Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Tylko nie życz mi spełnienia marzeń

Anna Strzelec

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Data wydania: 2009
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-61184-29-4
Liczba stron: 165
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: wiecznyturysta
Tylko nie życz mi spełnienia marzeń

„Tylko nie życz mi spełnienia marzeń” Anny Strzelec już od samego początku daje się poznać jako biografia, swoisty rodzaj pamiętnika, zapisu wspomnień. Na łamach tej książki możemy przeczytać, że jest to „rozliczenie z przeszłością”, po którym „musi nastąpić rozgrzeszenie” i przyjść czas na miłość. Autorka, pytana, co spowodowało napisanie tej książki, odpowiada: „Przestroga!” Po czym dodaje z uśmiechem: „Nigdy więcej na emigrację bez znajomości języka docelowego kraju :) a jeśli już i na stałe, to tylko razem, z całą rodziną :)”. Anna Strzelec debiutowała w 2008 roku tomikiem wierszy „Miłość niejedno ma imię”. Mieszka obecnie na Pomorzu. Z wykształcenia jest plastyczką.

 Przygodę swoją zaczyna opisywać od 1988 roku, kiedy to wyjeżdża z najmłodszą córką do Niemiec. „Ucieka” z Polski komunistycznej, by rozpocząć nowe życie na obczyźnie. By ściągnąć resztę swojej rodziny do „lepszego” świata. W swojej powieści, bo można tę publikację nazwać powieścią biograficzną, pokazuje, że realia nie są wcale takie piękne, jak na obrazku z wakacji. Że w którym kraju byśmy nie byli, własnych problemów nie rozwiążemy ucieczką. "Tylko nie życz mi spełnienia marzeń" to zwrot do osób decydujących się na emigrację. Dowód, że nieprzemyślany wyjazd, rozłąka z rodziną, pociągnie za sobą nieprzewidziane konsekwencje. Tak samo, jak każdy inny czyn.

Język jest w publikacji miejscami potoczny, momentami - chaotyczny. Sprawia wrażenie, jakbyśmy mieli do czynienia z językiem mówionym, nie - pisanym. Ale właśnie taka forma przyjęta przez autorkę pozwala nam bardziej wczuć się w akcję i entuzjastycznie odebrać każde wydarzenie opisane na łamach tej książki. Doświadczenia są ujęte w kontekście własnych rozważań. Jest to stawienie czoła faktom, którym niełatwo jest spojrzeć w oczy. Czy warto było? Jak potoczyłyby się koleje losu jej rodziny, gdyby została w Polsce? Za sporą zaletę można uznać podejście do tematu. Bez przesadnych wzruszeń, egzaltacji. Czyste fakty, spisane z perspektywy czasu. Fragmenty listów i dialogi ożywiają akcję.

Minusem, niestety, jest wydanie książki. Miękka oprawa, klejone kartki, czcionka, do której trzeba przywyknąć. Niemniej jednak, nie jest to książka, do której wraca się często. Raz przeczytana, zostaje w pamięci. I tak cel zostaje osiągnięty. Sprawozdanie z własnej decyzji, dające innym chwilę refleksji. Podejmowane problemy nigdy nie stracą na ważności. W życiu się przeprowadzamy, niekoniecznie do innego kraju. W poszukiwaniu lepszej pracy, godnych warunków życia. Ale czy to jest najważniejsze? Czy zaspokajanie potrzeb materialnych powinniśmy stawiać przed miłością, rodziną, przyjaciółmi? Ta „próba rozliczenia się z przeszłością” jest jednocześnie próbą odpowiedzi na bardzo ważne pytania. Pytania, które czytelnik już sobie postawił, bądź uczyni to w przyszłości. Odpowiedź jednak trzeba znaleźć samemu i indywidualnie podejść do kwestii.

Ostatnie słowa, jakie możemy przeczytać, zakończone wielokropkiem, wyraźnie wskazują na niedokończoną myśl. Mówią same za siebie. Jest jeszcze wiele do zrobienia i spisania. Polecam tę książkę osobą lubiącym czytać biografie, pamiętniki, wspomnienia. Gdyby Anna Strzelec była w kanonie klasyków literatury obok Mickiewicza, czy Zapolskiej – inaczej by się ją czytało. Tymczasem mamy kontakt z niezwykłym człowiekiem, czerpiącym radość z pielęgnowania ogrodu, posiadania dzieci i grona przyjaciół. Czytamy jej wspomnienia, jakby dotyczyły one nas. Bezpośrednio lub pośrednio.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wiecznyturysta plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
astrzelec plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Sorry, nie miałam dokonać samooceny, po prostu wskoczyło :) ale tym samym pozdrawiam moich czytelników !
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Przeczytałam z zapartym tchem i łzami w oczach. Wszystkim lubiącym historie prawdziwe - polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Tylko nie życz mi spełnienia marzeń Pokonaj odwlekanie - rozwiń wytrwałość
Piotr Modzelewski
Okładka - Tylko nie życz mi spełnienia marzeń Tukany latają nisko
Maciej Lipka
Okładka - Tylko nie życz mi spełnienia marzeń Fotopowieści niedokończone
Michał Statkiewicz
Okładka - Tylko nie życz mi spełnienia marzeń Władczyni mroku
K.C. Hiddenstorm
Okładka - Tylko nie życz mi spełnienia marzeń Podpalę wasze serca!
Marcin Brzostowski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów