Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

W matni

Brian Haig

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-732-7
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: hawk45

Gdy umiera człowiek, jego śmierć jest zamknięciem pewnych spraw. Gdy odbiera sobie życie pracownik Pentagonu, w dodatku inscenizując swą śmierć, budzi ona wątpliwości i pytania: Dlaczego nago? Dlaczego w pełnej wyuzdania seksualnego pozycji – z jedną ręką na członku, drugą – z pistoletem przy skroni? Dlaczego pistolet z tłumikiem?... Dlaczego?

Sean Drummond rozwiązał już wiele zagadek. Teraz, tuż po mianowaniu na podpułkownika, ma zmierzyć się z tajemnicą śmierci i życia Clifforda Danielsa, kiedyś ważnej postaci w Waszyngtonie, teraz pariasa, odsuniętego na boczny tor, żądnego dowartościowania frustrata.

Sean, prawnik związany z Wojskowym Biurem Śledczym /JAG/, pracownik CIA ma nad sobą tylko jednego szefa – Phyllis Carney – oficjalnie specjalną asystentkę dyrektora CIA, blisko 80-letnią damę niezastąpioną od dziesięcioleci, o wyglądzie bajkowej babci i temperamencie złego wilka i to na jej polecenie ma rozwiązać sprawę Danielsa. Czemu jednak w mieszkaniu denata oprócz policji pojawiają się FBI i Żandarmeria Wojskowa?

To Phyllis decyduje o współpracy z Bian Tran, atrakcyjną amerykanizowaną Wietnamką z żandarmerii, o zatajaniu faktów przed policją, o wyjeździe do ogarniętego toczącą się obecnie wojną Iraku, dokąd prowadzi ślad z komputera Danielsa. To ona mataczy, przemilcza i... wyciąga z opresji.

Akcja książki toczy się współcześnie, jest wartka i pełna niespodzianek. Narratorem jest Sean Drummond, który zwracając się bezpośrednio do czytelnika, relacjonuje mu kolejne etapy śledztwa. Używa języka prostego, czasem dosadnego. Narrator – prawnik wykazuje doskonałą znajomość zawodu, czasem cynicznie, czasem ze specyficznym poczuciem humoru przedstawia nam kulisy działań FBI i CIA, realia wojny w Iraku, z całym jej okrucieństwem i bezsensem. A w tle są ludzie – ludzi, którzy pociągają za sznurki, ich strach, niezdrowe ambicje, gierki i spekulacje. „Winowajcy są na wolności, a wszyscy starają się uniknąć skandalu." Punktem centralnym powieści jest śmierć Danielsa, od której rozciąga się pajęczyna między Waszyngtonem ,Bagdadem, Falludżą, Karbalą. To matnia. Jak kostki w dominie, tak tu – otwierając jedne drzwi, dostrzegamy wnętrze i kolejne zapraszające do otwarcia drzwi.

W książce dominują dialogi, które narzucają tempo, więc czyta się ją szybko. Dygresje narratora, a zarazem – głównego bohatera dotyczą zazwyczaj analogicznych przypadków tak w polityce, jak i w wojsku, w USA czy w Iraku.

Brian Haig nie skupia się tylko na wątku sensacyjnym, porusza także sprawy etyki i kulisy toczącej się w Iraku wojny. Sprawy te zna z autopsji – jako kapitan był oficerem łącznikowym Połączonego Kolegium Szefów Sztabu.

„W matni " to lektura nie tylko dla miłośników kryminałów i sensacji ale i dla zainteresowanych beletrystyką polityczną lub po prostu dobrą książką. Zazwyczaj czytelnicy przywiązują się do „seryjnych" bohaterów, szukają innych książek z ich udziałem. Myślę, że czytelnik, który po raz pierwszy zetknął się  z Seanem Drummondem „W matni " Haiga, będzie szukał jego wcześniejszych książek z tym bohaterem ("Tajna sankcja", "Spisek ", "Koń trojański", "Zabić prezydenta"), jak i niecierpliwie czekał na mającą się wkrótce ukazać „Zwierzynę " Książkę bowiem czyta się świetnie, dostarcza ona wielu emocji i do końca trzyma w napięciu czy zaciekawieniu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
patsi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Świetna książka, w życiu nie pomyślałam, kto jest odpowiedzialny za to morderstwo. Genialny zwrot akcji. Gorąco polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - W matni Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - W matni Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - W matni Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - W matni Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - W matni Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów