Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

W oparach absurdu

Antoni Słonimski, Julian Tuwim

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2008-09-01
Kategoria: Rozrywka, humor
ISBN: 978-83-244-0067-6
Liczba stron: 188
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Przedziwnie mądre są wszystkie nonsensy

 

Dobry żart tynfa wart. Te słowa powinny stać się mottem purnonsensowych tekstów Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima, zebranych w zbiorze W oparach absurdu. Choć w przypadku tych dwóch Skamandrytów motto to równie dobrze mogłoby brzmieć: Dobry żart absurdu wart. Pozwólcie zatem, by żarty na granicy pastiszu, absurdu i groteski powaliły was na kolana i zawładnęły waszymi myślami. Dajcie się zabić żartami, które powstawały w latach, gdy nie było Was jeszcze na świecie (być może rodzili się wtedy wasi dziadkowie czy rodzice). Pozwólcie, by uwiódł Was mistrzowski absurd, zaklęty w zabawie słowem, konwencją i z czytelnikiem… Pozwólcie w końcu, by kpina z rzeczywistości nauczyła Was krytycznego myślenia. A przy okazji bawcie się dobrze, jak niewątpliwie dobrze bawili się autorzy W oparach absurdu.

 

Teksty, które znaleźć można w tym zbiorze, powstały w latach 1920-1936, a ukazały się jako dodatki do kilku poczytnych gazet, m.in. „Kuriera Porannego”. Nieprzypadkowo dodatki te wydawane były zawsze pierwszego kwietnia… Na tom W oparach absurdu składa się siedem primaaprilisowych dodatków, kalendarzyk encyklopedyczno-informacyjny oraz wiersze.

 

Autorzy wykorzystali formę ogłoszeń, anonsów, kalendarza, zagadek, przepisów kulinarnych, reklam, recenzji czy wielu innych form, osiągając przy tym mistrzostwo w krótkich anonsach i poradach, gorsząc i bawiąc czytelników ogłoszeniami typu: Łagodnie przeczyszcza, nie przerywając snu, Chrześcijanin sprzeda spodnie, czy Zmieniam skarpetki raz na tydzień(…).

 

Jasne jest, że nie każdy żart przypadnie do gustu czytelnikom, nie każdy anons rozbawi, bo poczucie humoru, zwłaszcza to abstrakcyjne, to sprawa indywidualna, kwestia gustu, osobowości i temperamentu… Ale nie znajdzie się chyba nikt, kto byłby w stanie przeczytać W oparach absurdu od deski do deski z grobową miną. To nierealne - podobnie jak zwycięstwo polskiej reprezentacji piłki nożnej na mistrzostwach świata. Gagi kabaretowe, pastisz i abstrakcja - to głównie wykorzystywane przez autorów środki.

 

Choć teksty Słonimskiego i Tuwima niebawem będą obchodzić stulecie swego powstania, śmiem twierdzić, że nie straciły niczego na swojej świeżości i aktualności. Nadal bawią kolejne pokolenia czytelników dzięki wyrafinowanej zabawie słowem. Zabawne słowa połączone z zabawą słowem. To tajemnica sukcesu dwóch Skamandrytów. Tak oczywista, a jednocześnie - tak trudna.

Tylko tu możemy poznać na przykład nowoczesne spojrzenie na problemy pedagogiczno-wychowawcze. To tu dowiecie się, jak odpowiadać na trudne pytania dzieci i jak uniknąć kompromitacji. Oj, to zdecydowanie wychowanie bezstresowe. Z tym, że nie dla dziecka, ale dla jego rodzica. Tu również przeczytacie o nowym spojrzeniu na ortografię i wielu innych interesujących, acz z punktu widzenia trzeźwo myślącego człowieka, nieco absurdalnych problemach.

Zapraszam zatem do poznania karykatury rzeczywistości sprzed niemal 100 lat. Odkryjecie szybko, że choć świat się zmienił, absurdy pozostały takie same.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gimm1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki 2015,Mam,
Dla mnie rewelacja. Książka która powstawała prawie wiek temu nie wydaje się być oderwana od naszej rzeczywistości. Choć tak naprawdę jest oderwana od normalności, bo zawiera różne żarty słowne stosowne na 1 kwietnia. Autorzy bawią się słowem i są w tym znakomici.Tak jak się można dowiedzieć z tytułu jest tam masę absurdów i nonsensu czyli zupełnie tak jak w życiu ;-). Dowcipne opowieści, wierszyki, ogłoszenia, porady, zagadki i inne formy w świetnym ujęciu.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
india5 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - W oparach absurdu Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego
Zofia Wojtkowska
Okładka - W oparach absurdu Polska Ludowa
Karol Modzelewski, Walenciak Robert
Okładka - W oparach absurdu Aleksander Hercen
Wiktoria Śliwowska
Okładka - W oparach absurdu Belweder gryzie w rękę
Wojciech Chmielewski
Okładka - W oparach absurdu Miejsce początku
Ursula K. Le Guin
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów