Recenzja książki: Uzdrowiciel

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jan Paweł II należy do tych papieży, których dzieło apostolskiego posłannictwa na zawsze pozostanie w pamięci i ludzkich sercach. Widząc Boga, obecnego w każdym człowieku, służył Mu on z pokorą i prawdziwym oddaniem. Poprzez swój długi pontyfikat pokazał światu, że przeznaczeniem wszystkich ludzi jest nieprzemijające szczęście w niebie. On sam niestrudzenie prowadził wiernych tam, gdzie czeka Pan. Książka Uzdrowiciel jest relacją niemieckiego korespondenta z Watykanu, Andreasa Englischa, który przez dwadzieścia lat towarzyszył Ojcu Świętemu w jego podróżach po świecie. Jako naoczny świadek tamtych wydarzeń, przedstawił nieznane do tej pory momenty życia i posługi Papieża (Przez wiele lat milczał na prośbę Jana Pawła II. Zdecydował się mówić w 2011 roku).

W swojej relacji dzieli się on z czytelnikiem faktami i swymi refleksjami. Pierwsze dotyczą fascynującej osobistości "Piotra naszych czasów", inne natomiast bezsprzecznie wskazują na indywidualną drogę stopniowego nawracania samego autora. Tkwiące gdzieś w głębi jego umysłu wspomnienia z dzieciństwa nie pozwoliły na całkowite zerwanie łączności z Bogiem miłującym człowieka. Obecność Ojca Świętego oraz jego osobisty przykład przyczyniły się do wzrostu życia religijnego niemieckiego watykanisty.

Relacja Andreasa Englischa jest wzruszająca, dokładna i rzetelna. Poszczególne wydarzenia zostały przez niego precyzyjnie omówione. Niezwykle ciekawe okazały się szczegóły dotyczące dnia powszedniego, zamachu, papieskiego zdrowia i cierpienia, audiencji, porannych mszy w prywatnej kaplicy, skomplikowanych układów politycznych, zapraszania gości, podróży, relacji między pracownikami Kurii Rzymskiej, licznych uzdrowień, Medjugorie (do dnia dzisiejszego jest to sporne miejsce kultu Maryjnego), smutnych dni związanych ze śmiercią Jana Pawła II w święto Bożego Miłosierdzia, pogrzebu, a także zawsze żywej miłości do Polski.

Książka Uzdrowiciel napisana jest w sposób ciekawy, językiem całkowicie zrozumiałym. Pomocą służy również indeks osób, ułatwiający odszukanie interesującej frazy w tekście. Do wszystkich cytatów podano źródła, co zostało zaznaczone w przypisach. Ponumerowane zdjęcia przyporządkowano odpowiednim fragmentom treści. Nowe fakty z życia Jana Pawła II uzupełniają dotychczasową wiedzę na temat papieskiej działalności, znajdującej wyraz we wszystkich dziedzinach życia. Bez wątpienia jest on tym, który zasługuje na chwałę świętości. Wołanie milionów wiernych „Santo subito!” świadczy o ogromnej wadze wszystkiego, co ludzkość i Kościół zawdzięczają "Piotrowi naszych czasów".

Kup książkę Uzdrowiciel

Zobacz opinie o książce Uzdrowiciel
Uzdrowiciel
Andreas Englisch
Jan Paweł II. Fenomen Karola Wojtyły
Andreas Englisch0
Okładka ksiązki - Jan Paweł II. Fenomen Karola Wojtyły

Andreas English napisał książkę o papieżu Janie Pawle II, w której z wielką namiętnością i sporą dozą humoru stara się przybliżyć czytelnikowi jedną z...