Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

W pogoni za marzeniem

Kate le Vann

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2011-04-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-61635-31-4
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Odmienne zdania

Każdy ma prawo do swojego zdania, swoich sądów, ale co, jeśli uwłaczają one godności innych? Gdzie przebiega cienka linia pomiędzy wolnością słowa i wyznania, a krzywdzeniem ludzi o odmiennej kulturze i religii? Jakim prawem ktoś wyśmiewa się z symboli wiary i określonego zachowania? Te wszystkie pytania nasuwają się po lekturze niezwykle dojrzałej, mądrej i pobudzającej do refleksji nad sobą i do dyskusji w szerszym gronie książki Kate le Vann.
„W pogoni za marzeniem” to historia szesnastoletniej dziewczyny, która była zbyt niedojrzała, by obronić się przed presją otoczenia. Uwikłana w konflikt na tle polityczno-religijnym, nie umiała zająć własnego stanowiska i lawirowała pomiędzy wrogimi obozami, krzywdząc przede wszystkim siebie.
Tłem nie jest zbrojna interwencja, kraje arabskie, ale zwyczajna, brytyjska szkoła imienia Samuela Bonda. To właśnie tu przenosi się z ekskluzywnej Malton Road kilka osób, licealistów i od razu mają oni przeciw sobie całą szkołę. Dyskusja, którą wywołali (może dla żartu? Z nudy? Z chęci sprowokowania kogoś?) na temat przekonań religijnych i samej religii jako takiej sprawia, że atmosfera w murach Samuela Bonda staje się gorąca.
Kiedy Cassidy, pochłonięta do tej pory tematyką zakupów, ciuchów, kosmetyków i swojego byłego chłopaka wkracza w sam środek niesnasek, nawet nie umie się bronić. Spotkanie z Jonasem Brooksem i jego kolegami sprawia, że znów odzyskuje dobry humor i wiarę w siebie po zerwaniu z Ianem. Nie zwraca uwagi na to, że towarzystwo, w którym się obraca, obrzuca wszelkie religie błotem, drwi z idei Hidżazu, zachowania Muzułmanów i osób innych narodowości. Kiedy jej znajomi wytykają takie postępowanie kolegów Jonasa, Cassidy znów bezgranicznie im wierzy. Ten brak własnego zdania jest przyczyna jej rozterek i… zerwania. Ale czy słusznie?
„W pogoni za marzeniem” to powiastka dla młodzieży, ale ujęcie tematu wykracza poza zwyczajowe tematy, nie ograniczając się tylko do relacji męsko-damskich czy konfliktów z rodzicami. Sięga głębiej w sferę wolności osobistej, przekonań czy wiary. Kate le Vann porusza kwestię odmienności rasowej, brytyjskich nacjonalistów, homofonii i rasizmu, zwracając jednocześnie uwagę na konieczność edukacji w tym zakresie. Muszę zacząć czytać, myśleć i słuchać – mówi Cassidy – Tak, żebym już nigdy nikomu nie pozwoliła się otumanić ani przestraszyć. My wszyscy powinniśmy zdobyć taką wiedzę, by ufać samemu sobie. A poszukiwanie własnej tożsamości i własnego „ja” warto zacząć od lektury „W pogoni za marzeniem”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
paulina0944 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Na półkach: Przeczytałem,
Było to moje pierwsze spotkanie z książkami tej autorki i powiem, że nawet mi się spodobały. Narratorką tej powieści jest uczennica gimnazjum, więc nie ma więcej niż 15 lat i szczerze, autorka świetnie opisywała emocje i problemy osób tego wieku. Jako czytelnik w podobnym wieku co główna bohaterka doskonale ją rozumiałam i wiedziałam dlaczego wybierała tak, a nie inaczej. Z drugiej strony w tak niepozornej historyjce jest poruszane wiele ważnych problemów jak poszukiwanie własnego ja, akceptowaniu samego siebie, czy problemy z rasizmem.

"W samotności najcięższe nie jest nawet to, jak się z nią czujemy. Najcięższy jest ten lęk, że zauważają ją inni. Dziwnie to zabrzmi, ale samotność najłatwiej jest znosić w samotności."

Fabuła:

Cassidy to z pozoru zwykła nastolatka. Dziewczyna jest jednak samotniczką. Nikomu nie zwierza się ze swoich problemów. Czasami próbuję uciekać przed paczką swoich znajomych. Nie dogaduję się ze swoim ojczymem i przed przypadek podsłuchuję rozmowę jak rodzice chcą aby ona już się wyprowadziła. Pewnego razu wychodząc samotnie z kina zaczepia ją czworo licealistów by zapytać o fabułę filmu. Poznaje wtedy Jonasa uroczego, ale też często zmieniającego zdanie. Dzięki niemu jej życie zaczyna ponownie nabierać kolorów, a złamane serce, po zerwaniu z poprzednim chłopakiem, wypełniać nowym uczuciem. Jednak to wszystko nie będzie dla nich takie proste...

Podsumowanie:


Czyta się ją tak w miarę szybko i lekko. Jest pisana przyjemnym nastoletnim językiem, wiem nie ma powodu by szukać drugiego dna w poszczególnych wypowiedziach. Brakuje w niej trochę bardziej szczegółowych opisów postaci, więc nie można się z nimi za bardzo zżyć. Historia jest krótka i nie ma w niej aż tak wiele akcji i niesamowitych czy niespodziewanych zdarzeń ( może kilka). Według mnie jest to książka na jeden raz i podejrzewam, że wiele osób nie znajdzie w niej nic nadzwyczajnego. Mimo wszystko jednak polecam, bo jest to dobra lektura na upalne dni :D
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów