Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Uliczka aniołów

Sheila Roberts

Ocena ( 5 osób )
4.8
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-07-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7799-843-4
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: figlarna24

Chyba nie ma takiej osoby, która by nie lubiła Świąt Bożego Narodzenia. Nie ma takiej osoby, która nie lubi czuć cudownego i niepowtarzalnego klimatu świąt, zapachu świerzych pierniczków, czy też tego najbardziej oczekiwanego momentu jakim jest ubierania choinki. Ale czas około świąteczny to nie tylko cały ten ferwor związany z przygotowaniami to tych wyjątkowych dni. Jest to także czas refleksji i czas dobrych uczynków.

Uwielbiam książki w takim świątecznym klimacie, tym bardziej, że niedługo sama zatonę w kuchennych przygotowaniach, razem z dziećmi będę ubierała choinkę i cieszyła się obecnością bliskich mi osób. Ale i pomyślę o tych, którzy tego dnia będą samotni. Wczoraj skończyłam czytać książkę, która mi swoim stylem i tematyką ten czas już przybliżyła.

Książka nosi tytuł "Uliczka aniołów" i wyszła spod pióra Sheili Roberts.
Bohaterkami są trzy przedsiębiorcze kobiety.
Emma jest właścicielką sklepiku z materiałami do szycia.
Sarah posiada piekarnie, natomiast Jamie zajmuje się sprzedażą czekoladowych słodkości.
W związku z nadchodzącymi świętami trzy przyjaciółki postanawiają zrobić coś dla innych . Inicjują one ambitną kampanię pod hasłem "Miej serce". Proszą one mieszkańców miasteczka Heart Lake, by codziennie zrobili jeden niezobowiązująco dobry uczynek. Nie są one inicjatorkami tej kampanii, a jego czynnymi uczestniczkami, ponieważ wyznają zasadę "czynienie dobra jeszcze nikomu nie zaszkodziło". Ale czy można być tak bezgranicznie wspaniałomyślnym, że zapomina się trochę o sobie?

Emma postanawia drastycznie obniżyć ceny swoich produktów, co skutkuje problemami finansowymi.Sarah postanawia organizować kursy pieczenia ciast. Podczas jednego z takich kursów dochodzi do popełnienia przestępstwa. Natomiast Jamie musi się zmierzyć z odżywającym uczuciem do miejscowego policjanta. Jak te panie sobie poradzą ze swoimi problemami? I czy przyświecająca im idea pomagania nie wyjdzie im bokiem?

Muszę przyznać, że czytało mnie się nad wymiar szybciutko. Działo się tak zapewne przez styl autorki. Jest on lekki, przejrzysty, plastyczny i obrazowy. Czytelnik czuje klimat nadchodzących świąt, "czuje" zapachy potraw i wczuwa się w sytuację każdej z bohaterek. Warto wspomnieć, że na drugim planie występują też inni niebanalni bohaterowe (np. Lissy, Mandy, Beanie i Damaris). Jest to ciepła, humorystyczna opowieść o tym, co w życiu powinno być najważniejsze, czyli miłość, przyjaźń, wzajemny szacunek i pomoc bliźniemu.

Rozdziały są krótkie. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie przez pisarkę pewnych niedopowiedzeń. Każdy rozdział kończy się zdaniem urwanym z kontekstu, co zachęcało mnie , by nie odkładać książki i iść spać, a zacząć nowy rozdział, by dowiedzieć się co będzie dalej. Co też czyniłam.

Książka klimatem przypomina powieści Katarzyny Michalak. Styl jest bardzo podobny, a i znajdziemy też przepisy kulinarne np. na ciasteczka z nadzieniem rodzynkowym, czy rogrzewające krówki. Smacznego.

Sheila Roberts pisze o sprawach, które są bliskie każdej kobiety: o rodzinie, przyjaźni i o czekoladzie. A czy jest ktoś spośród nas, kto nie lubi słodkości?

.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kansia4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ciepła opowieść o przyjaźni wśród kobiet.
la_pinguin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jeżeli poszukujecie książki, od której zrobi się Wam cieplej na duszy, to koniecznie musicie sięgnąć po "Uliczkę aniołów".

Głównymi bohaterkami Sheila Roberts uczyniła trzy kobiety. Najstarsza z nich, Sarah, właścicielka piekarni, ciężko przeżywa rozstanie z córką i wnuczkami, które właśnie wyprowadziły się z miasta. Jej siostrzenica Jamie nie potrafi otrząsnąć się po nieudanym małżeństwie z bijącym ją gliniarzem, całe jej życie kręci się wokół sklepu z czekoladą, który prowadzi. Emma marzy o wielkiej miłości, a na razie swoje uczucia wkłada w sklepik z materiałami do szycia patchworków. Trzy różne kobiety, trzy różne doświadczenia, ale jedna przyjaźń.

I to właśnie ta przyjaźń popchnęła je do nietypowego projektu. Jego autorką jest Emma, która zauważyła, że Heart Lake traci swój urok małego, przyjaznego miasteczka, gdzie wszyscy się znają, a czas płynie wolno. Wymyśliła ona akcję "Miej serce", której założenie jest wręcz banalne: trzeba zrobić jedną dobrą rzecz dziennie. Niestety (a może na szczęście) w te szczytne plany wkrada się chaos, a sytuacja wymyka się przyjaciółkom z rąk.

Kto znajdzie miłość? Do kogo wprowadzi się współlokator? Kto zorganizuje warsztaty dla dzieci? Kto będzie miał nachalnego podrywacza, a kto popadnie w kłopoty finansowe? To już musicie sprawdzić sami.

"Uliczka aniołów" jest urocza. Przesiąknięta świąteczną atmosferą (gdyż to w grudniu dzieje się większa część akcji), przyjaźnią i wszystkimi pozytywnymi emocjami, jakie tylko przyjdą Wam na myśl. Nie jest przy tym mdła czy przesłodzona. Choć słodyczy mamy tam mnóstwo- bohaterki co i rusz coś pieką, a asortyment sklepiku z czekoladą zostaje opisany bardzo dokładnie. Nie polecam czytania osobom na diecie.

Sheila Roberts karierę pisarską zaczynała jako Sheila Rabe. Pisała wtedy powieści współczesne i historyczne. Zasłynęła jednak jako autorka powieści romantycznych.

Nie ukrywajmy: "Uliczka aniołów" to nie skomplikowana literatura, wymagająca myślenia i pełnego zaangażowania w lekturę. To prosta powieść opowiadająca o uczuciach i tęsknotach, która wciąga czytelnika do lepszego świata. We mnie obudziła ona marzenie o świecie, gdzie ludzie są dla siebie mili i każdy robi jeden dobry uczynek dziennie.
JudytaZ plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Typowa babska powieść o życiu, miłości a przede wszystkim przyjaźni. Poznajemy perypetie trzech przyjaciółek Jamie właścicielki pijalni czekolady, Emmy właścicielki sklepu z akcesoriami krawieckimi i Sary która prowadzi piekarnię. Wpadają na pomysł akcji mającej na celu czynienie dobra każdego dnia. Czy im się uda i czy odnajdą swoje miejsce na świecie? Tego możecie dowiedzieć się czytając ta niesamowitą powieść.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2012-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Uliczka aniołów Prawda
Neil Strauss
Okładka - Uliczka aniołów Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Uliczka aniołów Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Uliczka aniołów Dotyk
Claire North
Okładka - Uliczka aniołów Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów