Okładka książki - U4. Stéphane

Język oryginału:
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: joannaz

Świat pogrąża się w mroku wywołanym przez groźnego wirusa U4. Epidemia atakuje całą ludzkość - oszczędza jedynie nastolatków pomiędzy 15 a 18 rokiem życia.

Stéphane, córka epidemiologa, wierzy, że istnieje szansa na uratowanie świata. Dziewczyna ma nadzieję, że zaginiony ojciec pracuje nad szczepionką, która wyleczy ludzkość. Walcząc o przetrwanie i wierząc w to, że jej rodzina nie ucierpiała, stara się pomóc wszystkim ocalałym. Podobnie jak 150 innych osób, jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors of Time. Ostatniego dnia przed epidemią Mistrz Khronos postuluje, aby każdy z graczy pojawił się w Paryżu. Jest to jedyny sposób na przeniesienie się w czasie i uratowanie świata. Waleczna, zdeterminowana i osamotniona Stéphane nie ma zamiaru wybierać się w tę podróż, jednakże, wskutek nieprzewidzianych okoliczności, zostaje zmuszona do opuszczenia tymczasowego azylu. Czworo nastolatków podążających do stolicy Francji. Tajna misja odszukania rodziny oraz wiara w naukę jako jedyną szansę na ocalenie świata. Czy Stéphane znajdzie odpowiedzi na swoje pytania? Czy można jeszcze uratować świat?

Stworzenie apokaliptycznej wizji końca świata to dość popularny zabieg w ostatnich latach. Autorzy prześcigają się w wymyślaniu nowych przyczyn i okoliczności, w których ostatni ocalali bohaterowie zmierzą się z wielkimi niebezpieczeństwami. Jednakże ukazanie autentycznego obrazu świata po apokalipsie nie należy do najłatwiejszych zadań.

Vincent Villeminot jako jeden z czterech twórców serii U4 prezentuje niesamowicie wiarygodny portret członków społeczności dotkniętej katastrofą. Nastoletni bohaterowie nie tylko muszą stawić czoła przeciwnościom losu, ale i zmierzyć się z dorosłością, która nadeszła zdecydowanie zbyt szybko i nieoczekiwanie. Bohaterowie wypadają bardzo wiarygodnie, Villeminot nieszablonowo prowadzi akcję, każąc im mierzyć się z niespodziewanymi konsekwencjami podejmowanych decyzji. Seria U4 to nowa jakość wśród powieści postapokaliptycznych. Villeminot nie ubarwia rzeczywistości, nie łagodzi jej obrazu, zmuszając czytelnika do wyciągnięcia z lektury bolesnych wniosków.

Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2017-04-18, Przeczytałem, 72 książki w 2017, Mam,

Link do recenzji
Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2017-04-18, Ocena: 4, Przeczytałem, 72 książki w 2017, Mam,

Świat pogrąża się w mroku wywołanym przez groźnego wirusa U4. Epidemia atakuje całą ludzkość oprócz nastolatków pomiędzy 15 a 18 rokiem życia.

Stéphane, córka epidemiologa, wierzy, że istnieje szansa na uratowanie świata. Dziewczyna ma nadzieję, że zaginiony ojciec pracuje nad szczepionką, która wyleczy ludzkość. Walcząc o przetrwanie i wierząc w to, że jej rodzina nie ucierpiała, stara się pomóc wszystkim ocalałym. Podobnie jak 150 innych osób, jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors of Time. Ostatniego dnia przed epidemią, Mistrz Khronos postuluje, aby każdy z graczy pojawił się w Paryżu. Jest to jedyny sposób na przeniesienie się w czasie i uratowanie świata. Waleczna, zdeterminowana i osamotniona Stéphane nie ma zamiaru wybierać się w tę podróż. Jednakże, wskutek nieprzewidzianych okoliczności zostaje zmuszona do opuszczenia tymczasowego azylu. Czworo nastolatków podążających do stolicy Francji, tajna misja odszukania rodziny oraz wiara w naukę jako remedium na koniec świata. Czy Stéphane znajdzie odpowiedzi na swoje pytania? Czy można jeszcze uratować świat?

Stworzenie apokaliptycznej wizji końca świata to dość popularny zabieg w ostatnich latach. Autorzy prześcigają się w wymyślaniu nowych przyczyn i okoliczności, w których ostatni ocalali bohaterowie zmierzą się z wszelkimi niedogodnościami. Jednakże, wykreowanie autentycznego obrazu świata po apokalipsie nie należy do najłatwiejszych zadań.

Vincent Villeminot jako jeden z czterech twórców serii U4 przedstawia nam niesamowicie realne odzwierciedlenie społeczności dotkniętej katastrofą. Tym razem, przy życiu pozostaje grupa nastolatków, która musi stawić czoła nie tylko przeciwnościom losu, ale również dorosłości, która nieoczekiwanie zawitała w ich życiu. Kompleksowość charakterów, nieszablonowe rozwiązania, dziwne w skutkach decyzje podejmowane przez bohaterów, otwierają przed czytelnikami zupełnie nowy świat powieści młodzieżowych. Ukazując krzywdy wyrządzane ludziom, autor nie koloryzuje brutalnej rzeczywistości, która często przechodzi ludzkie wyobrażenia. Właśnie dlatego seria U4 jest innowacyjnym pomysłem poprzez wzgląd na edukujące wnioski, które uważny i dojrzały czytelnik jest w stanie wyciągnąć z tych czterech książek.

Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2017-02-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Może przeskoczę teraz do zgrzytu, który mnie troszkę tutaj rozczarował. Brakowało mi emocji. Znowu. Ja wiem, że może wymagam niemożliwego, ale jeżeli to post-apokaliptyczny świat, to gdzie ta zgroza? Gdzie ten strach o własne życie? No tego tutaj zdecydowanie mi brakowało. Niemniej jednak pojawiły się sceny, w sumie to jedna taka, która zwaliła mnie z nóg. Kto czytał, ten może się domyślić, że chodzi mi o sytuację w zoo. Niespodziewaną, która okazała się dużym zwrotem akcji. To złamało mi serce na parę chwil. Szkoda, że nie było częściej takich sytuacji, które sprawiłyby, że pękałoby mi serce. Stephane... Jako główna bohaterka troszkę mnie drażniła. Jest dość pewną siebie dziewczyną, momentami ZBYT pewną siebie, która nie zdaje sobie sprawy z pewnych spraw. To mnie również troszkę bolało. Jednak nie zyskała mojej największej sympatii, niestety... Yannis i Aleks, to moi ulubieni bohaterowie w tym tomie i podejrzewam, że w całej serii. Sprawili wrażenie również dość odważnych, ale nie aż tak pewnych siebie. Owszem, każdy z nich ma swoje wady, zalety, ale jednak to oni przyskarbili sobie moją sympatię i nie wiem, jak Stephane musiałaby się starać, by to zmienić. Akcja dość szybko gna przed siebie i uważam to za duży plus dla całej powieści. Czytelnik nie ma prawa się nudzić, przy częstych zwrotach akcji, niektórych aż tak zaskakujących, że zdarza się nam na chwile zatrzymać, przemyśleń i znów pędzić za bohaterami. Podobało mi się, że wizualnie widziałam cały Paryż, całą tą sytuację. Może całkowicie nie wczułam się w akcję, niemniej jednak widziałam ją własnymi oczami. Cieszę się niezmiernie, że miałam okazję poznać ten tom, ponieważ książka niewątpliwie zasługuje na uwagę i to nie kilku, a nawet i obszerniejszego grona czytelników. Dlatego też nie wyobrażam sobie, że miałabym nie przeczytać tomu widzianego oczami Yannisa. Po prostu sobie nie wyobrażam. I tutaj już mała podpowiedź dla Was: jeżeli ktoś, kto nie czytał książki z tego gatunku i chce więcej, ktoś taki jak ja... To koniecznie musicie się zapoznać z tą częścią lub innymi, jak mniemam również świetnie napisanymi tomami. Jak wspominałam już wielokrotnie post-apokaliptyczny świat to dla mnie nowość. A gdyby tego było za mało, akcja dzieje się we Francji, co również jest dla mnie nowością, bo często to Ameryka jest miejscem akcji. Dlatego kolejny wielki plus dla autora za świetnie napisaną powieść praktycznie pod każdym szczegółem (nie zapominajmy o zgrzycie, który jednak istnieje). No i składam wyrazy uznania, bo tą książką autor zdecydował, że będę częściej sięgać po tego typu literaturę. :)
Top 5 książek
Złodziejka książek