Recenzja redakcji granice.pl

Uciekaj szybko i wróć późno

Fred Vargas

5.3
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-06-22
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Joss Le Guern zdecydowanie przekroczył granice. Po tym, jak zaatakował swojego pracodawcę, oskarżając go o odpowiedzialność za śmierć marynarzy pracujących na statku, którym dowodził, nie ma szans, by znaleźć pracę w swoim zawodzie. Przybywa więc do Paryża i przywraca do życia zawód, jaki wykonywał jeden z jego przodków. Zostaje obwoływaczem - innymi słowy wybiera spośród wiadomości pozostawionych mu przez mieszkańców dzielnicy te najciekawsze i za drobną opłatą odczytuje je publicznie. Swoją "mówioną gazetę" wydaje trzy razy dziennie. Docierają do niego ogłoszenia ciekawe i banalne, kalumnie rzucane na innych mieszkańców dzielnicy (te nasz bohater zwykle odrzuca) i wiadomości zupełnie nieszkodliwe. Są też ogłoszenia bardzo nietypowe. Pochodzące od tego samego nadawcy dziwne teksty, które robią wrażenie, jakby stanowiły fragmenty większej całości, stopniowo budzą coraz większy niepokój Le Guerna. W końcu ten decyduje się zgłosić sprawę policji.

Tyle, że policjanci nie mają czasu, by zająć się dziwnymi wiadomościami docierającymi do Le Guerna. Ktoś bowiem w nocy wymalowuje na drzwiach okolicznych mieszkań cyfrę „4” w lustrzanym odbiciu. Gdy zaś dodatkowo znalezione zostają zwłoki pokryte węglem, napięcie rośnie coraz bardziej. Jak to w literaturze bywa, obie sprawy okażą się mieć więcej wspólnego, niż można by oczekiwać.

Powieści Uciekaj szybko i wróć późno pod względem warsztatowym nie można kompletnie niczego zarzucić. Le Guern to postać wyrazista i bardzo wiarygodna, a i komisarz Adamsberg, który prowadzi sprawę tajemniczego morderstwa, zupełnie mu nie ustępuje. Poznajemy ich przeszłość i motywacje. Poznajemy emocje nimi targające i lęki, które ich trapią. Nie ustępują im postaci drugiego planu, a także sprawca zbrodni, którego tożsamość i motyw z pewnością czytelników zaskoczą.

Akcja powieści początkowo toczy się niespiesznie. Mamy okazję wniknąć w świat Le Guerna, obejrzeć okolicę, w której mieszka i poznać tutejszych mieszkańców. Kilkakrotnie będziemy mieli okazję być świadkami tego, jak główny bohater odczytuje swoje komunikaty. Jedynym zwiastunem nadchodzących zdarzeń będą nietypowe ogłoszenia - początkowo raczej intrygujące niż niepokojące. Być może niektórych czytelników te fragmenty znużą, jednak to dzięki nim akcja powieści nie toczy się w pustce, tylko osadzona zostaje w prawdziwym świecie, wśród prawdziwych ludzi.

Po kilkudziesięciu stronach wydarzenia zaczynają nabierać tempa, by w końcu nie pozwolić czytelnikom na oddech. Jest w książce miejsce na mylne tropy, na sprawnie budowaną atmosferę i na zaskakujące zwroty akcji. Ale nie szybko biegnące zdarzenia są największym atutem powieści Fred Vargas…

Bardzo interesująco wypada bowiem zanurzenie powieści w historii. Vargas ożywia średniowieczne obawy, pokazując, że wcale nie jesteśmy tak racjonalni, jak mogłoby nam się wydawać. Że wystarczy odrobina pyłu węglowego, kilka zręcznych sugestii, by wywołaćpanikę na masową skalę. Co ważne - emocjom poddają się tyleż opisywani przez Vargas mieszkańcy Paryża, co czytelnicy, którzy również poczynają wierzyć, że nad miastem ciąży widmo zagrożenia… A jak jest naprawdę? O tym trzeba  przekonać się podczas lektury.

Uciekaj szybko i wróć późno to solidna propozycja nie tylko dla miłośników kryminału. Powieść spełnia wszystkie wymogi, stawiane wobec tego gatunku, oparta jest na niebanalnym pomyśle, „uszlachetniona” została wątkami osadzonymi w historii. Książka Fred Vargas gwarantuje kilka godzin solidnej zabawy i co najmniej satysfakcjonujące zakończenie. To literatura popularna w naprawdę dobrym wydaniu.

CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - książki na jesień 2016,
Bretoński marynarz, mówiący ze specyficznym akcentem, Joss,Le Guern, wielki mężczyzna. atakuje swojego ostatniego armatora. Bije go z nieomal skutkiem śmiertelnym za oskarżenie rzucone pod jego adresem. Zniesławiony został bowiem pomówieniem o śmierć swych współpracowników. Stoczył by się na całkowite dno, gdyby nie rozmowa z praprapradziadkiem, odbyta w karczmie "po pijaku". "Dziad" wyjawia mu co zawsze znajduje popyt:

"Na tym świecie jest jeden produkt, który nigdy się nie starzeje: nowiny, i jedno pragnienie, które nigdy nie jest zaspokojone: ludzka ciekawość. Jak jesteś obwoływaczem, dajesz cycka całej ludzkości."

Czy oby na pewno jest to pożywna, zdrowa karma?

Joss otwiera więc swój biznes. Wcześniej musi jeszcze zostać wyrzucony z lokalu. W ogóle autor ma ironiczne, lekko cyniczne poczucie humoru, co dodaje książce pikanterii. Joss zostaje "obwoływaczem". Po siedmiu latach ma już stałe miejsce na niebieską skrzynkę na drzewie, do której mieszkańcy Paryża wrzucają wieści. Nieźle na tym zarabia i obwieszcza trzy razy dziennie ludziom zgromadzonym w okół niego. Wobec obwieszczeń postępuje wybiórczo. Dzięki wiadomościom wrzucanym do skrzynki wiele można się dowiedzieć o mieszkańcach. Joss nie chce oralnie wygłaszać tego, co w jego mniemaniu jest pieniactwem. Zdarzają się wśród wiadomości przeróżnego ciężaru, wagi informacje lecz zauważa wśród nich wiadomość potwornie ważną. Kiedy dowiaduje się o tym, że ktoś maluje na większości drzwi budynku lustrzane odbicie cyfry 4, a niedługo potem odkryte zostają pokryte węglem zwłoki, decyduje się pójść z doniesieniami na policję. Ma wrzucone do jego skrzynki części układanki, wiadomości, które osobno nie znaczą nic, a razem tworzą zapowiedź katastrofy dla mieszkańców Paryża. Policja jednak ignoruje je. Jedynie w komisarzu Adamsbergu cała nadzieja w rozwiązaniu zagadki. Ten poświęca mnóstwo czasu na różnej maści rozważania i wydaje się trwonić czas na romanse, spacery, goszczenie się w knajpach. Na szczęście ma pomocnika, asystenta, orbitującego na całkiem innej płaszczyźnie myślowej. Sprawy się zazębiają, a książka spodoba się fanom rasowych kryminałów. Z każdą stroną akcja się rozwija i robi się coraz groźniej, niebezpieczniej. W dodatku ta wielka dbałość autorki do odniesień historycznych. Kawał fachowej roboty!
Piszę autorki, bo w rzeczywistości pod pseudonimem artystycznym Fred Vargas kryje się francuska historyczka Frederiqe Audonin- Rouzeau.

Książka ma swoją niepowtarzalną atmosferę. Morsko- średniowieczną. Nie potrafię tego ująć słowami, ale bardzo mi się spodobała ta aura. Autorka ani na moment nie wyprowadza mnie z tego wykreowanego, a jakby istniejącego na prawdę świata. To taka magia, zauroczenie, które udało jej się na mnie rzucić.
Zainteresowanym postaciom komisarza Adamsberga polecam poprzednie części cyklu: "Komisarz Ademsberg" czyli: I- "Błękitne kręgi", II- "W wilczej skórze", VI- "Po zapadnięciu nocy". Inne nie zostały jeszcze opublikowane w języku polskim.

Polecam sympatykom twórczości nie tylko samego Vargasa, ale i Mankiela czy Umberto Eco.
Faraons Linia koment
Ivy Linia koment