Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

W świecie ptaków

Łukasz Libiszewski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008-04-03
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-271-8
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Wydawnictwo Skrzat funduje swoim młodym odbiorcom nie lada atrakcję, wydając serię opowieści z naklejkami. Książeczka Łukasza Libiszewskiego „W świecie ptaków” to nie tylko zaproszenie do lektury i podziwiania ślicznych rysunków Kazimierza Wasilewskiego, ale i zachęta do niemal detektywistycznej zabawy. Nie wystarczy bowiem przeczytać tekst-relację z życia ptaków na podwórku, na polu, w lesie, w parku, w mieście, nad wodą, na wsi, nad morzem, w dżungli i na sawannie.

 

To zupełnie zwyczajne opisy – jeden z drapieżników wypatruje ofiary, jakiś ptak buduje gniazdko, inny szuka pożywienia, a kolejny opiekuje się młodymi. Z pozoru literacki banał. Ale dopiero zestawienie tekstu z rysunkami i okalającymi właściwą część książki podpowiedziami ujawnia interesującą całość oraz nietypowe zastosowanie książki. Obrazki trzeba uzupełnić o brakujące postacie – do tego celu służą naklejki z sylwetkami ptaków. Maluchy mogą sprawdzać swoją spostrzegawczość na dwa sposoby, albo porównując umieszczone na marginesie rysunki z główną ilustracją, albo – śledząc opisy i zestawiając je z obrazkiem.

 

W tekście także umieszczone zostały podpowiedzi, co do tego, gdzie znajdować się powinny kolejne ptaki. Zamieszcza Łukasz Libiszewski w swojej książce wiele przydatnych wiadomości na temat ptasiego świata. Przez zabawę z naklejkami uczą się maluchy jak rozpoznawać ptaszki – dowiedzą się jak wygląda szczygieł czy perkoz, a dzięki tej publikacji będą mogły także porównać spotykane na spacerach ptaki z tymi, które przedstawione zostały w tym zeszycie.

 

Książka wymaga znacznie większej spostrzegawczości i wzmożonej uwagi ze strony małych czytelników: nie tak łatwo zapamiętać pliszkę czy wilgę lub odróżnić wronę od gawrona. Ale Skrzat zaprasza dzieci swoją serią do edukacyjnej zabawy, zabawy, z której konsekwencji mali odbiorcy nie zdają sobie sprawy. Uzupełnianie ilustracji przygotowanymi naklejkami wielokrotnego użytku (specjalny klej umożliwia ich częstsze odrywanie i naklejanie) pozwala poprawiać błędy lub… tworzyć nowe historyjki.

 

Sylwetki ptaków nadrukowane są na przezroczystej folii, dzięki czemu zabawa nie przypomina puzzli. Żeby dzieciom łatwiej było je przyklejać, są stosunkowo duże (duży jest też przezroczysty margines wokół rysunku). Przypomina też uzupełnianka z „W świecie ptaków” rozmaite zadania rozrywkowe w rodzaju „znajdź 10 szczegółów”. Obrazki znajdujące się w przypisach i na naklejkach są wypreparowane z bazowego rysunku przedstawiającego ptaki, przez co łatwiej dzieciom zapamiętać charakterystyczne cechy kolejnych przedstawicieli świata fauny.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów