematy i wychodząca śmiało poza modne dziś, dosyć naiwne stereotypy. Dotykająca - mimo mało rzeczywistego motywu przewodniego, jakim są wampiry - realnego życia, kawałka prawdziwej historii, a nie pozostająca tylko w świecie czyjejś rozbudzonej fantazji. Kent zaplanował swój cykl na pięć książek. Oto zatem nadszedł czas na tom drugi, pod jednoznacznym tytułem Trzynaście lat później. Czas na kolejną porcję mrocznej historycznej fantasy osadzonej w carskiej Rosji roku 1825. Warto podziwiać niezłe tempo polskiego wydania, biorąc pod uwagę fakt, że oryginał ukazał się w marcu bieżącego roku, a wydanie amerykańskie dopiero będzie miało miejsce.

Rambo 2, Szczęki 3, Karate Kid 4 - z jednej strony niecierpliwie czekamy na kontynuację utworów, które się nam spodobały, z drugiej drżymy na myśl, że mogą one okazać się częściową lub całkowitą porażką. Syndrom sequela daje często znać o sobie w mało przyjemny sposób. Na szczęście nie w tym przypadku. Z mojego punktu widzenia, ta część cyklu jest po prostu lepsza od poprzedniczki. Bardziej dojrzała i wyrafinowana, ze znacznie ciekawszą fabułą.

Pamiętacie Dwunastu?! Pochód armii Napoleona przez rosyjską ziemię w 1812 roku. Walki, śmierć, zimno, głód. Przerażającą zimę i nie mniej przerażających wurdałaków, pchanych żądzą ludzkiej krwi, żądzą nie do zaspokojenia. Wezwani na pomoc, przybywają, lecz zasady gościnności nie są dla nich święte. Pozostawiają za sobą plamy krwi - i to nie tylko krwi francuskiej. Niby wszyscy w końcu giną, także Juda, człowiek udający wampira, ale czy to aby na pewno jest prawdą, czy tylko pobożnym życzeniem?!

Główny bohater Dwunastu, pułkownik Aleksiej Iwanowicz Daniłow, służy Rosji, którą aktualnie uosabia dla niego car Aleksander. Jego syn, Dimitrij, osiąga wiek osiemnastu lat i zostaje przez ojca namówiony do wstąpienia w szeregi armii mimo tego, że przejawia pewien talent muzyczny. Daniłow pełni misję szpiega, tym razem w szeregach rosyjskich oficerów związanych z Towarzystwem Północnym i Południowym. Te zakonspirowane, zorganizowane na wzór masońskich lóż, organizacje planują przyspieszyć konieczne według ich członków przemiany we własnym kraju. Rozważają przewroty, rewolucję, zmuszenie cara do abdykacji lub nawet zamach. Kierują nimi ludzie wzniośli duchem, pełni szczytnych ideałów, zarazem jednak dalecy od realizmu i obiektywnego oglądu spraw mocarstwa. Celem Daniłowa jest infiltracja tego środowiska, a nawet - umiejętne wpływanie na decyzje przywódców. Czas płynie wolnym rytmem - spotkania, rozmowy, przyjęcia. Do momentu, gdy na ścianie gabinetu Aleksieja niespodziewanie pojawia się napis: 9-22-14-Ż4-M. Kod, który znali tylko bardzo nieliczni. Sugerujący, że napisał to Maks, który zamarzł na śmierć w 1812 roku. Kod, który mówi o spotkaniu w jednym z bolesnych dla Daniłowa miejsc. Ciekawość, niepokój, pamięć o przyjaciołach i wrogach targają myślami i uczuciami pułkownika. Rusza on przed siebie, do Moskwy, zabierając syna, który ma wstąpić do armii rosyjskiej. Ciągnie go zresztą nie tylko zew intrygującej przygody, ciekawość, kto go wzywa, ale również głos serca, pragnienie ujrzenia dawnej kochanki i wychowywanego przez nią ich wspólnego dziecka, Tamary. Tym bardziej, że przypadkowo nasz bohater odkrywa niemiły sekret własnej żony, istnienie tajemniczego Wasi, prawdopodobnie kochanka. Daniłow nie wie jeszcze, że oto zaczyna się etap niezwykle ważny nie tylko dla niego, ale i dla Rosji. Czas, który w jego przypadku nie skończy się tak jak by tego pragnął. Że znowu stanie oko w oko z wurdałakami, także z tym, którego miał nadzieję już nigdy nie spotkać.

To nie jest kolejna prosta powieść fantasty osadzona w klimatach historycznych. To połączenie fantasy i powieści historycznej z elementami romansu. Elementy horroru wyeksponowane w Dwunastu są tu obecne w dużo mniejszym wymiarze. Autor z dużą dbałością kreśli świat, w którym porusza się Daniłow. Wykorzystuje prawdziwe osoby i fakty, zręcznie wplatając je w wymyśloną fabułę. Czyni to niezwykle zgrabnie. Kreuje świat namacalny, pulsujący życiem, niezwykle plastyczny i łatwy do wyobrażenia. Dba o logikę wydarzeń, niezmiernie rzadko pozwalając sobie na zaniedbania czy uproszczenia. Ta historia wciąga i fascynuje. Autor nie koncentruje się tylko na samej akcji, pozwala sobie na rozbudowane opisy związane z tłem historycznym, muzyką (owocuje tu jego osobiste doświadczenie), emocjami bohaterów. Czyni to jednak tak profesjonalnie, że nie męczy i nie nudzi. Kent stara się, i w pełni mu się to udaje, by jego proza była ciekawsza niż średnia dla gatunku fantasy. Umiejętnie zmienia rytm, myli tropy, dając nam do rozwiązania zagadkę nieomal kryminalną.

Książkę czyta się z ciekawością od początku do samego końca. Wyróżnia się ona bowiem pozytywnie na tle literatury rozrywkowej. Jest soczysta, gęsta, świetnie napisana, dynamiczna. Zadowalająca nawet doświadczonego czytelnika. Takie książki pokazują, że nie ma gatunków literatury lepszych czy gorszych, że w ramach każdego rodzaju literatury można spotkać utwory nieprzeciętne. Do takich można zaliczyć z pewnościąTrzynaście lat później.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kavayee plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-29, Na półkach: Przeczytałem,

Wurdułaki też mają uczucia?


Choć zapewne niewielu kojarzy słowo wurdułak, to jest ono jak najbardziej prawdziwe i wymowne. Czyż nie lepiej brzmi niż tradycyjny wampir? Mroczniej, potężniej i o wiele niebezpieczniej. I takie są w rzeczywistości wampiry, nie świecą się w słońcu i nie patrzą z sympatią na ludzi! Człowiek równa się pożywienie, pożywienie równa się przedłużeniem własnej egzystencji (bo w końcu jednak są nieumarłe…).


Jeśli do wurdułaków dodamy scenerię carskiej Rosji z okresu XIX wieku , wychodzi bardzo intrygujące połączenie. Mamy nie tylko ciut polityki, ale też sporą dozę ówczesnej dyplomacji, tego jak uchronić się przed niepożądanymi oczami oraz domieszkę cichego szpiegostwa. Czy car Rosji może być nieszczęśliwy? Co nawet ważniejsze – czy DOBRY car Rosji może być nieszczęśliwy? Owszem. Klasycznie ujmując, jego życiu również zagraża niebezpieczeństwo ze strony istot ponadnaturalnych. Jaki mają w tym jednak cel? Czy zależy im na obaleniu cara czy tylko na ukaraniu rodu, z którego pochodzi? A może ma to związek z tajemniczą zdradą Romanowów? Przeznaczenie można oszukać, ale czy karma do nas nie wróci jak bumerang?


Aleksiej Iwanowicz Daniłow wiedzie podwójne życie, co wcale mu jednak nie ciąży tak bardzo jakby się mogło wydawać (co innego postaci drugoplanowe, jak Tamara czy Dominikija). Jasper Kent do klasycznej służby carowi dorzuca motyw wurdułaków i tajemniczej księgi, która ma bardzo dziwną fakturę oprawy…To Daniłow musi rozwikłać zagadkę kryjącą się w tej księdze, ale nie jest to proste ze względu na braki językowe naszego bohatera (francuski czy rosyjski był na porządku dziennym na tak wysokich stanowiskach, ale kto by się przejmował angielskim, przecież Szkot i Anglik to najzupełniej w świecie ci sami ludzie!). Jakie informacje są zawarte w tym dziwnym tomiszczu i czy pomogą naszym bohaterom? Dowiecie się tego sięgając po „Trzynaście lat później” Jaspera Kenta.


„Trzynaście lat później” Jasper Kent to druga część o wampirach w Rosji (wcześniejsza miała tytuł „Dwunastu”) i ciut żałuję, że właśnie od tamtej nie zaczęłam, bo w drugim tomie jest sporo nawiązań do minionych wydarzeń. Co się jednak odwlecze, to nie uciecze! Do stylu, w jakim napisana jest książka, można się przyzwyczaić, mimo że na początku może wydawać się trudny do czytania (a warto przebrnąć przez te pierwsze paręnaście stron). Jasper raczy nas carską Rosją z całą jej wytwornością i zasadami. Należy pamiętać, że ściany mają uszy i nie każdy jest w stanie uwierzyć w istnienie wurdułaków dopóki nie zobaczy dowodu na własne oczy. „Trzynaście lat później” to nie jest banalna powieść z jednoosobową narracją. Mamy tutaj do czynienia z ukazaniem wydarzeń z wielu perspektyw – nawet małej córki głównego bohatera – Aleksieja Daniłowa. Oczywiście większość książki zajmuje aspekt Aleksieja i jego działania są tutaj najbardziej znaczące, niemniej jednak bardzo dobrze dla fabuły i zwiększenia jej atrakcyjności zrobił właśnie zabieg podzielenia narracji.


Jak się okazuje, jest to pięciotomowy cykl o Aleksieju Daniłowie, z czego w Polsce wydane zostały na razie tylko dwie pierwsze części przez wydawnictwo Amber (gdyby były kolejne, absolutnie bym się nie obraziła!). Biorąc pod uwagę fakt, że książka została świetnie przetłumaczona (Tomasz Wilusz), czyta się ją z przyjemnością i nie odnosi się wrażenia sztuczności niektórych terminów. Jasper Kent to przede wszystkim pisarz skupiający się na istotach ponadnaturalnych i trzeba przyznać, że dobrze spełnia się w tym gatunku. W „Trzynaście lat później” docenicie zarówno elementy historyczne i opisy miast rosyjskich, jak również charakterystykę wurdułaków i ich podejście do własnej egzystencji (nie, zdecydowanie nie wszystkie są takie same!).


 

speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
A mi się barzdo podbało..ma swój klimat, no i trzeba lubiec taka literaturę
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Hm... Opis wydaje się być ciekawy, jednak czytałam nieprzychylne opinie na temat tej serii, ale najlepiej się samemu przekonać..
Jest ktoś komu się podobało?
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Trzynaście lat później Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Trzynaście lat później Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Trzynaście lat później Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Trzynaście lat później Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Trzynaście lat później Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów