Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Tygrysi księżyc

Antonia Michaelis

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2009-05-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788323778202
Liczba stron: 408
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Istnieje tylko jeden rodzaj powieści, które pachną kardamonem, rozbrzmiewają tysiącem nieprawdopodobnych historii oraz w które zawzięcie ingerują liczni bogowie: Kryszna z nieodłącznym fletem, Sziwa z półksiężycem we włosach i Ganesza z głową słonia. To książki, których akcja rozgrywa się na pograniczu dwóch światów – pięknych i egzotycznych Indii oraz przedziwnych i często niebezpiecznych miejsc, gdzie bogowie posyłają swoich wiernych wyznawców. „Tygrysi księżyc” to wciągająca i barwna opowieść, w której rzeczywistość splata się z baśnią tworząc zaskakującą, fascynującą i mieniącą się tysiącem odcieni historią.

Raka to młoda hinduska piękność, w której zakochuje się bogaty kupiec. Oferuje ojcu dziewczyny spory majątek, jeśli ten zgodzi się oddać mu dziewczynę za żonę. Tym sposobem Raka trafia do haremu bogacza. Oczekując kilka dni na noc poślubną, Raka opowiada fascynującą historię pewnemu młodemu, pięknemu eunuchowi. W opowieści Raki, młodzieniec imieniem Farhad zostaje wyznaczony przez Krysznę na wyzwoliciela jego córki z rąk okrutnego króla demonów Rawany. Farhad wraz ze świętym białym tygrysem i mającym potężną moc Krwawym Kamieniem wędruje przez deszcze, ogień i pustynię. Spotyka na swej drodze zarówno przyjaznych jak i węszących zysk ludzi. Chłopak musi się jednak spieszyć. Ślub króla demonów z córką Kryszny ma odbyć się w kolejną pełnię księżyca. A dni, jak Farhad przekonuje się na własnej skórze, umykają niezwykle szybko.

Elementów, które czytelnika w powieści Antonii Michaelis zachwycą, jest bardzo wiele. Powieść można bowiem rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Jest to z jednej strony fascynująca bajka, która znakomicie wpisałaby się w „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Opowiadane przez Rakę przygody Farhada są niesamowite i zupełnie nierzeczywiste ale dzięki temu w fantastyczny sposób oddają magiczną atmosferę Indii. Z drugiej strony publikacja w znakomity sposób oddaje rzeczywistość tego egzotycznego kraju okresu XIX wieku. W opowieści Raki pojawia się bowiem wszechobecne niezadowolenie mieszkańców z napływu do ich kraju Europejczyków, którzy z brutalny i okrutny sposób postanawiają podporządkować sobie Indie. 

„Tygrysi księżyc” to książka, w której opowieść zdaje się przenikać do świata rzeczywistego. Raka snując swoją historię, tak naprawdę ma nadzieję, że Farhad przyjdzie właśnie po nią i wyratuje ją z rąk okrutnego kupca. Czy zatem do świata, w którym żyje Raka, może jakimś sposobem przedostać się  jej baśń?

Książka Antonii Michaelis to jednak przede wszystkim opowieść o dojrzewaniu, dorastaniu do prawdziwego uczucia i przemianie człowieka. Farhad z młodego złodziejaszka i oszusta przemienia się w bohatera, który przemierzywszy pustynię jest gotowy oddać życie za córkę Kryszny. To samo dzieje się z pięknym eunuchem słuchającym opowieści Raki. On zdradzając Race swoją największą tajemnicę, z potulnego sługi i chłopca na posyłki staje się prawdziwym i gotowym do wielu poświęceń mężczyzną.

Bohaterowie „Tygrysiego księżyca” to plejada egzotycznych gwiazd. Każda postać odznacza się ciekawym charakterem i nietuzinkową filozofią życia. Raka nie jest skromną i uległą dziewczyną. Jest  kipiącą temperamentem, gorącą niczym pustynia kobietą, która w życiu pragnie jedynie pięknej, prawdziwej i odwzajemnionej miłości. Fahrad z jej opowieści jest młodym cwaniaczkiem. Złodziejem, który przybiera tysiące twarzy, by naciągać naiwnych ludzi na drobne datki. Tytułowy tygrys jest świętym zwierzęciem, które obdarzone niezwykłą siłą prowadzi Farhada przez nieznane tereny prosto do pałacu króla demonów. Jest pięknym i odważnym dzikim kotem, który bezinteresownie pomaga chłopcu w wykonaniu trudnego zadania. Jednak najbarwniejszą postacią, która pojawia się w powieści jest tajemniczy Europejczyk. Mężczyzna ten gotów jest oddać wszystko za Krwawy Kamień, dlatego od początku opowieści Raki śledzi młodego Farhada i próbuje odebrać mu klejnot.

„Tygrysi księżyc” to wciągająca lektura dla wszystkich miłośników egzotycznych, inspirowanych kulturą wschodu baśni. Armia bóstw zasiadających w hinduistycznych świątyniach, wiara w reinkarnację i przeświadczenie, że boskie i demoniczne istoty przenikają do świata ludzi, to elementy na jakich zasadza się opowieść Antonii Michaelis. Kogo nie przerażają gorące piaski pustyni, gwałtowne monsuny i gniew Rawany – bez zastanowienia powinien sięgnąć po „Tygrysi księżyc”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
renia0310 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Domowa Biblioteka,Mam,Ulubiona,
Magiczna.Oddałam się jej bez reszty, otuliła mnie swoją historią.Jedna z pereł, która wzbogaci moją kolekcję.

Polecam wszystkim, którzy potrafią odnaleźć w sobie dziecko i zatracić się w magii baśni poprzetykanej rzeczywistością jak złotą nicią.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów