Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

W świecie zwierząt

Lekan Elżbieta

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-198-8
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Książka Elżbiety Lekan „W świecie zwierząt” nie jest publikacją tradycyjną. Łączy bowiem dziecięcą encyklopedię z opowieścią o szczątkowej narracji, która uzupełniona jest o liczne „przypisy” i komentarze. Nie ma tu fabuły, a warstwa narracyjna każdej cząstki składa się z sześciu linijek (to jest przeważnie pięciu – sześciu zdań): z opisowych zdaniach prezentuje autorka charakterystyczne zachowania zwierząt („ślimak wolniutko wspinał się po liściu”).

 

Cała narracja to rodzaj kojącego, sielskiego i spokojnego przedstawienia codziennych „dobrych” zwyczajów ze świata zwierząt. To komentarze do obrazków – większą część stron zajmują duże ilustracje Kazimierza Wasilewskiego. Wasilewski odwzorowuje na nich scenki z podwórka, sadu, pastwiska, lasu, dżungli, pustyni i sawanny, znad wody i z obszaru polarnego. W charakterystycznym krajobrazie wrysowane są zwierzęta – reprezentanci poszczególnych terenów. Opisy Elżbiety Lekan nie mają na celu zainteresowania dzieci czy wciągnięcia ich w „akcję”, której przecież nie ma, są tylko uzupełnieniem obrazków, próbą zwrócenia uwagi maluchów na to, co dzieje się w świecie zwierząt.

 

Ilustrację „główną” okalają miniaturowe rysunki zwierząt wskazanych i omówionych przez autorkę, plus zwierzątko, którego na rysunku nie ma. To właśnie przypisy – pod wyizolowanymi z obrazków konturami zwierząt znajdują się tu krótkie informacje o „bohaterach”, drobne wyjaśnienia i dopowiedzenia. Dzięki temu mogą najmłodsi odbiorcy traktować „W świecie zwierząt” jako pierwszy leksykon i uzupełnienie wiadomości, lub też jako podpowiedź przy śledzeniu innych historii. To uzupełnienie może i nie do końca potrzebne, bo chyba każde dziecko wie, że kurczątka to „małe, żółte, puszyste dzieci koguta i kury”. Pełni natomiast ta szczuplutka książeczka z pewnością funkcje estetyczne – nie można odmówić rysunkom Wasilewskiego uroku. Może się również tomik „W świecie zwierząt” przyczynić do rozbudzenia ciekawości maluchów, bo często wiadomości przytaczane przez autorkę proszą się aż o uzupełnienie. Być może zafascynowane tajemniczym światem istniejącym tuż obok naszego dzieci będą chciały po lekturze i obejrzeniu książki sięgnąć po dalsze informacje na temat zwierząt.

 

Jest zatem pozycja opublikowana przez wydawnictwo Skrzat swoistą reklamą tego, co dla maluchów najbardziej interesujące, przedstawia to, co w świecie zwierząt najciekawsze. Zestawia w jednym egzotykę i swojskość. Rzadko kiedy może dziecko spotkać zgromadzone razem rozmaite zwierzęta – jest „W świecie zwierząt” swoistym literackim ZOO. Warto wspomnieć o sympatycznej niespodziance dla czytelników: w książce znajduje się wkładka z kilkunastoma naklejkami przedstawiającymi zwierzęta. Obrazki zostały wydrukowane na przezroczystej folii samoprzylepnej – dzieci mogą zatem wklejać brakujące postacie zwierząt do książeczki bądź ozdabiać nimi własne rysunki. Jeśli zdecydują się na uzupełniankę – to zamysł kompozycyjny całej serii – czeka je iście detektywistyczna przygoda. Czy dzieci znajdą miejsca, w których trzeba umieścić zwierzęta? Jeśli nie, nic straconego – naklejki można przylepiać wielokrotnie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Dobry pomysł, niezłe wykonanie. Coś dla najmłodszych. Opowieści o zwierzętach z naklejkami. Dobra pomoc dla rodziców, którzy lubią opowiadać dzieciom ciekawe historie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów