Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Tylko ja sama

Ligocka Roma

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2004
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-08-03646-5
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: izalupa

Czy Ligocka potrafi spowiadać? Czytając książki, które wyszły spod pióra Romy Ligockiej zawsze towarzyszy mi uczucie pozytywnej konfuzji, motywujące mnie do głębszych i bardziej konstruktywnych refleksji. Dzieła Ligockiej trudno jest zaszufladkować do konkretnego gatunku literackiego. Niemożność takiego implikowania, czyni je nowatorskimi oraz całkowicie odmiennymi od innych publikacji autobiograficznych. Bestseller pt.:,, Tylko ja sama” to niewątpliwie prozatorski melanż.

 

Znajdziemy w nim zarówno relikty II wojny światowej, fakty dotyczące prywatnego życia autorki, fikcję literacką, relacje z podróży zagranicznych, jak również refleksje z pogranicza felietonu. Klimat książki intonuje krótki cytat oraz dedykacja, umieszczone na pierwszej stronie. Język jakim posługuje się narrator utożsamiany z sylwetką samej autorki, jest przystępny i wyważony, aczkolwiek zawierający wiele drobiazgów, które kolegialnie, odgrywają istotną rolę w zwierzeniach Ligockiej. Właśnie dzięki tym akcentom; opisom miejsc, uczuć, przedmiotom, przywołującym na myśl wspomnienia z dzieciństwa, powieść jest bardziej wiarygodna i nostalgiczna. Nie znaczy to, że fabuła jest niespójna i pozbawiona dynamizmu. Śledząc historię Romy Ligockiej, czytelnik niemalże wnika i żyje jej doświadczeniem.

 

Przebijając się przez traumatyczne przeżycia głównej bohaterki oraz sygnaturę II wojny światowej, łatwiej jest nam wyobrazić sobie skalę okrucieństwa oraz mentalność jaka istniała w okresie okupacji. Mogłoby się wydawać, że Ligocka, opisując Holocaust i poruszając w swej książce najboleśniejsze aspekty swego życia, przedstawi je w sposób egzaltowany i rzewny. Tymczasem jedyna melancholia, jaką można w tej publikacji odnaleźć, jest ukryta między linijkami, bądź przedstawiona humorystycznie, neutralnie, z pewną dozą ironii. Autorka stara się nie zniewalać negatywnymi uczuciami i przytłaczać ogromem życiowych niepowodzeń, które są wpisane w scenariusz naszej egzystencji.

 

Zwierzenia Ligockiej są pełne duchowego bogactwa i siły, którą czerpie z antypatycznego doświadczenia. W łagodnie formułowanych przez Ligocką zdaniach, czuć niebywały optymizm i wiarę w drugiego człowieka. Jeżeli autorka ma do kogoś żal, to wyłącznie do siebie. Nie szuka winy w innych, ale krok po kroku analizuje własne decyzje i spostrzeżenia. ,,Tylko ja sama” zamyka się w dwunastu miesiącach, nie jest to bowiem zwyczajna powieść. Składa się jakoby z trzech części. W jednej przedstawione są didaskalia życia autorki, w których opowiada ona o niełatwej miłości do ukochanego mężczyzny, batalii o dobre imię nieżyjącego ojca, pracy literatki i życiu w medialnej dżungli. W drugiej zaś Roma Ligocka pisze o Holocauście, barbarzyństwach II wojny światowej, ówczesnych realiach i mentalności, własnym dzieciństwie oraz miłości do ojca. Trzecia część nawiązuje do życia Davida, z którym odnalazła prawdziwe szczęście. Niestety zobowiązania, jakie ma wobec rodziny owy mężczyzna, uniemożliwiają im swobodne kontakty. Roma wytrwale znosi rozłąkę i chorobę żony Davida. Doskonałe relacje z synem oraz życie zawodowe dają jej siłę do przezwyciężania kaskad losu. Niektórzy bezkompromisowi i dogmatyczni czytelnicy mogą być zawiedzeni zwieńczającym zdaniem autorki, w którym przyznaje, że nie wszystkie postaci były autentyczne, a pisarz,, świadomie i nieświadomie czerpie z bogactwa żywej materii, która go otacza”. Rozumiem zarówno panią Romę Ligocką, która nie miała obowiązku, udostępniania czytelnikom wszystkich arkanów swej intymności jak i odbiorców, którzy podobnie jak ja zastanawiają się, co w książce było faktem, a co fikcją.

 

Powieść Ligockiej z niewiadomych powodów jest znana pod różnymi tytułami. Sądzę jednak, że polski odpowiednik najbardziej przemawia do czytelników, a także zawiera kwintesencję tego bestselleru. Dodatkowym atutem dzieła jest oprawa graficzna w wykonaniu samej autorki. Prawda bywa bolesna, ale zrzucenie jej okowów przynosi radość silniejszą od jakichkolwiek traum. Do literackiego konfesjonału Romy Ligockiej, może wstąpić każdy. Nie chodzi o to, aby być niezdobytą kamienną twierdzą, bez uczuć i wiary w lepsze jutro, ale otwierać podwoje swego serca i poszerzać horyzonty tolerancji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Twórczość Romy Ligockiej należy do moich ulubionych, dlatego tak chętnie sięgnęłam po książkę "Tylko ja sama", która to pokazuje, że na miłość nigdy nie jest za późno. Pomimo strasznych wspomnień wojennych człowiek potrafi wykrzesać z siebie głębsze uczucia i to wydaje mi się naprawdę piękne. Nieraz musi też walczyć z oszczerstwami, jakie obcy ludzie rzucają na jemu najbliższych. Świat jest okrutny, nie zna litości, dlatego trzeba bronić się i walczyć o przywrócenie dobrego imienia ukochanych osób. Autorka niczego nie ukrywa przed czytelnikiem, nie omija trudnych tematów, wszystko przedstawia wiarygodnie, idealnie oddaje własne emocje, potrafi zaciekawić historią. Dzieli się z nami swoimi przemyśleniami, rozterkami, w fascynujący sposób opisuje też życie Żydów, ich tradycje, święta. Nie użala się nad sobą, choć przecież właściwie nie miała dzieciństwa. Mnie najbardziej zszokowało to, że nie umie krzyczeć, gdyż już w getcie jej krzyk, płacz był tłumiony i zakazany. Książka jest wspaniałym fragmentem z życia Romy Ligockiej i czyta się ją jak dobry, szczery dziennik. Polecam.
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów