Okładka książki - U4. Yannis

Język oryginału:
Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: Joanna Żelazny

Świat pogrąża się w mroku wywołanym przez groźnego wirusa U4. Epidemia atakuje całą ludzkość - oprócz nastolatków pomiędzy piętnastym a osiemnastym rokiem życia.

Yannis, syn imigrantów z Algierii, wiódł beztroskie, nieprzeciętne życie. Jedyną rzeczą, o którą musiał dbać, były szkolne oceny. Jednak nagle cały świat Yannisa zupełnie się zmienił. Podobnie jak 150 innych osób jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors of Time. Ostatniego dnia przed epidemią Mistrz Khronos postuluje, aby każdy z graczy pojawił się w Paryżu. Jest to jedyny sposób na przeniesienie się w czasie i uratowanie świata. W przeciwieństwie do innych, niechętnie odnoszących się do postulatu, Yannis postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyrusza w podróż do Paryża. Wskutek zbiegu okoliczności chłopak musi zacząć współpracować z nieprzystępnymi i podejrzliwymi graczami. Pokonując lęk przed nieznanym i walcząc z niewidzialnymi wrogami, Yannis odkrywa, że piękno i nieprzewidywalność postapokaliptycznego świata stają się lekarstwem na okrucieństwo, manipulację i zdradę. Czy to wystarczy, aby uratować tych, którzy przeżyli?

Kolejna wersja apokaliptycznej wizji końca świata stanowi dopełnienie wszystkich historii. Uzupełniając niedopowiedzenia i wątpliwości czytelników, Florence Hinckel przyczynia się do stworzenia serii, która szokuje, przyciąga uwagę i jednocześnie sprawia wrażenie niesamowicie autentycznej. Stworzenie czterech osobnych, choć spójnych, powiązanych powieści, czterech odrębnych bohaterów i setek postaci pobocznych przez czterech różnych autorów wydaje się czymś niemożliwym do osiągnięcia. Jednak wyjątki potwierdzają regułę, a cykl U4 wpisuje się na listę najlepszych serii post-apokaliptycznych.

Przedstawiając tę samą historię z nowej, nieszablonowej perspektywy, Hinckel udowadnia, że nurt powieści młodzieżowych rozwija się w zaskakującym tempie i kierunku. Wprowadzając czytelników w mroczny i okrutny świat, który rządzi się swoimi prawami, autorka ukazuje brutalną rzeczywistość, w którą wsiąka się na kilka godzin. Dynamiczna fabuła, nieprzeciętni bohaterowie i możliwość wyboru kolejności czytania poszczególnych tomów sprawiają, że seria U4 ustanawia nową jakość wśród powieści młodzieżowych.

Avatar użytkownika - joannaz

Świetna książka, watra przeczytania
Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 72 książki w 2017, Mam,

Świat pogrąża się w mroku wywołanym przez groźnego wirusa U4. Epidemia atakuje całą ludzkość oprócz nastolatków pomiędzy 15 a 18 rokiem życia.

Yannis, syn imigrantów z Algierii wiódł beztroskie, nieprzeciętne życie. Jedyną rzeczą, o którą musiał dbać były jego stopnie. Jednak nagle, cały świat Yannisa przewraca się do góry nogami. Podobnie jak 150 innych osób, jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors of Time. Ostatniego dnia przed epidemią, Mistrz Khronos postuluje, aby każdy z graczy pojawił się w Paryżu. Jest to jedyny sposób na przeniesienie się w czasie i uratowanie świata. W przeciwieństwie do innych, niechętnie odnoszących się do postulatu, Yannis postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyrusza w podróż do Paryża. Wskutek nieprzewidzianych okoliczności, chłopak musi zacząć współpracować z nieprzystępnymi i podejrzliwymi graczami. Pokonując lęk przed nieznanym i walcząc z niewidzialnymi wrogami Yannis odkrywa, że piękno i nieprzewidywalność post-apokaliptycznego świata stają się lekarstwem na okrucieństwo, manipulację i zdradę. Czy to wystarczy, aby uratować resztki istniejącego życia?

Kolejna, czwarta już wersja apokaliptycznej wizji końca świata stanowi dopełnienie wszystkich historii. Uzupełniając niedopowiedzenia i wątpliwości czytelników, Florence Hinckel przyczynia się do stworzenia serii, która szokuje, przyciąga uwagę i jednocześnie sprawia wrażenie niesamowicie autentycznej. Stworzenie czterech osobnych, a jednak połączonych powieści, czterech odrębnych bohaterów i setek postaci pobocznych przez czterech różnych autorów wydaje się czymś niemożliwym do osiągnięcia. Jednak wyjątki potwierdzają regułę, a cykl U4 wpisuje się na listę najlepszych powieści post-apokaliptycznych.

Przedstawiając tę samą historię z całkiem nowej, nieszablonowej perspektywy, Hinckel udowadnia, że gatunek powieści młodzieżowych rozwija się w zaskakującym tempie i kierunku. Wprowadzając czytelników w mroczny i okrutny świat, w którym wszystko rządzi się swoimi prawami, autorka maluje brutalną rzeczywistość, którą pochłania się w zaledwie kilka godzin. Dynamiczna fabuła, nieprzeciętni bohaterowie i możliwość wyboru kolejności czytania poszczególnych tomów sprawiają, że seria U4 rzuca wyzwanie autorom powieści młodzieżowych pokazując, że nieszablonowa kreatywność przyciąga rzesze wiernych odbiorców.

Top 5 książek
Złodziejka książek