Okładka książki - W gospodarstwie i ogrodzie. Ciekawostki o zwierzętach

W gospodarstwie i ogrodzie. Ciekawostki o zwierzętach

Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009-02-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 97883-7437-3265
Liczba stron: 24
Dodał/a recenzje: mrowka

Ocena: 0 (0 głosów)

Nie ulega wątpliwości, że małe dzieci najbardziej lubią opowiastki o zwierzętach: bez względu na to, czy to historie prawdziwe, szczegóły z życia poszczególnych gatunków, czy absurdalne bajeczki z antropomorfizowanymi bohaterami – dlatego też autorzy książeczek chętnie po motyw zwierząt sięgają i realizują go na różne sposoby.

 

Jolanta Kasperkowiak zdecydowała się na połączenie zabawy i nauki, zestawiając obiegowe sądy z wiedzą, którą na pewnym etapie kształcenia przekazuje się maluchom. Zajmuje się autorka rozbijaniem stereotypów oraz wzbogacaniem informacji, z którymi zwykle spotyka się dziecko. Zeszyt „W gospodarstwie i ogrodzie” dotyczy schematów, jakie powtarza się o myszach (że lubią ser), kotach, krowach, bykach (że reagują na czerwony kolor), jeżach (że jedzą jabłka), ślimakach, stonogach (ile mają nóg), pasikonikach, biedronkach (kropki oznaczają wiek), jaskółkach (przepowiadają deszcz) i wróblach.

 

Odnosi się zatem Kasperkowiak do najbliższego otoczenia maluchów i przedstawia te zwierzęta, które można spotkać choćby i na zwykłym spacerze. Utrwalone w wyobraźni dzieci opowieści prostuje, uzupełniając czasem o źródło wytworzenia się stereotypu, podaje także prawdziwe wiadomości na temat kolejnych zwierzęcych bohaterów, czasami – wiadomości niezwiązane z rozbijaniem stereotypu, ale intrygujące, przykuwające uwagę dziecka. Z pewnością będzie to publikacja przydatna dla ciekawych świata maluchów, których podstawowym pytaniem jest „a dlaczego?”. Ale i mniejszym dzieciom (książeczka przeznaczona została dla odbiorców od lat pięciu, z uwagi na małe naklejki, uzupełniające opowieści Kasperkowiak) mogą się spodobać rymowane opowiastki.

 

Jolanta Kasperkowiak wykorzystuje dwa sposoby mówienia o zwierzętach. Jeden to krótkie notatki typu „czy wiesz, że” zaprezentowane jako ciekawostki zoologiczne. Drugi to rymowanki na dany temat. Rymowanki – jeśli jako źródło porównań przyjąć Brzechwę, Tuwima czy chociażby Mariusza Niemyckiego – po prostu słabe, czerpiące z rymów banalnych i częstochowskich, czasem nieprzejrzyste, bo autorka wyraźnie nie radzi sobie z okiełznaniem jednocześnie formy i treści (przytrafiają się więc niekiedy niezręczności w rodzaju „z tego życia, pewnie wiecie, / co dzień mleko me pijecie”), na plus zaliczyć należy Kasperkowiak, że, mimo wszystko, trzyma się rytmu, więc jej wierszyki mogą być dobrym usypiaczem dla młodszych dzieci.

 

Książeczka ma wkładkę z naklejkami – kwadraciki, na których przedstawieni zostali kolejni bohaterowie wierszyków, służyć mają do uzupełnienia sympatycznych bajkowych i tradycyjnych ilustracji Małgorzaty Pietralik – należy przykleić je w odpowiednich, przygotowanych przez graficzkę miejscach. Rysunki Pietralik należą do typowo bajkowych, nie ulega zatem wątpliwości, że spodobają się dzieciom (chociaż czasami szkoda, że nie pojawiają się częściej i naturalne sylwetki bohaterów, wtedy różnica między pasikonikiem i świerszczem byłaby łatwiejsza do zapamiętania. Szykuje się zatem poważna walka ze zwierzęcymi stereotypami, a Jolanta Kasperkowiak zadbać chce o świadomość zoologiczną małych czytelników, sprawia przy tym, że dzieci zyskują przydatne wiadomości na temat spotykanych na co dzień stworzeń.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy