Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

W cieniu kaplicy

Melvin R. Starr

Ocena ( 7 osób )
5.0
Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2013-04-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7502-408-1
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Trzy strzępy wełny

Książka W cieniu kaplicy Melvina R. Starra to drugi, po Niespokojnych kościach, z pięciu tomów powieści kryminalnych osadzonych w klimacie czternastowiecznej Anglii. Ich bohaterem jest Hugh z Singleton, niedoszły zakonnik, który został medykiem, a prywatnie prowadzi śledztwa w podejrzanych sprawach. W pierwszym tomie rozwiązywał on zagadkę morderstwa pewnej dziewczyny. Tym razem... kostucha ma chrapkę nie tylko na innych, ale również na samego Hugh.

Niezwykłe zdarzenia mają to do siebie, że oprócz nich pamiętamy wszelkie, nawet najbardziej prozaiczne okoliczności, które im towarzyszą.

Dwudziestopięcioletni bohater W cieniu kaplicy ten dzień zapamiętał bardzo wyraźnie. Dziewiątego kwietnia Roku Pańskiego 1365 odnaleziono Alana, nadzorcę folwarcznego. W zasadzie nie tyle samego nadzorcę, co jego zwłoki. Zaginął dwa dni wcześniej i, mimo usilnych poszukiwań, nikt na niego nie natrafił. Nie zdziwiło to Hugh, wszak zwłoki zostały odnalezione o kilka minut marszu od miasta, w okolicy Kaplicy św. Andrzeja. Od początku śmierć ta budzi wątpliwości. Może i wygląda na atak dzikiego zwierza, ale przecież nikt takich w okolicy ostatnio nie napotkał. Po drugie: czy wilk byłby w stanie zdjąć ofierze buty? Jakim sposobem ciało zostało sprytnie ukryte w krzakach? Kto pozostawił ślady, takie jak chociażby strzępek niebieskiej wełny na ciele denata? Hugh wraz z lokalnym koronerem Hubertem Shillsidem próbują rozwikłać zagadkę, choć tylko rządcy wystarcza, zapału by doprowadzić sprawę do końca. Kostucha, żeby nie było zbyt łatwo, nie poprzestaje na jednej ofierze i dybie nawet na samego średniowiecznego śledczego.

Niespieszna akcja, nacisk położony na pokazanie prozaicznego życia, na dylematy i przemyślenia głównego bohatera - to cechy tej powieści, które od razu rzucają się w oczy. Hugh ma w sobie ducha przekory i dociekliwości, nie jest jednak rewolucjonistą. Nie chce na siłę, "po trupach" innych wprowadzać w życie idei, które uważa za słuszne. Na ludzi patrzy z pewną podejrzliwością, ale zarazem z życzliwością, trwającą dopóki zaufanie nie zostanie nadużyte.

Świat widzimy oczami jednej postaci, nie wnikamy jednak zbyt głęboko w jej stany emocjonalne i przemyślenia. Opisy są w sam raz, nie mówią o wszystkim, nie koncentrują się na wszelkich dostępnych w zasięgu wzroku detalach. Są podporządkowane głównemu wątkowi kryminalnemu i dbaniu o klimat opowieści. Nie tworzą szerokiej panoramy ówczesnego życia, raczej są wyrywkowymi obrazami dwunastowiecznej egzystencji.

Lekarz Hugh z Singleton, pełniący funkcję rządcy lorda Gilberta, jest zarazem medykiem, jak i detektywem. Nie tym oszałamiająco błyskotliwym, któremu wszystko przychodzi bez trudu. Nie tak marudnym i nieeleganckim jak porucznik Colombo, choć również nieżonatym. Hugh walczy z materią, popełnia wiele błędów, na których się uczy, irytuje swoimi niedoskonałościami (ma wady, nie jest nieskazitelny): lubi odrobinę luksusu, dobre jedzenie, korzystanie z przywilejów swojej pozycji społecznej. Budzi jednak sympatię ludzkim podejściem do innych, życzliwością i poczuciem sprawiedliwości.

Ludzie średniowiecza, pojawiający się w powieści, są w gruncie rzeczy tacy sami, jak my dziś. Ich życie nie jest łatwe, starają się przeżyć je najlepiej jak potrafią. Kochają, nienawidzą, kłamią, walczą o byt, pomagają innym, kradną. Są łasi na pieniądze, wykorzystują daną im władzę, stanowisko, ulegają pysze, zapominają o współczuciu. Nie są jednak gorsi czy lepsi niż my dzisiaj.

Rządca winien słynąć z surowości, nawet jeśli jest ona pozorna, a także z chciwości, najbardziej rozpowszechnionej cechy osób na tym stanowisku. (...) Rządca bowiem jest skuteczny wówczas, gdy ludzie się go boją albo darzą go podziwem.

Co jest siłą powieści Starra? Nie tyle tempo akcji i nie niezwykłe jej zwroty. Głównie ukazanie dobrych i złych stron świata średniowiecza i atmosfery tamtych czasów. Unikanie niepotrzebnej stylizacji językowej, dzięki czemu czyta się tę książkę z przyjemnością. Oszczędność słów, złotych myśli i opisów. Koncentracja na szczegółach, ważnych z punktu widzenia opowieści. Pokazanie, że czasy się zmieniają, ale ludzie są w gruncie rzeczy zawsze tacy sami, że historia jest procesem ciągłym, a zrozumienie mentalności innych jest możliwe dzięki empatii, przeżywaniu podobnych emocji.

Melvin R. Starr pisze przyjemnie, przejrzystym, nacechowanym pogodą ducha stylem, dbając o klimat opowieści i barwność postaci. Jego główny bohater zajmuje się nie tylko różnorakimi obowiązkami, przeżywa też rozterki związane z wiarą religijną, z byciem samotnym, młodym mężczyzną, poszukującym towarzyszki życia i pragnącym założyć rodzinę. Jego zainteresowanie płcią nadobną, opisy medycznych mikstur i ich stosowania, zabiegów jakże niepodobnych do dzisiejszych, ożywiają narrację, nadają jej żywszych kolorów.

Powieści Starra o Hugh z Singleton bardzo przypominają rozbudowaną serię Ellis Peters (pseudonim zmarłej w 1995 roku Edith Mary Pargeter) o przygodach braciszka Cadfaela. Co prawda Cadfael jest zakonnikiem i żyje w trochę wcześniejszych czasach niż Hugh (XII wiek), ale atmosfera opowieści jest w gruncie rzeczy bardzo podobna. Cadfael, podobnie jak Hugh, ma umiejętności detektywistyczne i medyczne, obaj znają się na ziołach i na pomocy bliźnim w sprawach nie tylko zdrowotnych. Mają analityczne umysły, są spokojni i rozważni, pogodni i pozytywnie nastawieni do życia. Powieści z ich udziałem nie są może szczytem literackich osiągnięć, ale mają dużo uroku. I co ważne - zbrodnia zostaje w nich wykryta i ukarana.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

  Powieść kryminalna od wieków fascynuje miliony czytelników na całym świecie. Każdy z Nas bowiem, choćby  przez ten krótki czas lektury, dostaje szansę wcielenia się w rolę stróża prawa, któremu przychodzi za zadanie rozwikłać zagadkę kryminalną i wytropić sprawcę zbrodni. Ta nutka ekscytacji, tajemnicy i satysfakcji z prawidłowej dedukcji.., któż z Nas choć raz nie poddał się owym emocjom? Za to kochamy i cenimy kryminały, a w szczególności te, które zapadają w Naszej pamięci na długo, po zakończeniu lektury. Taką powieścią był debiut literacki amerykańskiego pisarza Melvina R. Starra, zatytułowany "Niespokojne kości", który to zapoczątkował pięciotomowy cykl opowieści o XIV-wiecznym angielskim chirurgu - detektywie. Z tym większą niecierpliwością oczekiwałam premiery kolejnego tomu tego cyklu, który tym razem nosi tytuł "W cieniu kaplicy".
 
  Melvin R. Starr jest amerykańskim pisarzem, z wykształcenia historykiem o specjalizacji średniowiecznej. Po ukończeniu studiów podjął pracę nauczyciela historii w jednej ze szkół średnich, którą to wykonywał przez blisko trzydzieści lat. Jego debiutem była wydana  w 200 8 roku powieść "Niespokojne kości", rozpoczynająca cykl kryminału historycznego osadzonego w realiach średniowiecznej Anglii. Do tej pory ukazały się cztery powieści tego cyklu, z czego dwie zostały wydane w Polsce.
 
  W drugiej części cyklu ponownie śledzimy niezwykłe losy mistrza Hugha z Singelton, młodego chirurga i zarządcy włościami Lorda Gilberta, który to mianował go na to zaszczytne stanowisko kilka lat wcześniej, w czasie, w którym toczyła się akcja poprzedniego tomu. Ponownie jak wówczas, i tym razem przyjdzie mistrzowi Hugh rozwikłać skomplikowaną zagadkę kryminalną. Otóż na terenie miasteczka Bampton, zostają odnalezione okaleczone zwłoki jednego z lokalnych nadzorców, którego to ciało pokrywają liczne rany szarpane, charakterystyczne dla ataku dzikiego zwierzęcia. Co dziwne, na miejscu odnalezienia zwłok znajduje się bardzo mało krwi, zaś buty nieboszczyka zostały zdjęte z jego nóg..Od tej chwili mistrz Hugh rozpoczyna szczegółowe śledztwo, którego rezultat będzie ogromnym zaskoczeniem dla jego samego, jak i wszystkich mieszkańców Bampton..
 


   Powieść Melvina R. Starra jest świetnie skonstruowanym, trzymającym w napięciu i raczącym czytelnika wieloma zwrotami akcji, kryminałem. Choć akcja książki osadzona jest w schyłkowym etapie średniowiecznej Anglii, to język jakim posługuje się pisarz, jest jak najbardziej współczesny. Pomijając tytulaturę stanów społecznych, nieliczne wtrącenia odnoszące się do ówczesnej władzy, prawa i urzędów oraz pewną ilość zwrotów typowych dla ówczesnych mieszkańców zachodniej Anglii, bohaterowie powieści posługują się językiem zrozumiałem dla każdego czytelnika. Uważam to za doskonałe rozwiązanie, gdyż bardzo często wielce irytujące i zniechęcające są wszelkie próby archaizacji powieści historycznej, przez ich autorów, nadając im w ten sposób charakter dzieła bardziej naukowego, aniżeli typowo rozrywkowego.
 
  "W cieniu kaplicy" to doskonała zabawa i uczta dla intelektu. Pomijając sam wątek kryminalny, który jest oczywiście kwintesencją niniejszej powieści, bardzo interesujące są wątki poboczne. Mam tu na myśli wszystkie te fragmenty, opisujące pracę mistrza Hugh, jako lekarza i chirurga. Owe opisy są niezwykle ciekawe i pouczające gdyż dostarczają wiele cennych informacji o poziomie ówczesnej medycyny jak i również relacjach pomiędzy pacjentem i lekarzem oraz samym stosunku zwykłych, biednych ludzi, do choroby i jej leczenia. Szokujące wydawać się mogą bowiem te fragmenty, gdy oto ciężko ranny w wypadku człowiek, wbrew wszelkim zaleceniom lekarza, powraca do ciężkiej pracy już kilka dni po skomplikowanych zabiegu lub operacji, po to tylko, by  móc pracować i wyżywić rodzinę. Szczególną uwagę przykuwają również metody i środki, którymi to posługuje się główny bohater w procesie leczenia swych pacjentów. Są to głownie rośliny, zioła i..pomysłowość oraz inteligencja mistrza Hugh, który w wielu kwestiach postępuje inaczej, niż większość współczesnych mu lekarzy, co z kolei przekuwa się szybsze dochodzenia do zdrowia jego pacjentów.
Równie interesujące jest przedstawienie przez autora różnic stanowych, jakie występowały pomiędzy mieszkańcami ówczesnej Anglii. Wszechobecna bieda wśród chłopów, dla których posiłek składający się z mięsa lub nowe odzienie, istniały jedynie w sferze marzeń i pragnień, kontrastująca z bogactwem i przepychem, jaki towarzyszył wysoko urodzonym oraz piastującym zaszczytne stanowiska na dworze.
 
  Wielkim atutem powieści są jej bohaterowie, ludzie z krwi i kości, a co za tym idzie wiarygodni. Zarówno główny bohater - mistrz Hugh, jak i drugoplanowe postacie, są naturalni w swym postępowaniu. Ich słowa i czyny wydają się Nam odpowiednimi, dla osób postawionych w ich sytuacji. Nie ma bowiem nic gorszego dla powieści, niż sztuczne i powierzchownie zarysowane postacie. Na szczęście w tym przypadku, autor stanął na wysokości zadania.
 
  Mistrz Hugh to człowiek uczciwy, inteligentny i bez reszty oddany swej pracy. Wypełnia swoje powinności, zarówno te wynikające z funkcji chirurga jak i rządcy, z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Ulżenie cierpieniu człowieka jest dla niego najważniejsze, podobnie jak i zadośćuczynienie sprawiedliwości. Nie jest to jednak postać nieskazitelna, która mogłaby wydawać się czytelnikom nierealną, wręcz przerysowaną. Hugh jest po prostu uczciwym i dobrym człowiekiem, mającym swoje małe wady i przywary. Niewątpliwie mimo sukcesu zawodowego, nie do końca jest szczęśliwy, co  wiąże się z poczuciem samotności i braku kochającej kobiety u swego boku. Choć i w tej kwestii pojawia się pewna nutka nadziei..
Hugh to człowiek głębokiej wiary w Boga, co nie przeszkadza mu jednocześnie wierzyć w siłę i potęgę nauki. Tam gdzie inni widzą wolę boską, Hugh widzi ułomności ludzkiego ciała i szansę na ich pokonanie lub chociażby załagodzenie. Nie sposób odnieść wrażenia, iż jest to pewnym sensie człowiek, bliższy Naszym czasom, któremu przyszło żyć w XIV-wiecznej Anglii.
 
  Drugoplanowe postacie, zarówno pracownicy dworscy jak i miejscowi chłopi, to osoby żyjące w zgodzie z prawami ówczesnego świata. Swój czas dzielą na pracę, modlitwy w Kościele i nieliczne chwile odpoczynku. W większości pogodzeni ze swoją rolą i pozycją jaką spełniają w owym układzie społecznym. Być może nie do końca szczęśliwi, lecz zapewne także nie narzekający bez przerwy na swój los. Prości, zwyczajni, po prostu ludzcy.
 
  Jako, że sercem każdego kryminału jest wątek dochodzeniowo - śledczy, tak i w  tym przypadku stanowi on mocny akcent niniejszej powieści. Skrupulatne dochodzenie do prawdy, gromadzenie dowodów zbrodni,  trafne wysnuwanie wniosków i hipotez, umiejętne kojarzenie faktów - wszystkie te elementy są udziałem głównego bohatera książki. Niemniej, wraz z ostatnią stroną lektury pojawia się lekki niedosyt, powodowany brakiem "tego czegoś", co chyba najtrafniej może określić mianem "zaskoczenia przez duże Z". Owszem rezultat śledztwa i motywy zbrodni są zaskakujące, lecz nie nieprzewidywalny. Wprawny czytelnik wraz z rozwojem akcji może bowiem trafnie zakładać swoje własne przypuszczenia i hipotezy, co do wytypowania zabójcy. Oczywiście nie można nazwać tego słabą stroną powieści, gdyż z doświadczenia wiem, iż bardzo wielu czytelników chwali sobie możliwość rozwiązania zagadki kryminalnej, własnymi siłami. Niemniej w porównaniu do pierwszej części cyklu, gdzie ów watek był niezwykle zaskakujący, w tym przypadku mamy do czynienia z interesującym, aczkolwiek nieco przewidywalnym wątkiem kryminalnym.
 
  Słów kilka wypada również poświęcić temu, co w powieściach kryminalnych, a zwłaszcza tych o zabarwieniu historycznym, cenię najbardziej. Mam tu na myśli szczegóły, którymi raczy nas autor książki. Wystarczy bowiem wspomnieć chociażby o bardzo częstych fragmentach, opisujących skład ówczesnych posiłków.  Począwszy od zwykłego świeżo upieczonego chleba i kufla kwaśnego piwa, poprzez smakowite  polewki z drobiu, a skończywszy na wykwintnych dworskich daniach z pieczonym prosiętami i indykami  w roli głównej, nie wspominając już o słodkich deserach. Tych kilka prostych zdań, wydawałoby się nie szczególnie istotnych dla fabuły, sprawiają, że czytelnik może poczuć atmosferę i realia tamtego świata. To właśnie takie szczegóły jak jadłospis, sposób ciosania drewna przeznaczonego pod budowę stajni, opis techniki wykonywania strzał i posługiwania się nimi przez wprawnego łucznika czy też przedstawiona przez autora metoda zapobiegania insektom, takim jak pchły i wszy, sprawiają że powieść ta jest autentyczna, interesująca i pobudzająca wyobraźnię czytelnika.
 
  Melvin R. Starr posiada ten niezwykły i rzadki dar, który pozwala mu czynić swoje książki dziełami wciągającymi czytelnika w wykreowany w nich świat, bez reszty. Czytając jego powieść odczuwa się nie tylko przyjemność płynącą z lektury, ale również i niezwykłą ciekawość tego dawnego świata. Dla mnie jest to swoista podróż do tej zarazem pięknej i nieco przygnębiającej krainy, pełnej lasów, łąk, małych wsi i górującego gdzieś nad Nimi zamku. Krainy, w której niezłomny mistrz Hugh stawia kolejne kroki ku rozwikłaniu zagadki tajemniczego morderstwa. To także swoista podróż przez życie głównego bohatera, które obfituje w wiele niespodzianek, czasami pozytywnych, czasami tych mniej przyjemnych. Ponieważ trudno nie czuć sympatii do tej postaci, trudno także nie martwić się o jego dalsze losy. To także niewątpliwie wielka zaleta pisarza, który potrafił tak bardzo zyskać przychylność czytelników do owej postaci.
 
  "W cieniu kaplicy" to doskonale napisana powieść, która łączy w sobie wątek kryminalny, historyczny a także obyczajowy. Z pewnością zadowoli ona gusta wszystkich miłośników każdego z tychże gatunków.  To książka, która nie pozwala ani przez chwilę się nudzić, a jej niezwykły i niepowtarzalny klimat, każe z dużą niecierpliwością oczekiwać kolejnego tomu tego cyklu.


MelchiorABC plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka dla miłośników średniowiecza. Wiernie przestawione życie w angielskim mieście. Jest też coś dla miłośników kryminałów.Lekko się czyta.
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-11, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Przeczytane,

Co się kryje "W cieniu kaplicy"?


"W cieniu kaplicy" to druga część przygód Hugh z Singleton, średniowiecznego chirurga i lekarza dusz, który zajmuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych.


Hugh z Singleton to czwarty i zarazem najmłodszy syn podrzędnego rycerza z Lancashire. Swego czasu poszedł do Oksfordu, by zostać duchownym. Jednak zmienił zdanie, co do swojej przyszłości i ostatecznie wybrał medycynę. Wkrótce okazało się także, że ma dar do rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Tym razem ma do rozwiązania tajemnicę aż dwóch morderstw, które z pozoru bardzo się od siebie różnią, ale mają ze sobą wiele wspólnego. W dodatku, prowadząc śledztwo naraża swoje życie na niebezpieczeństwo i ledwo uchodzi z życiem. Czy mimo przeciwności losu uda mu się doprowadzić tę sprawę do końca? I czy znajdzie wreszcie miłość?Spodobał mi się pomysł napisania kryminału dziejącego się w średniowieczu (a konkretnie w XIV-wiecznej Anglii). A nawet całego cyklu, bowiem autor napisał już 7 książek (jednak dopiero 3 z nich ukazały się w Polsce). Jest to przeciwwaga dla współczesnych kryminałów. Średniowieczny klimat czuje się od samego początku, za sprawą prostego języka, stylizowanego słownictwa oraz tła kulturowego. Wszystko to sprawia, że wydarzenia stają się bardziej realne.

Muszę przyznać, że Hugh z Singleton stał się jednym z moich ulubionych bohaterów powieści kryminalnych. Do mojej sympatii przyczyniła się w dużej mierze narracja pierwszoosobowa, prowadzona z jego perspektywy. Dzięki niej mogłam poznać go lepiej, wniknąć do jego myśli i emocji oraz zobaczyć świat jego oczami. Co ciekawe, mistrz Hugh snuje swą opowieść powoli, ale nie oznacza to, że nie ma zaskakujących zwrotów akcji. A zakończenie jest zaskakujące.

Nie ma natomiast zbyt wielu krwawych scen, chyba że dotyczą one dość prymitywnych operacji czy zabiegów przeprowadzanych przez mistrza Hugh. Dzięki takim dokładnym opisom możemy poznać stan ówczesnej medycyny oraz metody leczenia.

W książce nie brakuje zabawnych akcentów, dotyczących życia w średniowieczu. Jak choćby ten fragment: obiady w zamku w Bampton były dość skromne, gdy lord Gilbert w nim nie przebywał. Pod nieobecność gospodarza podawano tylko trzy rodzaje mięs (...) Jak widać lord Gilbert był bardziej oszczędny od większości wielmożów. Albo ten: To była moja pierwsza kąpiel od Środy Popielcowej, a zatem nie od tak znowuż dawna. Należę, czym się chlubię, do owych nielicznych szaleńców, którzy kąpią się zimą, ryzykując tym samym uszczerbek na zdrowiu.

Warto wspomnieć, że "W cieniu kaplicy" to druga część przygód Hugh z Singleton. Poprzednia to "Niespokojne kości". Obie książki polecam każdemu, bez wyjątku. Nawet, jeśli nie przepada za kryminałami, to jest duża szansa, że je polubi. Najlepiej jednak zachować chronologię czytania.

nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Druga część cyklu Starra o przygodach chirurga Hugh. Podobnie jak poprzedni tom, stanowi zamkniętą fabularnie całość z malutkim clifffangerem. Na tyle jednak malutkim, że nie jest specjalnie irytujący. Ot, po prostu autor informuje nas delikatnie, że ,,ciąg dalszy nastąpi". Oczywiście, najlepiej jest czytać cykl po kolei, ale sądzą, że jeśli ktoś zacznie od tomu drugiego też da radą.
Pod względem jakości nie ustępuje części pierwszej. I tym razem dostajemy klimatyczną, wciągającą opowieść, którą ,,wciągamy" nie wiadomo kiedy. Na szczególną uwagę zasługują ,,smaczki" z epoki: widać, że autor wie o czym pisze. Poznajemy życie ludzi z tamtych czasów, ich obyczaje, sposób ubierania się, jedzenia, podglądamy jak się bawili i jak byli leczeni. Elementy te bardzo zgrabnie wpleciono w fabułę, dzięki czemu nie męczą, a wręcz przeciwnie - stanowią bardzo ciekawe ozdobniki.
Książka nie ma wielkich ambicji, jest pozycją stricte rozrywkową, ale mamy tu do czynienia z rozrywką bardzo wysokiej próby. Polecam wszystkim, którzy mają ochotę na dobrą zabawę.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,

W cieniu kaplicy  to kolejna z kronik życia spisywanych przez  chirurga Hugha, który po zamieszkaniu w Bampton, w uznaniu zasług nie tylko na polu udzielania pomocy chorym, został przez  lorda Gilberta mianowany zarządcą jego włości i zamieszkał w zamku. W tej kronice Hugh snuje  opowieść o swoim  codziennym życiu na zamku w czasie, gdy jego dobroczyńca, lord Gilbert,  pilnował granicy ze Szkotami przebywając  wraz z rodziną w innej swej posiadłości  i o dwu przypadkach morderstw, których wyjaśnieniem  musiał jako zarządca posiadłości lorda się zająć.
             Gdy nieopodal kaplicy św. Andrzeja znaleziono zwłoki nadzorcy folwarcznego Alana na pierwszy rzut oka wydawało się, że został on zagryziony przez dzikie zwierzę. Jednak ewidentny brak jakichkolwiek śladów,  mimo miękkiego otoczenia wokół zwłok, jak również krwi, która powinna wytryskać z rozerwanego gardła a także fakt, że Alan nie miał na stopach butów, jak również nie leżał koło niego jego kij, jakiego używał - w czasie wieczornego obchodu posiadłości lorda -  dały Hughowi wiele do myślenia, ponieważ obalały podejrzenie, że to mógł być wilk -  tym bardziej, że wilków w tej okolicy ostatnio nie widywano. W trakcie intensywnie  prowadzonego dochodzenia, ze względu na to, że sprawa, jako zarządcy włości lorda spędzała mu sen z powiek, Hugh o mało dwukrotnie nie traci sam życia, ale gdy życie utraci z kolei podejrzany przez niego o zabójstwo nadzorcy Henry atte Bridge, na którego stopach zauważył buty zamordowanego, a których posiadania ten nie potrafił wiarygodnie wytłumaczyć sprawa się skomplikuje jeszcze bardziej. Hugh jednakże mając umysł otwarty i bystry inteligentnie wiążąc wszystkie okoliczności obu zabójstw ze swymi podejrzeniami popartymi wynikiem nocnych i dziennych obserwacji, dociekliwości i przemyśleń wykazuje jasno i dobitnie kto szantażuje niektórych spowiadających się u wikarego z kaplicy św. Andrzeja, i dlaczego również i Henry atte Bridge musiał zginąć.
              W tej części swej kroniki Hugh sporo miejsca poświęca swoim  marzeniom o żonie, które nabierają na sile  szczególnie w zimne noce na zamku, gdy nie może się rozgrzać w łożu. Martwi się, że biorąc pod uwagę nieśmiałość, jaka mu jest przyrodzona a także brak umiejętności w postępowaniu z białogłowami będzie mu trudno znaleźć żonę odpowiadającą  jego stanowi tym bardziej, że ostatnio swe uczucia ulokował za wysoko, bo aż w siostrze swego dobroczyńcy, pięknej lady Jane, która niestety już znalazła męża. Wydaje się jednak, że i tu dopisze mu szczęście, gdyż w czasie  pobytów w Oksfordzie, do którego bywa wyjeżdża po pergamin do pisania kronik, odwiedza zawsze swego mistrza z czasów studiów, Johna Wycliffe'a, u którego zasięga rad w każdej trudnej -  nie omijając również tematu małżeństwa - sprawie. Mistrz John, sam jako kawaler obcujący głównie z książkami, uczonymi i studentami nie wiele mu w tej materii może pomóc, ale proponując mu zmianę sklepu z pergaminem przyczynia się do poznania przez  Hugha  Kate, którą nie tylko zostaje zauroczony, ale która na dodatek zdaje się być idealną żoną dla kogoś takiego, jak on. 
              W cieniu kaplicy  wciąga swą interesującą fabułą równie mocno, jak pierwszy tom czytanej przeze mnie serii,  intrygując kolejnymi, różnorodnymi i pasjonującymi, a również tym razem  niebezpiecznymi  przygodami  swego nietuzinkowego średniowiecznego bohatera, który równie umiejętnie przywraca zdrowie swym pacjentom co rozwiązuje ekscytujące zagadki.

Arvena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Kryminały,Mam,
Książkę jak najbardziej polecam. Wygrana w konkursie i jestem zadowolona, że taka a nie inna... Kolejna ciekawa historia zbrodni i tajemnic z nią związanych.
Gosia2725 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ciekawa recenzja
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Warto się skusić.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Alex9 Linia koment
Przeczytane:2013-05-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
eveliina Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
yerba Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rolaka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów