Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Vademecum człowieka spełnionego, czyli jak mądrze kształtować swoje życie

Valerio Albisetti

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2011-10-11
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7660-305-6
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Człowiek szczęśliwy jest zadowolony i uśmiechnięty. Odczuwając bezgraniczną radość, charakteryzuje się pogodą ducha oraz optymizmem. Oceniając swoje życie jako całkowicie udane, dostrzega jego wartość i głęboki sens. Dla chrześcijanina szczęście nierozerwalnie związane jest z Chrystusem, w którym tkwi istota i cel ziemskiego bytowania. Książka Vademecum człowieka spełnionego jest wędrówką „z dołu ku górze”, przepełnioną przejawami Bożej miłości, jakimi są wydarzenia dnia codziennego: radości i smutki, uśmiech i łzy, porażki i zwycięstwa.

 

Znany psychoterapeuta, Valerio Albisetti, rozpatrując istnienie człowieka, podkreśla prymat sfery duchowej, umożliwiającej odczuwanie wewnętrznej radości. Zwracając uwagę na nieczęsto spotykaną umiejętność uczynienia ludzkiego cierpienia sensownym, wskazuje na życie autentyczne i w pełni wartościowe. Wymienia siedem krytycznych momentów, bezpośrednio związanych z zażegnaniem tego wszystkiego, co składa się na pełną trudności i kłopotów przeszłość. By odnieść zwycięstwo, poleca wypracować w sobie umiejętność przyznania się do własnych słabości i pokonania lęku. Jest zdania, że zaakceptowanie siebie pomoże odkryć swoją wartość, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na przemianę.

 

W dalszych rozważaniach autor ustawił na przeciwległych biegunach problem przemocy i miłości. Cztery następujące po sobie etapy oraz elementy konstytutywne działania bezprawnego stanęły w opozycji do wyborów wypływających z decyzji wewnętrznych. Valerio Albisetti w miłości widzi prawdziwe życie, co pozwala dostrzec słabość relacji, kruchość związku, brak wzajemnego zrozumienia czy inne narastające przeciwności. Owe spostrzeżenia, ukazując potrzebę natychmiastowego działania, nadają kierunek zmianom. To z kolei przyczynia się do wyjścia z największego nawet kryzysu. Warto więc zakotwiczyć swoje życie w miłości, która chociaż jest „ryzykiem”, jest również „odkrywaniem siebie”, „prawdą”, „projektem”, „wybieraniem”, „poznaniem”, „godnością”, „czystością” oraz „nadaniem sensu”. Świadoma miłość potrzebuje odwagi prawdy, wytrwałości i dyscypliny, a także konsekwencji w dążeniu do ostatecznego celu.

 

Książkę Vademecum człowieka spełnionego z powodzeniem można nazwać poradnikiem, bowiem uczy, jak mądrze kształtować swoje życie. W sposób przystępny i przekonujący autor podaje zasady, z których warto skorzystać bez zastrzeżeń. Albisetti zaproponował drogę najbardziej rozsądną, prowadzącą do autentycznej wolności. Sięgnąć po lekturę powinien każdy, kto chce w pełni zrealizować powierzone sobie życiowe zadania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów