Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

W świecie bajek

Dorota Krassowska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008-04-03
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-270-1
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

W całej serii opowieści z naklejkami, wypuszczonej na rynek przez Skrzat, książka „W świecie bajek” wyróżnia się stylem. Tym razem bowiem zawiera nie tyle opisy, co fragmenty baśniowych fabuł – stanowi zatem rodzaj reklamy, zachęty do lektury i literackiej zabawy. Spotykają się tu maluchy z Czerwonym Kapturkiem, Jasiem i Małgosią, Calineczką, Królewną Śnieżką, Pinokiem, Kopciuszkiem, Aladynem, Kotem w butach, Małą Syrenką, Królową Śniegu i Śpiącą Królewną.

 

Jak w poprzednich zeszytach, tak i tu podstawowym elementem przyciągającym uwagę jest duży rysunek przedstawiający jakąś ogólną scenkę z wybranej bajki (scenkę, co trzeba podkreślić, nieobarczoną dramaturgią – zwykle to obrazek prezentujący sytuację na moment przed jakimś ważnym wydarzeniem). Na ilustracji pojawia się mnóstwo bohaterów i rekwizytów z baśni – czasem nawet mniej ważnych, w części poświęconej Królewnie Śnieżce są na przykład kilof i łopata – ich znaczenie wytłumaczone zostało w przypisach. Sześć wybranych z rysunku szczegółów (w przypadku pozycji „W świecie bajek” jest to określenie niedokładne, czasem chodzi o pantofelek, a czasem o króla i królową) powiela się na marginesach książki – te motywy są dodatkowo opisywane i przejmują funkcję wyjaśniającą. Stanowią też najważniejszą podpowiedź w literackim śledztwie. Bo głównym celem serii jest właśnie nietypowa zabawa.

 

Dziecko po przeczytaniu opisu (czy zapoznaniu się z nim) i obejrzeniu rysunku musi odnaleźć element, który pojawia się w narracji, ale brakuje go na ilustracji. Mniej spostrzegawczym zadanie ułatwiają marginesowe uzupełnienia. Brakujący fragment trzeba potem odnaleźć wśród przygotowanych naklejek i… uzupełnić nim rysunek. W ten sposób mogą się maluchy stać współtwórcami książeczki, doklejając do historyjek bohaterów i przedmioty według własnego uznania. Naklejki można wielokrotnie odrywać i przeklejać w nowe miejsca, co ulepsza jeszcze zabawę. Poza tymi rozrywkowymi walorami ma „W świecie bajek” i wymowę edukacyjną. Przede wszystkim uczy spostrzegawczości i koncentracji.

 

Jest też zachętą do poznania świata bajek – bo króciutkie urywane historie mogą tylko podsycić ciekawość dziecka. Te, które wcześniej słuchały opowieści o baśniowych postaciach, nie będą miały problemu z przypomnieniem ich sobie i uruchomieniem wyobraźni. Młodzi odbiorcy, którzy jeszcze nie zetknęli się z tymi baśniami, zechcą z pewnością nadrobić lekturowe braki. Więcej w tej książeczce tekstu – Dorota Krassowska rozwija narrację, nie poprzestając na prostym opisie, daje też rodzicom podstawy do opowiadania dziecku baśni. Skrzat połączył w cyklu opowieści z naklejkami to, co dzieci lubią najbardziej – kolorowe rysunki, ciekawe wiadomości, możliwość ozdabiania książki specjalnymi naklejkami, zabawę i bajki. Niezwykłość tych publikacji z pewnością jest atutem na rynku wydawniczym i przyczyni się do sukcesu książeczek.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów