Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Tytus, Romek i A'Tomek. Złota księga przygód VII

Henryk Jerzy Chmielewski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-74-69558-9
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Henryk Jerzy Chmielewski, zdrobniale zwany Papciem Chmielem, rysownik komiksu, znanego od pokoleń pod nazwą "Tytus, Romek i A'Tomek", człowiek o nieprzeciętnym poczuciu humoru i błyskotliwości. Jak wiadomo - jego komiks ciągle żyje i wciąż pojawiają się jego kolejne odcinki. Mimo to, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że trzej bohaterowie Papcia Chmiela obchodzą w 2007 roku swoje 50-te urodziny. Pierwszy komiks został wydany na łamach czasopisma młodzieżowego "Świat Młodych" 25 października 1957 roku. Od roku 1966 "Tytus, Romek i A'Tomek" pojawiali się także w wersjach książkowych.

 

Fabuła komiksu jest prosta. Dwaj przyjaciele i równocześnie harcerze - Romek i A'Tomek, próbują uczłowieczyć szympansa Tytusa de Zoo. Uważają bowiem, że mimo wszystkich cech jakie małpa posiada - jest chuliganem, złodziejem, cwaniakiem, oszustem i kłamcą, można w nim znaleźć także ośrodki ludzkie - miłości bliźniego, samokrytyki, grzeczności, wiedzy, gimnastyki, kultury bycia i nieszkodliwych żartów. W Każdym z "opowiadań" bohaterowie odbywają fantastyczną podróż przedziwnym wehikułem, skonstruowanym przez profesora T.Alenta z Instytutu Wszechzbytków. Odwiedzają tajemnicze krainy, pomagają jej mieszkańcom, wpadają w tarapaty, jednak zawsze wychodzą z opresji cało. I choć wydawać by się mogło, że powtarzający się motyw podróży pojazdem przypominającym kamerę wideo (Videobzikolotem z komiksu "Druga wyprawa na Wyspy Nonsensu"), ogromną mrówkę (Formicikusolotem z komiksu "Tytus wśród mrówek") czy rakietę w kształcie strzykawki (Bzikotykolotem z komiksu "Tytus i bzikotyki") może nużyć, to parodia wielu zjawisk i aluzje do znanych wszystkim sytuacji sprawia, że lekturę czytamy dwupoziomowo - czekamy na rozwój akcji równocześnie podziwiając satyrę Papcia Chmiela. "Tytus, Romek i A'Tomek - Złota księga przygód VII" to zbiór czterech komiksów, które w swojej pierwotnej wersji pojawiły się wiele lat temu; "Tytusa kosmonautę" wydano po raz pierwszy w 1968 roku. Pozostałe trzy - "Tytus i bzikotyki", "Tytus wśród mrówek" oraz "Druga wyprawa na Wyspy Nonsensu" przypadają na lata 90-te ubiegłego wieku. Mimo to, żadne nie straciło na swojej błyskotliwości i niepoprawnym humorze.

 

Henryk J. Chmielewski żartuje niemal ze wszystkiego - parodiuje przysłowia i powszechnie znane powiedzenia ("Pokażemy tym ciurom gdzie, pieprz rośnie! A nawet wanilia!"), wymyśla zabawne wierszyki ("Synku drogi to nie owca,/Nie żryj nigdy naukowca,/Zamiast mózgu, biblioteka,/Niestrawność cię potem czeka") i piosenki, wyśmiewa realia minionych czasów ("pomyślałem, że wrócił komunizm i mrówki sprzedają na kartki"), ale przede wszystkim operuje słownictwem wymyślonym przez siebie, np. grzecznonóżkami i Karbulotami, przedziwne oznacza czas - w bzikach, a także operuje słowami które na pierwszy rzut oka nic nie sugerują, dopiero fonetycznie zyskują znaczenie, jak w przypadku bzikotyków (narkotyków).

 

Oprócz humoru, młodemu czytelnikowi - zwłaszcza dziecku, wpojone zostaje trochę dydaktyzmu - nauczy się, że ważna w życiu jest przyjaźń, bezinteresowność i zaufanie, że należy pomagać innym i unikać szkodliwych substancji. Komiks jednak nie jest przeznaczony tylko dla dzieci. Dorośli pośmieją się z konwencji i parodii dzisiejszych czasów. Wybuchną śmiechem nad przedstawionymi stereotypami i skarykaturowanymi cechami osobowości. Rysunki są charakterystyczne dla Papcia Chmiela. Cechuje je nieskomplikowanie i czytelność. Są dowcipne, dosadne i łatwe w odbiorze. Niekiedy między obrazkami pojawia się chaos - nie bardzo wiadomo, którą ramkę należy dalej czytać, jednak wtedy pomocne stają się strzałki i odnośniki.

 

Wielokrotnie na rysunkach pojawia się sam Henryk Chmielewski, który wdaje się w dyskusję z Tytusem, Romkiem bądź A'Tomkiem i pod naporem ich próśb zmienia bieg wydarzeń. "Tytus, Romek i A'Tomkek" to komiks nieprzeciętny. Nie może być inaczej, skoro sam rysownik mówi o sobie, że "... przez falę uderzeniową autor pieprznął się w ciemię, uderzając łepetyną w blaszany obrazek [...] Jako puknięty za młodu, nie miał szans zostać w wieku dojrzałym kimś znacznym: senatorem, biskupem, twórcą stanu wojennego lub chociażby wydawcą. Został prostym rysownikiem komiksów". Prawie każdy odcinek sprzedał w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy egzemplarzy. A dzieje się tak nieprzerwanie od pięćdziesięciu lat.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów