Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ulubione śmieszne i pocieszne

Andrzej Grabowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo:
Data wydania: 2002-08-07
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-87907-47-2
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Dzisiaj właściwie każdy może wydać książkę – na rynku księgarskim aż roi się więc od pozycji dla najmłodszych. Autorom wydaje się, że bajki dla maluchów stworzyć najłatwiej, więc sięgają po tę formę wyrazu. „Ulubione śmieszne i pocieszne” Andrzeja Grabowskiego to pozycja, która może się obronić przed zarzutami. Na pewno nie obroni się wydawnictwo, którego najsłabszym punktem jest korekta. Za „zanużenie” w książeczce dla najmłodszych należą się Andrzejowi Żmudzie już nawet nie słowa krytyki, a całe akapity. Co, jeśli nie książki, ma kształtować wrażliwość ortograficzną najmłodszych? Nieświadome czy nienauczone jeszcze reguł pisowni maluchy mogą przyswoić sobie błędną wersję: lekceważąc kwestię korekty można wyrządzić najmłodszym czytelnikom ogromną krzywdę. Kończę na razie kwestię korekty, choć jeszcze kilka mniej rażących błędów da się tu znaleźć.

 

Książka Andrzeja Grabowskiego składa się z dwudziestu wierszyków – ośmiu dla najmłodszych i dwunastu dla trochę starszych dzieci (pomysł na książeczkę rosnącą razem z dzieckiem – niezły). Treściowo – sięgają one po najczęściej poruszane w tej literaturze tematy: na pierwszy plan wysuwają się zatem motywy zwierzątek. Są zwierzątka, które z powodu upału schładzają się wodą pod prysznicem, jest pięknie śpiewająca żaba, którą talent ocala przed bocianem, są koty i niebo, na którym gwiazdy przypominają kocie oczy, jest koń (i motyw końskiego zdrowia, zatem wariacja na temat frazeologizmu). Pojawia się słoń, który z różnych powodów byłby idealnym zwierzęciem do straży pożarnej, jest zamiana ról podwórzowych stworzeń, są kaczki, które czują się władcami stawu, ale że zło musi zostać ukarane – kaczki trafią do garnka. Trafią do książeczki też bardziej egzotyczne stwory – papugi czy zielona małpa. Czasami próbuje autor przypisywać zwierzętom ludzkie cechy i tworzyć bajki z morałem.

 

Poza tymi „zwierzęcymi” wierszykami znajdą się w zbiorku też impresje o wiośnie, bałwanie, „gadusze” (czyli gadule, której inną postać leksykalną wymusza rym). Opowieść o miejscowości Pisarzowa jest wypracowaniem ekologicznym, zabawą na temat nazwy. Oczywiście są tu również aluzje do arcydzieł literatury dziecięcej – postacie z baśni Andersena przychodzą w „Bajnocce”. Dla mnie jednym z lepszych wierszyków jest „Rosa”, najsłabszym „Wierszyk na zamówienie”, chałtura, nie będąca ani popisem formy, ani wyobraźni.

 

Jeśli chodzi o sprawy techniczne w konstruowaniu wierszy – Andrzej Grabowski preferuje teksty sylabotoniczne i toniczne. Czasami jednak ów sylabotonizm mu nie wychodzi, rozchwianie akcentów psuje zaś rytmikę, płynność i melodyjność wiersza, a wytłumaczone te błędy mogą być tylko i wyłącznie brakiem troski o ostateczny kształt wiersza. Grabowski pisze lekko i łatwo (przy czym nie chodzi mi tu o na przykład tematykę czy dobór słownictwa, bo to oczywiste, mowa o samym rytmie), dlatego trudno wybaczyć mu zgrzyty akcentowe. Jeśli natomiast chodzi o rymy… parę razy zdarzają się Grabowskiemu rozwiązania wymuszone, rymy pozorne (najgorszy to „rybka – odrobinka”). Przeważnie jednak czyje, jak ważne w opowiastkach dla dzieci jest brzmienie tekstu i stara się je uwypuklać. Ogólnie rzecz ujmując: bajeczki Grabowskiego są ciekawe, zabawne. Mniej ważna jest w nich fabuła, bardziej – opis sytuacji, rola skojarzeń. Warto wspomnieć o sposobie wydania – twarde okładki i duża czcionka na pewno pomogą w czytaniu najmłodszym. Książkę pięknie zilustrowała Elżbieta Łubgan-Sołtyska.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ulubione śmieszne i pocieszne Idźmy z nadzieją
red. Andrzej Żmuda
Okładka - Ulubione śmieszne i pocieszne Humor zeszytów szkolnych po raz drugi
red. Andrzej Żmuda
Okładka - Ulubione śmieszne i pocieszne Ulubione śmieszne i pocieszne
Andrzej Grabowski
Okładka - Ulubione śmieszne i pocieszne Życie Maryi Matki Bożej
Jean Jacques Nicolas
Okładka - Ulubione śmieszne i pocieszne Złote myśli
Adam Mickiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów