Recenzja książki: W godzinach pracy

Recenzuje: Justyna Gul

Korporacyjne miłości biurowe

Praca w biurze kojarzona jest ze stosami dokumentów, godzinami spędzonymi przy monitorze komputera (bądź na piciu kawy), karierą, czasami - nudą. A czy może kojarzyć się z … miłością?

Na to pytanie najlepiej mogą odpowiedzieć bohaterowie książki Lucy Kellaway odsłaniającej kulisy korporacyjnego życia. „W godzinach pracy” to fenomenalna książka, w której zawiera się niebywały talent autorki do obserwacji otoczenia oraz analizy ludzkiej (kobiecej) duszy.

Atlantic Energy to firma szczycąca się stwarzaniem równych szans dla kobiet i mężczyzn. Choć jest to tylko częściowo prawdą, Stella Bradberry może stanowić wizytówkę przedsiębiorstwa i rekomendację dla kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Stojąca na czele działu ekonomicznego, strategii i planowania, wchodząca w wiek „45+” Stella z pozoru ma wszystko. Jej kariera kwitnie, jest ekspertem w swojej dziedzinie, ma dwoje dorastających dzieci, piękny dom, a jej mężem jest Charles cieszący się (przebrzmiałą już nieco) sławą realizatora filmów dokumentalnych.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja Belli Chambers, dwadzieścia lat młodszej asystentki w tej samej firmie, samotnej matki dziewczynki Milly. Spowodowane romansem biurowym odejście jej bezpośredniej przełożonej wydaje się szansą na rozwój, bo inteligentna i błyskotliwa dziewczyna awansuje na stanowisko młodszego analityka z perspektywą dalszych sukcesów w strukturach Atlantic Energy.

Co skłoniło te dwie skrajnie różne kobiety do podjęcia ryzyka i postawienia całego dotychczasowego życia na szali? Dwa romanse, utrata honoru, kłamstwa i skandale – oto pokłosie korporacyjnych miłości Stelli i Belli. Czy było warto? Czy żałują? Cofają się we wspomnieniach prawie o dwa lata by opowiedzieć wzruszającą, nostalgiczną, czasami bulwersującą historię rodzącego się uczucia opartego na kłamstwach, historię zdrady i kończącej przygody katastrofy.

Lekarstwem na nudę, antidotum na obojętność męża, sposobem na odreagowanie stresu w pracy – tym miał być dla Stelli związek ze stażystą Rhysem. Tyle tylko, że niezbyt urodziwy mężczyzna o uroku niegrzecznego chłopca, cytujący poezję i z głową pełną szalonych pomysłów nie był materiałem na szybki i niezobowiązujący romansik. Miłość, która ich połączyła, stała się płomieniem zdradliwym, spalającym zarówno parę, jak i całe otoczenie. Obsesja – tym stał się dla Stelli Rhys, a coraz wyższe stanowiska w firmie, tytuł „Businesswoman Roku” czy sukcesy szkolne i problemy dzieci straciły znaczenie w obliczu delikatnego, ale i pożądliwego dotyku kochanka.

Opętana miłością jest też Bella i choć jej uczucie nie jest ani rozsądne i racjonalne, ani tym bardziej uzasadnione, to przecież serce nie baczy na takie przeszkody. Nie liczy się to, że James jest łysiejącym mężczyzną z brzuszkiem, że ma żonę i dwójkę dzieci oraz, że… jest przełożonym Belli. Dla ukradkowych spotkań w hotelach kobieta jest skłonna wyzbyć się moralnych zasad oraz zaryzykować utratę pracy.

Autorka podjęła się niezwykle trudnego zadania, bowiem historię miłości i upadku poznajemy bezpośrednio z relacji obu kobiet. Jednocześnie książka jest niezwykle spójna, a konsekwentnie rozwijająca się akcja pozwala nam wraz Bellą i Stellą zanurzyć się w uczuciu, niemal namacalnie dotknąć bólu kobiet i zrozumieć ich rozterki.

Stella próbuje nas (samą siebie?) przekonać, że „(…) Ból zranionego serca jest jak ból porodowy. Kiedy ustanie, natychmiast o nim zapominamy(…)”. Tyle tylko, że w takim sposobie myślenia wyczuwamy fałsz. Zarówno elegancka i wyrafinowana businesswoman, jak i skromna asystentka zdecydowały się na romanse, których konsekwencje były łatwe do przewidzenia. Tyle tylko, że miłość nie bywa racjonalna, nie można się przed nią obronić, a bohaterki książki Kellaway doświadczyły jej niszczycielskiej siły. Czy było warto? Na to pytanie może jedynie odpowiedzieć ktoś, kto kochał bezgranicznie. Nikt inny nie zrozumie…

Kup książkę W godzinach pracy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W godzinach pracy
Książka
W godzinach pracy
Lucy Kellaway
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy