Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Tylko jedno spojrzenie

Harlan Coben

Ocena ( 29 osób )
5.4
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2012-01-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379856053
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Maja

Wbrew temu, co sugeruje tytuł tej książki, ustabilizowanego życia Grace Lawson nie zmieniło jedno spojrzenie, ale fotografia, znaleziona wśród odbitek odebranych z zakładu fotograficznego. Przedstawia ona młodego Jacka, męża bohaterki, oraz trzy inne kobiety - twarz jednej jest przekreślona. Zdjęcie zostało zrobione przed laty, najprawdopodobniej za szalonych czasów studenckich Jacka. Tylko dlaczego tuż po pokazaniu mu tej fotografii wychodzi on z domu i już nie wraca? Grace rozpoczyna poszukiwania męża i wkrótce ktoś zaczyna grozić jej oraz jej dzieciom. Kobieta jest coraz bardziej zagubiona. Im więcej zdobywa poszlak, tym mniej wie. Wszystkie tropy prowadzą jednak do bostońskiej masakry, w wyniku której zginęło osiemnaścioro nastolatków, a sama Grace cudem uszła z niej z życiem.

 

"Megagwiazda współczesnego thrillera" nie zdobyła mojego uznania za sprawą mrożących krew w żyłach szczegółów zbrodni czy dopracowanych portretów psychologicznych bohaterów. Coben wygrał wiarygodnością. Każdą sytuację opisał w taki sposób, że można odnieść wrażenie, że właśnie ją obserwujemy. Wielu pisarzy, opisując wydarzenia rozgrywające się w powieściach, popada ze skrajności w skrajność. Coben musi być znakomitym obserwatorem, ponieważ opisał poczynania swoich postaci w taki sposób, że nie musiał już szczególnie zajmować się ich psychiką - a i tak rozumiemy ich motywy działania. 

 

Akcja Tylko jednego spojrzenia prowadzona jest dynamicznie. Autor co jakiś czas przenosi ją na inne plany fabularne, co jest bardzo częstym zabiegiem w tego typu książkach. Trudno przewidzieć, jak rozwinie się akcja. Cobenowi bardzo zależy na tym, żeby czytelnik nie domyślił się, co dzieje się z Jackiem i kto oprócz niego znajduje się na podrzuconej fotografii. Zakończenia również nie sposób przewidzieć. Pomijając fakt, że jest ono całkowicie zaskakujące, dodatkowo Coben podsuwa wcześniej tyle fałszywych tropów, że nie sposób wybrać tego właściwego. Jeśli zakończenie nieco rozczarowuje, to tylko z jednego powodu: wszystkie tragedie opisane w powieści miały swe źródło w naprawdę błahej sprawie. Można było oczekiwać, że wszystko zaczęło się od odrobinę mniej prozaicznych wydarzeń. Ale może taki wybór autora służyć ma podkreśleniu prawdopodobieństwa opisywanych zdarzeń?

 

Z czystym sumieniem polecić można tę książkę nawet tym, którzy nie przepadają za kryminałem czy powieścią sensacyjną. Tylko jedno spojrzenie ujmuje autentycznością. Każda postać ma tej książce swoje miejsce. Cobenowi udaje się uniknąć schematów czy przewidywalności, choć stworzył powieść znakomicie skonstruowaną. Bez wątpienia - warto po nią sięgnąć. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
IlonaAnoli plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Uwielbiam Cobena i wszystkie jego książki, a najbardziej serię z Myronem Bolitarem. Jednak w tej książce nie ma tego bohatera, ale i tak ją chętnie przeczytałam i naprawdę było warto.
Książka rozpoczyna się od słów: ,,Scott Duncan siedział naprzeciwko zabójcy", a był nim Monte Scanlon. Wyjawia mu, jakie zlecenie dostał 15 lat temu, a następnie akcja dzieje się 3 miesiące później.
Główną bohaterką książki jest Grace Lawson, która ma dzieci - Emmę i Maxa oraz męża Jacka. Odbiera zdjęcia i wśród nich znajduje dziwną odbitkę. Jedna z dziewczyn ma przekreśloną twarz dużym iksem. Jest to zdjęcie sprzed 15 lat i rozpoznaje na nim swojego męża. Wieczorem pokazuje je mężowi, ale ten zaprzecza, że jest na zdjęciu. Kiedy ona szykuje się potem spać, to Jack odjeżdża sprzed domu i razem z nim znika również zdjęcie.
Pojawia się bohater nowy Eric Wu, który ma siedem kąt pocztowych i na nich jest pod różnymi nazwiskami kobiet i mężczyzn. Chciał znaleźć kryjówkę blisko Lawsonów, więc znajduje Freddy'ego Sykesa. Mężczyzna napada na niego. Poza tym dom Grace jest obserwowany również przez Rocky'ego Conwella, który od razu jedzie za Jackiem. Potem Wu obezwładnia Jacka i wrzuca go do bagażnika i napada też na Rocky'ego.
Dawno temu Grace brała udział w bostońskiej masakrze i do tej pory kuleje. Sąsiadką Freddyy'ego jest Charlaine, która zauważa Wu. Kiedy Grace jest na policji i zgłasza, co się stało z mężem, to ten do niej dzwoni i mówi, że potrzebuje przestrzeni. Kiedy wraca do domu wybiera ostatni numer, pod który dzwonił Jack, a jest to nr Sandry Koval, która okazuje się być jego siostrą, a Grace nic o niej nie wiedziała.
Grace razem z Corą, przyjaciółką, decydują się na wrzucenie zdjęcia do Internetu. Z Jackiem poznali się na płd. Francji. Sprawdzają jego bilingi rozmów i jeden z numerów jest do Boba, który nie żyje. Natomiast Charlain razem z mężem śledzi Wu, który wyjeżdża od sąsiada. Policja znajduje Rocky'ego.
Z Grace kontaktuje się Scott Duncan, który mówi, że na tym zdjęciu jest jego siostra Geri, ta z przekreśloną głową. Grace prosi o pomoc Carla Vespę, którego syn zginął podczas masakry.
Natomiast Scott spotyka się z Indirą.
Grace poznaje nowe fakty na temat swojego mężą, np. grał w zespole. Natomiast z więzienia wychodzi Wade Laure, po 15 latach, który było odpowiedzialny za masakrę.
Wu grozi Grace i zabiera ją do domu, w którym przetrzymuje Jacka. Na stronie 349 można przeczytać, jak się to kończy, a na następnej jest wyjaśnienie, jakie na ten temat ma policja, ale to nie koniec książki.
Grace pod koniec spotyka się z Jimmy X oraz z Vespą, a na końcu z Sandrą Koval i wszystko zostaje wyjaśnione. Naprawdę ciekawe i interesujące zakończenie. Jak zwykle Coben nie zawiódł mnie. Fabuła zawiła i naprawdę dobra.
julita_185 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki w 2016 roku,
Jakie dziwne jest, że wspomnienia z przeszłości nagle wracają. Ile zamieszania robią. Kurcze, jednak rozwiązanie tej zagadki mnie naprawdę zaskoczyło. W życiu bym się nie spodziewała. Podziwiam autora za taką wyobraźnię :)
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Nie jest to najlepszy kryminał Cobena który czytałam, ale warto go przeczytać. Jak to z kryminałami bywa nie ma co rozpisywać się o nich - je trzeba przeczytać by samemu śledzić losy bohaterów i stopniowo dochodzić do prawdy. W tej powieści autor w niebywały dla siebie sposób łączy współczesnością z przeszłością. Ten związek jest jednak często niebezpieczny, o czym przekonała się Grace Lawson.
MalaMi91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Rewelacyjna książka.
AmandaBudyn plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jak zwykle mistrzowskie pióra autora. Zawsze trzyma w napięciu, można ja przeczytać jednym tchem i wciąż mało.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
Thriller psychologiczny pełny mrocznych tajemnic. Powieść ukazuje jak cienka granica łączy dwa światy : pierwszy z nich to obraz rodzinnego gniazda przepełnionego szczęściem i miłością, drugi jak tajemnice z przeszłości burzą ten sielankowy obraz w oka mgnieniu, jak domek z kart.
Autor w sposób bardzo obrazowy przedstawił jedną z mądrości życiowych - przed przeszłością nie da się uciec. Wykorzystując magię kontrastu ukazał żal i niepohamowaną chęć zemsty za śmierć członka rodziny, oraz do czego zdolna jest posunąć się jednostka ludzka w celu poznania lub ujawnienia prawdy, jak również w celu pozostawienia jej w fazie mrocznej tajemnicy. Autor w sposób emocjonalny przedstawia sploty wydarzeń i skutki opisanego wyżej działania.
Polecam.
Gosia2725 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Pochłaniając powieści Cobena muszę przyznać że jest to jedna z jego najlepszych jakie do tej pory przeczytałam. Jak większość książek tego autora czyta się ją szybko,ciekawa fabuła jak i szybko rozwijająca się akcja. Bohaterka powieści Grace odbiera zdjęcia od fotografa, wśród których trafia na jedno nie pasujące to tych która dała do wywołania. Zdjęcie najprawdopodobniej przedstawia jej męża sprzed wielu lat z grupą nieznanych jej osób. Wkrótce po tym jak pokazuje odbitki mężowi zastanawiając się jak tam się znalazło te zdjęcie, ten znika zabierając je za sobą. Od tego momentu Grace musi sama dowiedzieć się gdzie jest jej mąż i dlaczego został porwany chociaż policja twierdzi że ją zostawił w co ona nie wierzy ... i kto zagraża jej rodzinie. Polecam wszystkim którzy lubią szybką akcję i ciekawą fabułę a także tym którzy doceniają powieści Cobena.
zuza4231 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo mi się podobała. Zakończenie bardzo zaskakujące. Nikt się go nie domyśli ;p
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Spokojne, wręcz szczęśliwe życie Grace Lawson pewnego dnia rozsypuje się jak domek z kart. A to za sprawą zdjęcia, na którym widzi swojego męża z wpatrzoną z uwielbieniem w niego dziewczyny. Twarz dziewczyny jest przekreślona. Zdjęcie zrobione zostało w czasach ich młodości. Tego samego dnia jej mąż wychodzi z domu i ślad po nim ginie. Grace rozpoczyna poszukiwania. Okazuje się, że wydarzenia sprzed piętnastu lat rzucają światło na sprawę.
Jedna z najlepszych książek Cobena. Znakomite tempo akcji, trzymająca w napięciu historia i jak zwykle zaskakujące zakończenie.
kozung Linia koment
Przeczytane:2016-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emulina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
angel92 Linia koment
Przeczytane:2016-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sylwia1234567 Linia koment
Przeczytane:2013-04-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2011-06-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
greta89 Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2010-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Kryminały,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
PaniKaP Linia koment
Przeczytane:2010-07-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2010,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Franca Linia koment
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
MissDecrime Linia koment
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Markus_ Linia koment
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2012-02-05, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2005,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Audiobooki 2014,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2010-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
Minevra Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wiki9850 Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lusia1987 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Harlan Coben,
break
Okładka - Tylko jedno spojrzenie Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Tylko jedno spojrzenie Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Tylko jedno spojrzenie Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Tylko jedno spojrzenie Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Tylko jedno spojrzenie Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów