Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Tylko ty

Federico Moccia

Ocena ( 10 osób )
4.5
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016-04-27
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788328701779
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: agatrzes
"Tylko ty” to kolejne spotkanie z bohaterami „Chwili szczęścia”. Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, w którym Nicco w asyście Grubego postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, której oddał serce. Młodzieńcy wyruszają z Rzymu do Warszawy, ale kiedy na miejscu okazuje się, że jedyny trop prowadzący do dziewczyny jaki mieli jest fałszywy, tracą nadzieję. Z pomocą przychodzi im ślepy los, a może przeznaczenie i chłopakom udaje się osiągnąć zamierzony cel. Ale czy rzeczywiście przyjazd do Polski był dobrym pomysłem i czy dziewczyna odwzajemnia uczucia Nicco? A może tym razem w gwiazdach zapisane są jakieś niespodzianki dla Grubego?
Nicco to dwudziestotrzyletni młodzieniec, któremu ostatnio życie dało kość – odszedł jego ojciec, a ukochana dziewczyna zdradziła go z przyjacielem. Ania okazała się cudownym antidotum na załamane serce, ale zanim zdążył zrozumieć i powiedzieć jej, że nie była tylko wakacyjną przygodą, zniknęła z jego życia. Na szczęście w młodym wieku kilkaset kilometrów i znikome informacje to żadna przeszkoda w podążaniu za głosem serca.
Działania głównego bohatera determinuje miłość, ale nie łudźcie się, że spędzicie z nim romantyczne chwile, gdyż Nicco nie poświęca zbyt wiele czasu analizie swoich uczuć i nie odkrywa przed czytelnikiem zbyt wielu emocji. A przez to sprawia wrażenie płytkiego, niedojrzałego i trochę szalonego. Szkoda, że autor nie skupił się w większym stopniu na portretach psychologicznych postaci i nie pozwolił odbiorcy zajrzeć do ich wnętrza.
Fabuła powieści została oparta na ciekawym pomyśle. Dzieje się dużo, dlatego na brak wrażeń i atrakcji trudno narzekać. Ciekawym zabiegiem jest wzbogacenie teraźniejszych wydarzeń retrospekcjami z przeszłości, które nie tylko przypominają minione wydarzenia, ale również pozwalają zrozumieć rozterki bohaterów i ich postępowanie.
Autor zabiera czytelnika do Polski i wiedzie go m.in. ulicami Warszawy. Niestety mam wrażenie, że Federico Moccia nigdy w stolicy naszego kraju nie był i nawet nie zadał sobie trudu by zapoznać się z informacjami na jej temat. Oczywiście pojawiają się hasła: Hotel Sheraton, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki, Starówka czy dwie linie metra, ale opisy są tak ogólne i oszczędne, że gdyby nie nazwy własne można by dopasować je do wielu miejsc na Ziemi. Najbardziej jednak rozbroili mnie uczynni harleyowcy na warszawskiej Pradze.
W moim odczuciu powieść „Tylko ty” to lektura lekka, pogodna i przeciętna. Pozwalająca miło spędzić czas, ale nie wywołująca wielkich emocji czy wrażeń, które mogłyby zakończyć się uczuciem niedosytu czy żalu, że ta przygoda dobiegła już końca. W tej historii wszystko jest poprawne, bo choć fabuła została oparta na ciekawym pomyśle, to sama realizacja i zbyt pobieżne potraktowanie niektórych elementów sprawiło, że trochę zabrakło jakości. Trudno jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto zajrzeć do tej powieści? Wszystko zależy od tego, czego szukacie w książkach i na jaką literacką przygodę macie akurat ochotę. Niewątpliwie na kartach tej publikacji można zobaczyć jak „działa” zakochany chłopak. Ale jeśli liczycie na spotkanie z kimś pokroju Romea czy Pana Darcy, to nie ten adres drogie panie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
"Ta cisza znaczy więcej niż tysiąc słów, jest poezją, której nigdy nie będzie potrafił napisać, muzyką, której nigdy nie umiałby skomponować."

Autor kolejny raz zaskoczył mnie realnością, prostotą, lekkością i stylem. Przyjemne było czytanie fragmentów o Polsce - Warszawie, Krakowie i Morskim Oku. W oczach Mocci to Polska wyidealizowana - bajeczna, wesoła, po prostu piękna. Choć w rzeczywistości taka nie jest, to miłe było przeczytanie o naszym kraju i nas Polakach w samych superlatywach.

Kreacja postaci mogłaby być lepsza. Brakowało mi tu ich wnętrza, bardziej rozbudowanej strony psychiki. Chociaż moje serce ze swoim optymistycznym podejściem do życia i pewną nonszalancją skradł Gruby. To on wysuwa się w powieści na pierwszy plan, mimo że nie jest głównym bohaterem.

Opowiedziana historia udowadnia, że dla miłości nie ma żadnych granic - nie liczą się bariery językowe czy tysiące kilometrów.

"Przeznaczenie można zmienić, każdy dzień jest inny, trzeba walczyć o zwycięstwo. Jesteś budowniczym własnego szczęścia, bo każdy dzień jest twój."

Mimo iż nie czytałam pierwszego tomu, w niczym mi to nie przeszkadzało, bowiem autor za pomocą licznych retrospekcji przytacza nam co wydarzyło się wcześniej.

To książka o pogoni za młodzieńczą miłością, szczęściem, marzeniami. O sile miłości ojca i syna, żałobie, rozterkach oraz o prawdziwej przyjaźni, takiej "vintage". Powieść wzrusza, zachwyca, bawi, intryguje i trzyma w napięciu do ostatniej strony.
addictedtobooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
Nicco nadal nie potrafi uporać się ze stratą, która w jednej chwili wywróciła cały jego świat do góry nogami. Nagła choroba ojca była ogromnym ciosem dla całej rodziny i pomimo upływu czasu, jego śmierć nadal wywołuje ogromny ból. Chłopak ze wszystkich sił stara się być wsparciem dla swojej matki oraz sióstr, co okazuje się dość trudnym zadaniem. Nicco sam musi się uporać z bolesnymi wspomnieniami, które nawiedzają go w niemal każdej chwili. Chłopak niedawno rozstał się ze swoją dziewczyną Alessią, która była dla niego całym światem. Jednak to tylko początek problemów, z jakimi będzie musiał się zmierzyć. Już wkrótce Nicco pozna prawdę, która zmieni wszystko, w co dotąd wierzył...

,,Czasami przeszłość nas przytłacza, zwodzi. Ukazuje fakty w lepszym świetle, wspomnienia zakrzywiają rzeczywistość, upiększają ją."

Od ostatnich wakacji chłopak nadal nie może zapomnieć o pięknej Polce, którą spotkał w Rzymie. Ania już od pierwszej chwili zdobyła jego serce oraz sprawiła, że wszystko inne przestało się liczyć. Teraz dziewczyna wróciła do Polski, zostawiając Nicco ze swoimi wątpliwościami oraz rozterkami. Czy chłopakowi uda się odnaleźć Anię oraz w końcu zaznać upragnionego szczęścia? Czy Nicco będzie w stanie zapomnieć o Alessi oraz rozpocząć zupełnie nowe życie? Już wkrótce chłopak wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Grubym wyruszą w niezwykłą podróż, która już na zawsze odmieni ich życie. Jaki będzie jednak koniec tej historii?

,,Mówi się, że każda podróż to ucieczka bądź odkrycie."

Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem Nicco. Adres Ani który Grubemu udało się zdobyć, okazuje się nieprawdziwy, przez co poszukiwania dziewczyny są jeszcze trudniejsze oraz bardziej skomplikowane. Na drodze przyjaciół stają jednak niezwykłe osoby, dzięki którym ich podróż okazuje się bardzo interesująca oraz pełna wrażeń. Dzięki parze sympatycznych gejów Nicco dostaje namiary na agencję reklamową, w której Ania pracuje jako modelka. Z każdym dniem przyjaciele są coraz bliżsi odnalezienia dziewczyny, pomimo wielu przeszkód czyhających na nich po drodze. Jednak czy wakacyjna miłość Nicco oraz Ani ma jakąkolwiek szansę na przetrwanie?

,, [...] przeznaczenie można zmienić, każdy dzień jest inny, trzeba walczyć o zwycięstwo."

,,Tylko Ty" to drugi tom serii Chwile szczęścia, która opowiada o losach młodego Włocha oraz pięknej Polki. Sama niestety nie miałam okazji czytać pierwszej części, co na szczęście nie okazało się przeszkodą w czytaniu tej książki. Ogromną zaletą tej pozycji są z całą pewnością bohaterowie, którzy nieustannie dostarczają czytelnikowi wiele rozrywki. Czasami miałam jednak wrażenie, że zachowanie Grubego jest trochę za bardzo niedojrzałe jak na jego wiek. Bardzo polubiłam za to Nicco, który był całkowitym przeciwieństwem swojego przyjaciela i niejednokrotnie zaimponował mi swoją troską o najbliższych oraz dużą odpowiedzialnością.

Akcja tej pozycji rozgrywa się przede wszystkim w Warszawie oraz Krakowie, co było dla mnie dość interesującym zabiegiem. Byłam bardzo ciekawa jak autor przedstawi Polskę w swojej najnowszej książce. W ,,Tylko Ty" raczej nie znajdziecie nagłych zwrotów akcji, ani trzymających w napięciu scen. Jest to za to niezwykle lekka oraz bardzo przyjemna pozycja, której lektura z całą pewnością potrafi umilić czas. Federico Moccia pojawi się w tym roku na Warszawskich Targach Książek 21 maja. Jego autograf będzie można zdobyć na stoisku wydawnictwa Muzy S.A. w godzinach od 13:00 do 14:00. ,,Tylko Ty" jak najbardziej polecam! Koniecznie muszę nadrobić pierwszy tom tej serii :)).
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Egzemplarz recenzencki,Mam,
Dużo czytałam i słyszałam o Frederico Moccii, jednak nigdy wcześniej nie czytałam żadnej jego powieści. Ta powieść była pierwszym spotkaniem z tym autorem, a jest to druga część cyklu. Ale nie szkodzi, gdyż śmiało można zacząć przygodę z przemiłym Włochem Nicco od tej książki. Narracja jest tak prowadzona, że czytelnik czuje się jakby od początku towarzyszył bohaterom. Naprawdę nic się nie traci. Nie znaczy to, że nie mam ochoty, aby poznać wcześniejszą część. Na pewno przeczytam.

Tymczasem dostałam do rąk powieść Tylko ty, która wprost cudownie się nada na wiosenno-letnie leniuchowanie na łonie natury. Majówka już tuż-tuż. A ja spędzam ją (o ile pozwala na to pogoda) na działce, na leżaczku pod lipą. I czytam...

"W życiu wiele spraw dzieje się przez przypadek, tylko na niektóre z nich mamy wpływ i prawie zawsze właśnie te są najlepsze. Jak pomysł, by znowu ją zobaczyć. Idę przez park z rękami w kieszeniach i kiedy przychodzi mi on do głowy, serce zaczyna bić mocniej i nie mam żadnych wątpliwości.Jak dobrze jest mieć przebłyski świadomości (...) Myślę o Ani, o jej beztroskim śmiechu, o jej urodzie, o tym, jak lubiłem się z nią spotykać, jak bardzo za nią tęsknię i jak bardzo chciałbym ją pocałować, i że wkrótce będę w Warszawie... Tak, znów ją zobaczę, wszystko może się jeszcze wydarzyć, jest tyle do odkrycia i przeszłość nie może pokrzyżować mi planów.Aniu, jadę do ciebie."

Co dostajemy w książce? Otóż, mamy całkiem głębokie uczucie pewnego sympatycznego Włocha do równie miłej Polki. Poznali się w Rzymie i właśnie po kilku tygodniach Nicco przyjeżdża do Polski, aby spotkać miłość swojego życia. Szalone? Tak. Ale to młodzi ludzie i wypada im być szalonymi. Całe szczęście, że Federico Moccia okazał się bardzo łaskawy dla Polaków, którzy ogólnie rzecz biorąc nie są zbyt miło odbierani na świecie. A w tej opowieści Nicco spotyka na swej drodze tylko samych przesympatycznych ludzi: parę gejów, którzy mieszkają pod adresem, gdzie miała mieszkać Ania; pracowników hotelu; Klaudię - pracownicę agencji reklamowej; pana Galicę - gazdę z Tatr. Każdy jest przedstawiony bardzo przychylnie i każdego można od razu polubić.

"W miłości nie ma reguł. chcesz robić to, czego pragniesz, czujesz namiętność, która pali cie od środka, i zapominasz o całym bożym świecie, na nikogo się nie oglądasz, chcesz tej drugiej osoby, i koniec. Miłość jest czerwona, czerwona jak ogień.Dociera to do ciebie w momencie, kiedy masz wrażenie, że cały świat leży u twych stóp. Nie czujesz głodu, nie potrzebujesz snu, nie czujesz zimna. Wystarczy ci ona..."

Moje serce jednak skradłby przyjaciel głównego bohatera, Gruby. Jego luzackie podejście do życia, szaleństwo i poczucie humoru, całkowicie mnie przekonały. Polubiłam wszystkie postaci, bo nie mogło być inaczej. Nie ma tu czarnego charakteru, który psułby innym krew.

Tylko ty to bardzo przyjemna historia o miłości i przyjaźni, mimo wszystko. Nie ma granic, nie ma barier, jest za to czyste, świeże, młodzieńcze uczucie. Takie książki sprawiają, że na chwilę zapominam o otaczającym mnie świecie. Zapominam o bolączkach i problemach. Jest tylko ta czytana opowieść i jest dobrze. Jestem przekonana, że również wy spędzicie trochę czasu, relaksując się przy tej książce. Dodatkowym plusem jest bardzo czytelna czcionka, która pozwala na naprawdę szybka lekturę.

"Spoglądam na swoje nogi. Padłem na łóżko w butach. Są ubrudzone ziemią po dzisiejszych spacerach. Myślę, że zaprowadziły mnie pełnego nadziei aż tutaj. Tymczasem zabiorę do Włoch tylko warstwę błota. Wystarczy je uprać, by się wszystkiego pozbyć.
Z butów, ale czy również z serca?"

Nic dodać, nic ująć. Jeżeli chcecie choć na chwilę oderwać się od codzienności, to ja polecam wam powieść Tylko ty. Ta historia pozwoli na chwileczkę zapomnienia... Dla kogo ta powieść? Dla wszystkich, którzy potrzebują odpoczynku po ciężkim dniu. Dla tych, którzy lubią historie miłosne. I dla tych, którzy szukają lekkiej, niezobowiązującej opowieści. Polecam.

http://monweg.blogspot.com/2016/04/przedpremierowo-tylko-ty-federico-moccia.html
Magnolia044 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-22, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,Mam,

Mówi się, że każda podróż to ucieczka bądź odkrycie. Jeśli nie odnajdę Ani, może odkryję samego siebie.”. str. 35Nicco po rozstaniu z Alessią postanawia odnaleźć Anię, turystykę, którą poznał w Rzymie, a która wyjechała bez pożegnania, zostawiając go z rozbitym sercem. Nicco wraz z najlepszym przyjacielem Grubym wyrusza do Warszawy, gdzie jak mu się wydaje mieszka Ania, jednakże na miejscu okazuje się, że dziewczyna nigdy nie mieszkała pod wskazanym przez portiera adresem. Jadnak Nicco się nie poddaje. Teraz Nicco razem ze swoim szalonym przyjacielem wyruszają w podróż po Polsce w celu odnalezienia Ani. Czy im się to uda?


 


Miłość oznacza, że nigdy nie musisz mówić: <<przepraszam>>”. Str. 299


 


Bardzo ciekawym pomysłem było umiejscowienie fabuły w Polsce, gdzie wspólnie z dwoma młodymi Włochami przemierzamy Warszawę, Kraków oraz Morskie Oko. Młodzi mężczyźni są zachwyceni krajem, a czytelnikowi udziela się ich entuzjazm. Z każdej kartki bije mnóstwo emocji, wzruszenie, śmiech oraz melancholia towarzyszą czytelnikowi przez całą powieść.


 


Piękne chwile, które spotykają nas w życiu, mijają zbyt szybko i tracimy je bezpowrotnie”. Str. 72


 


Tempo akcji rozwija się prawidłowo i bez żadnych zarzutów. Bohaterowie są wykreowani raczej średnio. Pomimo że to Nicco jest narratorem powieści, to przyznam, że moje serce skradł Gruby, który jest postacią bardzo żywiołowa i pełną humoru. Przy nim Nicco wypada jako ten drugi, który stoi w cieniu przyjaciela, ale który potrafi przywołać go do porządku, to ten stanowczy, ale bardziej smutny bohater.


 


Dla świata możesz być tylko zwykłym człowiekiem, ale dla mnie jesteś całym światem (...)”. str. 33


 


Przyznam, że książka jest dosyć schematyczna i łatwo można się domyślić, jakie będzie zakończenie, ale absolutnie nie umniejsza to całości. Z dużym zainteresowaniem przyglądałam się potyczkom językowym Nicco, który komunikował się w języku ojczystym, polskim oraz angielskim. Jak również z dużą ciekawością obserwowałam jego i Grubego zmagania, które towarzyszyły im w odnalezieniu Ani. Autor w bardzo pozytywny sposób odnosi się do naszego kraju, zachwyca się przyrodą, pomnikami, a nawet jedzeniem. Ukazuje, że jesteśmy krajem tolerancyjnym i ze szczerą radością przyjmujemy obcokrajowców i z chęcią im pomagamy.


 


Podsumowując: Tylko Ty jest kontynuacją książki pt. Chwila szczęścia, która została wydana w 2014 roku. Osobiście nie czytałam pierwszego tomu, ale nie przeszkadzało mi to w odbiorze lektury, ponieważ autor za pomocą wspomnień bohaterów przytacza nam to, co miało miejsce w pierwszym tomie. Bardzo spodobało mi się to polsko – włoskie połączenie. Książkę czyta się lekko, przyjemnie i z dużym zainteresowaniem. Jest to idealna pozycja na wiosenny okres. To książka o poszukiwaniu miłości, która nie zna barier językowych i kulturalnych, dla której nie liczy się żadna odległość. Opowiada o walce o szczęście i, że każdy posiada własną definicję szczęścia dla jednych, to będą drogie samochody, dla innych miłość drugiej osobie. Opowiada również o sile miłości ojca i syna oraz bólu, jaki towarzyszy po stracie bliskiej osoby. Pokazuje również, czym jest prawdziwa przyjaźń. Zapewniam, że nikt nie będzie się nudzić z Nicco i Domenico. Polecam.


 

ksiazkomania plusminus Linia koment

Szukając szczęścia.


Federico Moccia to pisarz, który wyróżnia się niesamowitą prostotą pisania. Jego powieści są tak realistyczne, tak bardzo życiowe, że nie sposób się przy nich rozmarzyć. Nie ma naciąganych faktów, wymyślnych historii - jest prosto, lekko i przyjemnie. ,,Tylko Ty" to kontynuacja ,,Chwili szczęścia". Obie książki są odzwierciedleniem prawdziwego życia. Ta historia mogła przydarzyć się każdemu z nas i dlatego tak bardzo chwyta za serca.


,,Przeznaczenie można zmienić, każdy dzień jest inny, trzeba walczyć o zwycięstwo. Jesteś budowniczym własnego szczęścia, bo każdy dzień jest twój."


Nicco zdaje sobie sprawę, że jest zakochany w Ani. Razem z Grubym wyruszają na poszukiwania dziewczyny do Polski. Są zachwyceni naszym krajem, jednak adres, pod który trafiają nie należy do Ani. Nicco już traci nadzieję, gdy nagle na jednym z bilbordów dostrzega swoją ukochaną. Okazuje się, że Ani to modelka, a zbieg różnych wypadków doprowadza go w końcu pod właściwy adres. Ale czy jego uczucie zostanie odwzajemnione?


,,Dopiero kiedy coś stracimy, doceniamy, jak ważne to było."


Zostałam pozytywnie zaskoczona. Myślałam, że kontynuacja ,,Chwili szczęścia" nie poruszy mnie już tak bardzo, że ten czar prysł z momentem przeczytania ostatniej strony. Jednak już od pierwszych kartek ,,Tylko Ty" rozprzestrzenia prawdziwą magię, która obezwładnia czytelnika. To książka, która ma taką siłę przyciągania, że pochłonięcie jej zajmuje jeden wieczór. Czytając ,,Tylko Ty" uśmiech nie schodził mi z twarzy. Autor zaskakuje prostotą, lekkością i przyjemnym stylem, który sprawia, że czytanie jest bajką.


Główni bohaterowie się nie zmieniają, choć poznajemy nowych, których od razu darzymy sympatią. W pierwszej części pokochaliśmy Nicco i Grubego, a teraz po prostu szalejemy za nimi. To przezabawni, sympatyczni młodzi ludzie, którzy zarażają nas swoim pozytywnym myśleniem i miłością. Pokazują, że warto walczyć o marzenia, o każdy dzień. Autor bardzo dobrze wykreował postacie, włożył w to całe serce i talent.


,,Ta cisza znaczy więcej niż tysiąc słów, jest poezją, której nigdy nie będzie potrafił napisać, muzyką, której nigdy nie umiałby skomponować."


Czytając książkę Federico Moccia, który opisuje Polskę - Warszawę, Kraków i Morskie Oko - to coś wspaniałego. Fabuła książki skupia się na poszukiwaniach Ani, która jest Polką. Dlatego Nicco wraz ze swoim przyjacielem przylatują do Polski i są nią zachwyceni. I muszę powiedzieć, że ja również pokochałam taką Polskę, jaką widzą cudzoziemcy na wakacjach. Jest piękna, wesoła, bajeczna i taka powinna być w oczach każdego.


Federico Moccia podniósł wyżej poprzeczkę. ,,Tylko Ty" jest według mnie lepsza od swojej poprzedniczki. Bardziej czaruje, zachwyca, intryguje i trzyma w napięciu. Jest humorystyczna i lekka. Pisana dobrym stylem, charakterystycznym dla pisarza, który nie powinien nikomu sprawiać trudności. Szczerze polecam książkę każdemu czytelnikowi, bo to naprawdę dobra powieść, która przez swoją prostotę i realność sprawia, że nie możemy o niej zapomnieć. To piękna opowieść o miłości, dążeniu do szczęścia, walczeniu o uczucia i odnajdywaniu siebie. Szczerze polecam!

Alexxandra plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,Posiadam,Przeczytane 2016,
Niebawem odbędzie się premiera powieści ,,Tylko Ty". Wstyd się przyznać, że Federico Moccia pierwszy raz zagościł na mojej półce i nie znam poprzednich jego dzieł. Na szczęście nigdy nie jest za późno, tak więc w moje ręce wpadła ta książka i jak najszybciej zabrałam się za czytanie.

Nicco rozdarty po poprzednim związku poznaje we Włoszech Anie. Z pochodzenia Polka przyjechała na krótkie wakacje do jego rodzinnego kraju. Spędzili ze sobą miło czas oraz oboje w jakiś sposób zaangażowali się uczuciowo. Po jej wyjeździe Nicco jest załamany. Jego najlepszy przyjaciel Gruby wpada na pomysł, aby wyruszyć do Polski i odnaleźć dziewczynę.
Gdy okazuję się, że adres Ani był nieprawdziwy, to chłopak chce się wycofać, jednak spotyka na swojej drodze wielu życzliwych ludzi, którzy starają się mu pomóc.

Czy Nicco odnajdzie swoją miłość?

,,Tylko Ty" to wciągająca i przyjemna lektura na jeden wieczór. Nie jest to powieść zaskakująca, jednak można przy niej miło spędzić czas. Bardzo mi się podobało, jak nasz kraj był pokazany oczami bohaterów. Zachwycali się pięknem tego, co ja widuję na co dzień. Zobaczyć wszystko z ich perspektywy to ciekawe doświadczenie.

Autor świetnie pokazuje, że jeżeli się czegoś bardzo pragnie to można to mieć. Każdą granicę da się przekroczyć, trzeba jedynie się postarać.

,,Tylko Ty" przedstawia zabawną polsko-włoską historię młodych ludzi. Mimo pewnych małych minusów jestem zadowolona, że miałam okazję przeczytać tę książkę i postaram się także przeczytać poprzednie powieści autora.
justyna929 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiąkżki 2016,Mam,
Tylko Ty to powieść o poszukiwaniu miłości, ukazuje nam to jak ciężką drogę, musi przejść człowiek, aby znaleźć tę jedyną upragnioną stabilizację. Mówi również o poszukiwaniu samego siebie, znalezieniu tego jedynego oryginalnego JA. Odrobinę rządzi się utartymi się schematami, ale warto znaleźć dla niej chwilę i zaczytać się w tej lekkiej czytance dla młodzieży.
http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/04/polsko-woskie-zauroczenie.html#more
werka777 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Niektóre miłosne przygody ograniczają się do kilku spotkań, pozostających w pamięci epizodów, które jednak nijak wpływają na przyszłość człowieka. W przypadku Nicco, bohatera książki ,,Tylko ty" jest zupełnie inaczej. Poznanie Ani i upojnie spędzone chwile pod skrzydłami rzymskiego miasta nie potrafią zniknąć z jego umysłu. Stąd, pragnąc zawalczyć o własne szczęście, mężczyzna odwiedza nieznany mu kraj, gdzie może spodziewać się wszystkiego, ale może czekać na niego także jedno, wielkie i przykre rozczarowanie. Nękany wspomnieniami wielu porażek Nicco jawi się jako bohater wrażliwy, ale i odważny zarazem. Nie każdy przecież byłby w stanie pokonać tak wielki dystans tylko po to, by jeszcze raz zakosztować uczucia i przekonać się o jego prawdziwości. Na pierwszy plan, co jakiś czas, wkracza jednak jeszcze jedna postać, której obecność w tej książce niejednokrotnie staje się mocno odczuwalna. Gruby, serdeczny i życzliwy przyjaciel Nicco, nie na marne towarzyszy mu w tej podróży. I jego czeka bowiem całkiem zaskakująca przygoda.

,,W miłości nie ma reguł - zauważam. - Chcesz robić to, czego pragniesz, czujesz namiętność, która pali cię od środka, i zapominasz o całym bożym świecie, na nikogo się nie oglądasz, chcesz tej drugiej osoby, i koniec. Miłość jest czerwona, mój drogi, czerwona jak ogień..."

Warszawa, Kraków, Zakopane. U boku tej powieści wkraczamy w progi swojskiego dla nas, aczkolwiek egzotycznego dla autora świata, który całkiem dobrze poradził sobie z kreacją wizerunku naszego kraju. Pojawiły się wzmianki o istotnych miejscach, pomnikach - były i pierogi, a sami Polacy zostali ukazani w bardzo pozytywnym świetle. Na szczęście! Miałam wrażenie, że Federico Moccia musiał kiedyś odwiedzić nasz kraj, chyba że tak umiejętnie potrafi korzystać z informacji zamieszczonych w sieci. Dla mnie bynajmniej poznawanie naszego państwa z perspektywy obcokrajowca okazało się całkiem przyjemnym doświadczeniem. Chociaż wspomnę, że przyrównanie Warszawy do Nowego Jorku wydawało mi się odrobinę zabawne. Ale przecież nie będę się czepiać tego, co może działać na korzyść naszej stolicy.

,,Tylko ty" to nie tyle powieść o miłości, ile o pogoni za jej zapachem. Autor nie postawił na rychłe spotkanie i ociekające słodyczą wyznania, bo zbudował akcję na nieustannej wędrówce obrazującej to, jak wiele zakochany człowiek jest w stanie zrobić dla tej drugiej osoby. Ważne tylko, by został potem za to doceniony. Pojawiają się nieoczekiwane przeszkody, liczne improwizacje, Nicco staje nawet na granicy porażki, a jednak trzeba pamiętać o tym iż determinacja zwycięża i wszystko wskazuje na to, że obu mężczyznom będzie się ona opłacać.

Pomysł na wykonanie takiej książki okazał się naprawdę trafiony. Jednak pomimo doświadczenia i warsztatu Federica Moccii zabrakło mi tutaj dopracowania postaci. Tak naprawdę do teraz nie byłabym w stanie opisać jaki tak naprawdę jest Nicco czy jaka z charakteru jest nasza polska Ania. To zaś odrobinę ciąży zwłaszcza kiedy chce się zbudować w głowie całkowity obraz tak niebanalnej i niezwykłej sytuacji.

Nowa powieść autora rewelacyjnej historii ,,Trzy metry nad niebem" to lekka, przyjemna, pozytywna i nieobciążająca umysłu książka doskonała na wiosenne czy letnie dni. Liźniecie tutaj kultury Włoch i potowarzyszycie mieszkańcom tego kraju w wędrówce po Polsce, szukając wraz z nimi miłości. Przekonacie się o tym, że pomimo granic i różnic kulturowych, w każdym zakątku świata kocha się tak samo i że uczucie może być jeszcze piękniejsze, kiedy człowiek otrzymuje je po długim i zaciętym boju. Chociaż książka nie wywołała u mnie wszechogarniającego zachwytu i być może nie będę o niej pamiętać za rok, poprawiła mi humor i okazała się miłym przerywnikiem pomiędzy ,,ciężkimi" lekturami skłaniającymi do głębokich refleksji. Jeżeli więc macie ochotę na coś niezobowiązującego i odprężającego, Federico Moccia i jego ,,Tylko ty" mogą trafić w Wasze gusta.
wrobel plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Egzemplarz recenzencki,Mam,
Ile razy w Waszym życiu zastanawialiście się czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Czy to w ogóle jest możliwe? No bo jak po jednym spojrzeniu, nie znając osoby, można stwierdzić, że się w niej zakochało? Jedno jest jednak pewne, dla miłości jesteśmy w stanie zrobić wszystko.

Nicco jest przystojnym i szczerym dwudziestotrzylatkiem, który ostatnio w swoim życiu nie miał szczęścia. Zmarł jego ojciec, którego bardzo mu brakuje, a do tego jego dziewczyna zdradziła go z przyjacielem. Lekiem na to całe zło okazała się Ania, ale nim zrozumiał, że zależy mu na niej i nie jest to tylko wakacyjna przygodna, dziewczyna znika z jego życia. Ale czy Nicco tak to pozostawi? Czy pozwoli by jego wielka miłość, tak po prostu się rozpłynęła? Otóż nie, będzie o nią walczył.

Z książkami Federico Moccia spotkałam się już kilkakrotnie. Każda z nich była przyjemnie spędzonym czasem. Tylko ty uświadamia nam, że jeśli mamy styczność z prawdziwą miłością, to nic nie stoi na przeszkodzie, nawet dzielące nas setki kilometrów.

"Cóż, nawet jeśli ten adres nie istnieje, jest mi lżej. Mówi się, że każda podróż to ucieczka bądź odkrycie. Jeśli nie odnajdę Ani, może odkryję samego siebie."

Pokazuje nam również, że kiedy odchodzi z tego świata bliska nam osoba, nie warto ukrywać smutku w sobie i udawać kogoś, kim się w rzeczywistości nie jest. Żałoba to nic złego, każdy ma prawo wylać z siebie ten ból po stracie kogoś bliskiego. Ludzie przychodzą na ten świat i odchodzą, taka jest kolej rzeczy, a my musimy się z tym pogodzić.

"Co zostaje, kiedy miłość się kończy? Wspomnienia, z początku piękne, świeże, wyraźne, potem coraz bardziej bolesne, jak kawałki ostrego szkła. Z czasem się zacierają i sami nie wiemy, czy to dobrze, czy źle, że mogą zniknąć na zawsze."

Co spodobało mi się w tej lekturze? To, że włoski pisarz podjął się próby stworzenia fabuły książki w Polsce. Tylko czy to mu się udało? Zabiera nas do Warszawy, Krakowa oraz na Morskie Oko, jednak czy przyłożył się do tego by oddać realność tych miejsc na łamach swojej powieści? Otóż moim zdaniem nie. Myślę, że autor nie pofatygował się nawet, by zaznajomić się z tymi miejscami, a przecież tyle w nich uroku. Tymczasem opisy polskich miast są pobieżne i można by je przydzielić każdemu miastu.
Do czego muszę się jeszcze tutaj przyczepić? Do wykreowanych postaci, u których nie możemy odkryć ich wnętrza, gdyż autor nie zagłębił się zbytnio w ich psychice. Lubię postacie, które mogę dogłębnie poznać, tutaj mi tego zabrakło.

Nie spotkamy się tutaj z głębokim romansem i namiętnością między bohaterami, choć tego spodziewałam się sięgając po tę powieść. Nie jest to też książka, z której wyciągniemy jakieś refleksje i przemyślenia. I choć książkę czyta się szybko, to nie porywa swoją treścią.

Reasumując, Tylko ty to powieść lekka, w której dużo się dzieje, ale jest przeciętna. Autor miał świetny pomysł na fabułę, szkoda tylko, że nie przyłożył się bardziej do szczegółów. Zabrakło mi tutaj porywu serca, zabrakło mi czegoś, co nie oderwałoby mnie od czytania. Jedyne co tak naprawdę mnie zachwyciło to okładka, która potrafi zauroczyć.

Książka opowiada o bólu po utracie bliskiej osoby, o przyjaźni, o miłości oraz spełnianiu marzeń. Być może zachwyci młodszych czytelników, zwłaszcza czytelniczki, gdyż niejedna z nich zapewne chciałaby poznać takiego chłopaka jak Nicco, który pokonał setki kilometrów, by odnaleźć swoją miłość.

"-W miłości nie ma reguł - zauważam. - Chcesz robić to, czego pragniesz, czujesz namiętność, która pali cię od środka, i zapominasz o całym bożym świecie, na nikogo się nie oglądasz, chcesz tej drugiej osoby, i koniec. Miłość jest czerwona, mój drogi, czerwona jak ogień - przyznaję wbrew sobie."

agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-18, Na półkach: Przeczytałem,
"Tylko ty” to kolejne spotkanie z bohaterami „Chwili szczęścia”. Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, w którym Nicco w asyście Grubego postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, której oddał serce. Młodzieńcy wyruszają z Rzymu do Warszawy, ale kiedy na miejscu okazuje się, że jedyny trop prowadzący do dziewczyny jaki mieli jest fałszywy, tracą nadzieję. Z pomocą przychodzi im ślepy los, a może przeznaczenie i chłopakom udaje się osiągnąć zamierzony cel. Ale czy rzeczywiście przyjazd do Polski był dobrym pomysłem i czy dziewczyna odwzajemnia uczucia Nicco? A może tym razem w gwiazdach zapisane są jakieś niespodzianki dla Grubego?


Nicco to dwudziestotrzyletni młodzieniec, któremu ostatnio życie dało kość – odszedł jego ojciec, a ukochana dziewczyna zdradziła go z przyjacielem. Ania okazała się cudownym antidotum na załamane serce, ale zanim zdążył zrozumieć i powiedzieć jej, że nie była tylko wakacyjną przygodą, zniknęła z jego życia. Na szczęście w młodym wieku kilkaset kilometrów i znikome informacje to żadna przeszkoda w podążaniu za głosem serca.


Działania głównego bohatera determinuje miłość, ale nie łudźcie się, że spędzicie z nim romantyczne chwile, gdyż Nicco nie poświęca zbyt wiele czasu analizie swoich uczuć i nie odkrywa przed czytelnikiem zbyt wielu emocji. A przez to sprawia wrażenie płytkiego, niedojrzałego i trochę szalonego. Szkoda, że autor nie skupił się w większym stopniu na portretach psychologicznych postaci i nie pozwolił odbiorcy zajrzeć do ich wnętrza.


Fabuła powieści została oparta na ciekawym pomyśle. Dzieje się dużo, dlatego na brak wrażeń i atrakcji trudno narzekać. Ciekawym zabiegiem jest wzbogacenie teraźniejszych wydarzeń retrospekcjami z przeszłości, które nie tylko przypominają minione wydarzenia, ale również pozwalają zrozumieć rozterki bohaterów i ich postępowanie.


Autor zabiera czytelnika do Polski i wiedzie go m.in. ulicami Warszawy. Niestety mam wrażenie, że Federico Moccia nigdy w stolicy naszego kraju nie był i nawet nie zadał sobie trudu by zapoznać się z informacjami na jej temat. Oczywiście pojawiają się hasła: Hotel Sheraton, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki, Starówka czy dwie linie metra, ale opisy są tak ogólne i oszczędne, że gdyby nie nazwy własne można by dopasować je do wielu miejsc na Ziemi. Najbardziej jednak rozbroili mnie uczynni harleyowcy na warszawskiej Pradze.


W moim odczuciu powieść „Tylko ty” to lektura lekka, pogodna i przeciętna. Pozwalająca miło spędzić czas, ale nie wywołująca wielkich emocji czy wrażeń, które mogłyby zakończyć się uczuciem niedosytu czy żalu, że ta przygoda dobiegła już końca. W tej historii wszystko jest poprawne, bo choć fabuła została oparta na ciekawym pomyśle, to sama realizacja i zbyt pobieżne potraktowanie niektórych elementów sprawiło, że trochę zabrakło jakości. Trudno jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto zajrzeć do tej powieści? Wszystko zależy od tego, czego szukacie w książkach i na jaką literacką przygodę macie akurat ochotę. Niewątpliwie na kartach tej publikacji można zobaczyć jak „działa” zakochany chłopak. Ale jeśli liczycie na spotkanie z kimś pokroju Romea czy Pana Darcy, to nie ten adres drogie panie.
Missy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek w 2016 r.,
Byłam niezmiernie ciekawa, co stoi za fenomenem pisarza, którego łączna sprzedaż książek w Polsce, to 300 tysięcy. Choć to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością, to wcale, ale to wcale się temu nie dziwię i już nawet wiem dlaczego.
Moim zdaniem, w powieści ,,Tylko ty" mamy wszystko to, co zawierać powinna książka, by porwać czytelnika bez reszty. A zatem mamy w niej: całe morze rodzinnego szczęścia, sposoby radzenia sobie z utratą bliskiej nam osoby, różne odcienie oraz barwy miłości, niespożytą młodość i energię, przyjaźń taką co do grobowej deski, rodzinne wsparcie, jakiego próżno szukać w wielu innych rodzinach, a to wszystko okraszone dużą dozą humoru co urzekło mnie najbardziej.
Jednym słowem, ta książka to nic innego jak pink champagne, który mocno uderza do głowy po to, tylko by utwierdzić czytelnika w przekonaniu, że: przestań biec, przestań ciągle więcej chcieć, bo BEZ MIŁOŚCI NIE LICZY SIĘ JUŻ NIC...

Kiedy Nicco rodowity Włoch, poznaje przepiękną Polkę Anię, świat na chwilę zawiruje po to, by później zwolnić. I choć tej dwójce trudno się porozumieć, bo żadne z nich nie zna języka tego drugiego, a angielski, to za mało, by wyrazić rodzące się uczucie. Porozumiewają się za pomocą czułych gestów, spojrzeń, romantycznych spacerów i niewielu słów. To ich romantyczny wakacyjny czas, który mógł być początkiem rodzącego się uczucia. Mógłby, gdyby Ania nie musiała wrócić do kraju, a Nicco znał jej język i troszeczkę mniej mówił o swojej byłej dziewczynie... Zrozumiał, że czegoś w tej układance zabrakło, że nie powiedział jej wszystkiego, a w każdym razie nie tak jak na to zasługuje. Zdał sobie sprawę, że była dziewczyna ani w połowie nie dostarczyła mu tylu wrażeń, uczuć i emocji, które zapierają mu dech w piersi, co Ania.

Nagle zdaje sobie sprawę, że to ONA sensem jego życia, powietrzem, którym oddycha, promykiem, który rozświetla dni po stracie ojca... Stawia wszystko na jedną kartę. Pakuje torbę, zabiera najlepszego kumpla Grubego i wyrusza do Polski w pogoni za miłością.
A tam, dwóch obcokrajowców przygód czeka niemało. Kraków, Warszawa, Morskie Oko, gdzie spotykają ludzi gotowych im pomóc jakich mało. Parę homoseksualistów, barwnych jak dwie papużki nierozłączki, harlejowcy, górale ze specami od reklamy włącznie. Tylko czy Nicco w natłoku tych obcych miast i ludzi znajdzie osobę, dla której przemierzył tysiące kilometrów???... Jedyną i niepowtarzalną miłość Anię. O tym musicie przekonać się już sami.

Pomimo że to moja pierwsza powieść Federico Mocci jestem nią zachwycona, bo lubię, którzy tak jak Nicco gonią za miłością, walczą do końca i nie odpuszczają, bo o miłość i marzenia najciężej jest walczyć... A Ania była jego marzeniem. Powiem Wam w sekrecie, że ja też od lat marzę, by pojechać do Włoch, zwiedzić ten piękny kraj, jeść bez końca Panettone i popijać Limoncello; -) I choć to nadal jest w sferze marzeń osoby niepełnosprawnej, to uparcie marzę, może kiedyś się spełni,,,
Muszę tu jeszcze dodać wisienkę na torcie, jaką dla mnie jest Gruby. Swoją bogatą osobowością wzbudził we mnie jako czytelniku nie małe wybuchy śmiechu; -) Tak, Gruby rozwalił mnie na łopatki.
Podsumowując, ta powieść w moje mocno poranione na tę chwilę serce wlała malutką iskierkę nadziei, że ta prawdziwa i najważniejsza miłość istnieje, tylko nigdy nie wiadomo, w jakim kraju i na którym z życiowych zakrętów na nas czeka. Trzeba jechać, frunąć i pędzić najdalej gdzie tylko się da, byle tylko miłość nie zniknęła z naszego życia.

Missy...
Perły z tekstu wyłowione:

,,Co zostaje, kiedy miłość się kończy? Wspomnienia, z początku piękne, świeże, wyraźne, potem coraz bardziej bolesne, jak kawałki ostrego szkła. Z czasem się zacierają i sami nie wiemy, czy to dobrze, czy źle, że mogą zniknąć na zawsze."s. 72.

,,Ale uważam, że przeznaczenie można zmienić, każdy dzień jest inny, trzeba walczyć o zwycięstwo. Jesteś budowniczym własnego szczęścia, bo każdy dzień jest twój..."s. 248.
Avellime Linia koment
Przeczytane:2016-07-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,♣ z Prywatnej Półeczki ♣,Niewypały,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów