Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2017-02-15
ISBN: 978-83-945617-3-4
Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Dodał/a recenzję: Joanna Żelazny

Świat pogrąża się w mroku wywołanym przez groźnego wirusa U4. Epidemia atakuje całą ludzkość - oprócz nastolatków pomiędzy piętnastym a osiemnastym rokiem życia.

Yannis, syn imigrantów z Algierii, wiódł beztroskie, nieprzeciętne życie. Jedyną rzeczą, o którą musiał dbać, były szkolne oceny. Jednak nagle cały świat Yannisa zupełnie się zmienił. Podobnie jak 150 innych osób jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors of Time. Ostatniego dnia przed epidemią Mistrz Khronos postuluje, aby każdy z graczy pojawił się w Paryżu. Jest to jedyny sposób na przeniesienie się w czasie i uratowanie świata. W przeciwieństwie do innych, niechętnie odnoszących się do postulatu, Yannis postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyrusza w podróż do Paryża. Wskutek zbiegu okoliczności chłopak musi zacząć współpracować z nieprzystępnymi i podejrzliwymi graczami. Pokonując lęk przed nieznanym i walcząc z niewidzialnymi wrogami, Yannis odkrywa, że piękno i nieprzewidywalność postapokaliptycznego świata stają się lekarstwem na okrucieństwo, manipulację i zdradę. Czy to wystarczy, aby uratować tych, którzy przeżyli?

Kolejna wersja apokaliptycznej wizji końca świata stanowi dopełnienie wszystkich historii. Uzupełniając niedopowiedzenia i wątpliwości czytelników, Florence Hinckel przyczynia się do stworzenia serii, która szokuje, przyciąga uwagę i jednocześnie sprawia wrażenie niesamowicie autentycznej. Stworzenie czterech osobnych, choć spójnych, powiązanych powieści, czterech odrębnych bohaterów i setek postaci pobocznych przez czterech różnych autorów wydaje się czymś niemożliwym do osiągnięcia. Jednak wyjątki potwierdzają regułę, a cykl U4 wpisuje się na listę najlepszych serii post-apokaliptycznych.

Przedstawiając tę samą historię z nowej, nieszablonowej perspektywy, Hinckel udowadnia, że nurt powieści młodzieżowych rozwija się w zaskakującym tempie i kierunku. Wprowadzając czytelników w mroczny i okrutny świat, który rządzi się swoimi prawami, autorka ukazuje brutalną rzeczywistość, w którą wsiąka się na kilka godzin. Dynamiczna fabuła, nieprzeciętni bohaterowie i możliwość wyboru kolejności czytania poszczególnych tomów sprawiają, że seria U4 ustanawia nową jakość wśród powieści młodzieżowych.

Edytaaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-05-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna książka, watra przeczytania
Ewaj Linia koment
Domi__T Linia koment
delov Linia koment
joannaz Linia koment
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,72 książki w 2017,Mam,
Okładka - U4. Yannis U4. Yannis
Florence Hinckel