Recenzja redakcji granice.pl

Vademecum człowieka spełnionego, czyli jak mądrze kształtować swoje życie

Valerio Albisetti

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2011-10-11
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7660-305-6
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Człowiek szczęśliwy jest zadowolony i uśmiechnięty. Odczuwając bezgraniczną radość, charakteryzuje się pogodą ducha oraz optymizmem. Oceniając swoje życie jako całkowicie udane, dostrzega jego wartość i głęboki sens. Dla chrześcijanina szczęście nierozerwalnie związane jest z Chrystusem, w którym tkwi istota i cel ziemskiego bytowania. Książka Vademecum człowieka spełnionego jest wędrówką „z dołu ku górze”, przepełnioną przejawami Bożej miłości, jakimi są wydarzenia dnia codziennego: radości i smutki, uśmiech i łzy, porażki i zwycięstwa.

Znany psychoterapeuta, Valerio Albisetti, rozpatrując istnienie człowieka, podkreśla prymat sfery duchowej, umożliwiającej odczuwanie wewnętrznej radości. Zwracając uwagę na nieczęsto spotykaną umiejętność uczynienia ludzkiego cierpienia sensownym, wskazuje na życie autentyczne i w pełni wartościowe. Wymienia siedem krytycznych momentów, bezpośrednio związanych z zażegnaniem tego wszystkiego, co składa się na pełną trudności i kłopotów przeszłość. By odnieść zwycięstwo, poleca wypracować w sobie umiejętność przyznania się do własnych słabości i pokonania lęku. Jest zdania, że zaakceptowanie siebie pomoże odkryć swoją wartość, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na przemianę.

W dalszych rozważaniach autor ustawił na przeciwległych biegunach problem przemocy i miłości. Cztery następujące po sobie etapy oraz elementy konstytutywne działania bezprawnego stanęły w opozycji do wyborów wypływających z decyzji wewnętrznych. Valerio Albisetti w miłości widzi prawdziwe życie, co pozwala dostrzec słabość relacji, kruchość związku, brak wzajemnego zrozumienia czy inne narastające przeciwności. Owe spostrzeżenia, ukazując potrzebę natychmiastowego działania, nadają kierunek zmianom. To z kolei przyczynia się do wyjścia z największego nawet kryzysu. Warto więc zakotwiczyć swoje życie w miłości, która chociaż jest „ryzykiem”, jest również „odkrywaniem siebie”, „prawdą”, „projektem”, „wybieraniem”, „poznaniem”, „godnością”, „czystością” oraz „nadaniem sensu”. Świadoma miłość potrzebuje odwagi prawdy, wytrwałości i dyscypliny, a także konsekwencji w dążeniu do ostatecznego celu.

Książkę Vademecum człowieka spełnionego z powodzeniem można nazwać poradnikiem, bowiem uczy, jak mądrze kształtować swoje życie. W sposób przystępny i przekonujący autor podaje zasady, z których warto skorzystać bez zastrzeżeń. Albisetti zaproponował drogę najbardziej rozsądną, prowadzącą do autentycznej wolności. Sięgnąć po lekturę powinien każdy, kto chce w pełni zrealizować powierzone sobie życiowe zadania.