Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina

Weronika Murek

Ocena ( 7 osób )
5.4
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-02-12
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788380490246
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska

 

Podszedł do mapy kosmosu i przez chwilę wodził po niej palcem niby coś obliczając. Odległości przedstawiono żółtymi cyframi, ale ktoś je pracowicie poprzekreślał i cienkim mazakiem dopisał pod spodem: "W rzeczywistości inaczej"

 

Miczurin, radziecki ogrodnik i bohater narodowej propagandy, zwany "ojcem jabłek", próbował stworzyć świat z gruszkami na wierzbie. Udało mu się powołać do życia kilkaset nowych gatunków drzew owocowych i winorośli, które miały podstawową dla geografii kraju zaletę - były mrozoodporne, można je było więc sadzić na północy kraju. Jednak o północy nie będziemy dziś mówić, przenieśmy się na południowe rubieże literackie, gdzie Weronika Murek miczurinowską metodą sadzi rośliny południowe w siedmiu opowiadaniach. O czym? O śliwkach na sośnie.

 

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina to książka niebanalna, ale w swojej niebanalności - totalna. Tak nieprawdopodobna, jak teorie Miczurina przeczące prawom genetyki - przeczy nauce, chronologii, logice i prawom... powiedzmy, że boskim. Mamy tu dziewczynę, która umarła, ale nie chce o tym pamiętać, Matkę Boską w pokoju z meblościanką dziergającą Jezusowe skarpety, chłopca z mięsa, zupę z rury, polskiego kosmonautę, psa zmartwychwstałego, loterię z nagrodami dla najbardziej wyróżniających się wariatów, czy też bożą i żabią perspektywę w obserwacjach kolejnego pochówku generała Sikorskiego.

 

Weronika Murek zadebiutowała unikatowym zbiorem opowiadań i aż dziw bierze, że tyle absurdu i surrealizmu mieści się w tak młodej osobie - w dodatku prawniczce. Abstrakcyjne krótkie formy, w jakich się zamknęła to świetnie przemyślane wycinki alternatywnej i groteskowej rzeczywistości wypełnione absurdalnymi sytuacjami, dialogami i postaciami. Surrealistyczni bohaterowie nie mają tu szczegółowych charakterystyk - określani są i kreowani za pomocą chaotycznych (i w tym leży ich piękno) dialogów, pełnych wzajemnego przekrzykiwania i wielopłaszczyznowych wymian zdań. Język autorki jest dosadny, momentami rubaszny, a humor czarny i abstrakcyjny - jak, nie przymierzając, w czeskich filmach.

 

Wrażenia groteski i niesamowitości dodaje także przystające do charakteru książki, wydanie. Okładka pozostaje w podobny sposób obok rzeczywistości, co tematy, które wybrała sobie autorka, czy tytuły, którymi się posłużyła w nazywaniu swoich opowiadań.

 

Tych kilka słów pochwalnych klamrą niech zamknie kolejny fragment O prawdopodobnej śmierci polskiego kosmonauty:

Podszedł do mapy kosmosu i wyciągniętym w wewnętrznej kieszeni marynarki mazakiem dopisał: "Policzyć naprawdę."

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AnnaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-04, Na półkach: Przeczytałem,

Dziś opowiem trochę o mojej nowej ulubionej o kaczce dziwaczce i do tego debiutantce. Będzie krótko, abstrakcyjnie i zgodnie z treścią omawianej lektury. Mocno przytwierdzonych do rzeczywistości proszę o zrozumienie dla pokrętnego świata marzycieli.

Naprawdę chciałam napisać normalną recenzję, taką od A do Z, od krótkiego streszczenia do subiektywnej opinii, ale najzwyczajniej w świecie nie potrafię się do tego zebrać. Nie wypada również przemilczeć tak ciekawą książkę. W mojej głowie, już na samą myśl o tym niewielkim objętościowo zbiorze opowiadań, kłębi się i kotłuje od porównań, określeń i podsumowań.

Zupełnie niezapowiadający tego, co czyha na czytelnika w środku tytuł sprawił, że po tę książkę sięgałam z lękiem. Jednak obawa o to, że zaraz zza okładki wyskoczy nudna rozprawa botaniczna, rozproszyła się na widok kompletnie abstrakcyjnej okładki. Jej związek z tytułem czy treścią również wydaje się zupełnie przypadkowy. Ale przypadki zwykle mają to do siebie, że są celowe, niczym wyjątki potwierdzające regułę.

Nierealna rzeczywistość pełna zwykłych dziwolągów - tak właśnie mogłabym streścić każde z opowiadań Weroniki Murek. Choć to otwierające zbiór i jednocześnie najdłuższe jest moim ulubieńcem, to jednak cała reszta krótkich historyjek bez ładu i składu da się polubić. Kto nie pokocha nerwowo chorych i ich marchewki gryzionej a'la gra na harmonijce, żywej-nieżywej Marii, chłopca z mięsa czy polskiego kosmonauty na falach radiowych?

"Uprawa roślin południowych.." to przede wszystkim niedorzeczne sytuacje, w których nieprawdopodobne postaci wygłaszają swe absurdalne opinie o świecie; całość zamknięta oczywiście w nieszablonowej formie półpłynnej. Wszystko umyka tu czym prędzej przed jakimikolwiek ramami i ograniczeniami. Nie ma jednej etykietki, którą można przykleić do miczurinowych historii. A i dziesięć nie wystarczy, by w pełni opisać, co czeka czytelnika, który odważy się zajrzeć do świata wykreowanego przez autorkę. W głowie się nie mieści - niech te słowa służą za rekomendację.

baros83 Linia koment
Przeczytane:2016-03-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
moonioz Linia koment
Przeczytane:2015-06-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:2016-08-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
slk Linia koment
Przeczytane:2015-05-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Moje ebooki,
Sumire Linia koment
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2015-03-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów