Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wakacje od życia

Topornicka Agnieszka

Ocena ( 5 osób )
3.6
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-09-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-282-8
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Amerykański sen

 

Emigracyjna rzeczywistość nie zawsze jest tak różowa, jak wydaje się tym, którzy pozostają w rodzinnym kraju. Złorzecząc na przaśne otoczenie, zazdrośnie wypominają wyjeżdżającym brak patriotyzmu, nie mając jednak odwagi, by samemu podbijać obce kraje. Czy jednak rzeczywiście jest czego zazdrościć? Czy rzesze magistrów i doktorantów płynące na zachód tylko po to, by zarobić na chleb, by spędzać godziny z cudzymi dziećmi czy sprzątając cudze mieszkania, rzeczywiście spełniają swoje marzenia?

 

Jak to zwykle w życiu bywa, emigracja ma swoje cienie i blaski. Są zatem tacy, którzy na obczyźnie znaleźli drugi dom i nie zamierzają wracać do niegościnnej - również dla „swoich” -  Polski, są również tacy, którzy nie radzą sobie z dala od ojczystego języka, ojczystych przysmaków i bliskich. W kraju możliwości, niezależnie od tego, czy będzie to Anglia, Ameryka czy też inne miejsce na ziemi, zawsze kończą tak samo – wracają z podkulonym ogonem. Emigracja jest jedną ze stałych w rachunku przetrwania, zaś zmienne to tylko miejsce i czas. Obecny kierunek wyjazdów – Niemcy i Norwegia  – wypiera powoli Wielką Brytanię, ta z kolei wygrała kilka lat temu z Ameryką. To bowiem za ocean wyjeżdżano, by śnić swój american dream w latach dziewięćdziesiątych. Dla wielu była to prawdziwa szansa na lepsze juro. Szansa, której w bezbarwnej Polsce mogliby nigdy nie otrzymać.

 

Czego w Stanach szukała bohaterka powieści Agnieszki Topornickiej Wakacje od życia, nosząca pseudonim Nowa? Co skłoniło bibliotekarkę, absolwentkę studiów, która – jak sama przyznaje – „otarła” się nawet o doktorat, do opuszczenia rodzimej szarości, by rzucić się w plastikowo, kolorowy świat amerykańskich pozorów i uśmiechów prosto z gabinetów dentystycznych? Być może jest po prostu pragnienie przygód, może po nieudanej przygodzie z Anglią dosyć ma ona poprawności językowej i chłodnego dystansu? Być może wyjazd do przyjaciółki, która w USA uwiła sobie już "gniazdko" wydaje się jedyną alternatywą dla kraju, w którym królują workowate spodnie, ocet i polityczne układy? A być może to trauma z przeszłości każe jej gnać wciąż przed siebie, nie zatrzymując się na dłużej i do niczego nie przywiązując? Opublikowana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka powieść nie jest bynajmniej laurką wystawioną emigracyjnemu życiu. Nie jest też apelem do Polaków, by nie porzucali swej Ojczyzny. Książka Topornickiej nie ma też w sobie nic z lekkości tak typowej dla historii zagubionych dusz, których życie odmienia się cudownie za sprawą wyjazdu, a one same znajdują na obczyźnie swoje miejsce na ziemi.

 

Czy miejsce Nowej jest w Stanach? Pewne jest, że przeżywa ona fazę zachłyśnięcia się odmiennością kraju, w którym mnogość wszystkiego i konsumpcjonizm pozwalają poczuć się wyjątkowym, ale też boleśnie ujawniają przepaść pomiędzy poszczególnymi klasami. Tu Nowa je swój pierwszy amerykański lunch, tu uprawia seks z przystojnym sąsiadem Hansem, tu też wtapia się powoli w krajobraz Jersey, gdzie wraz z B. wynajmują mieszkanie.

 

Przyjaciółka Nowej realizuje swoją wizję emigracyjnej kariery – po kursie dla sekretarek pracuje w kancelarii prawnej, w planach mając kurs dla agentów nieruchomości i spektakularną karierę. Z kolei wspomniany Hans, lekkoduch bez ambicji, to dziecko-kwiat skrzyżowane z Narcyzem, którego celem jest otumanienie swojego mózgu jak największą ilością narkotyków. W „odlotach” towarzyszy mu współlokator zwany "Jadzia Goł", którego w przerwach pomiędzy pracą na intratnej posadzie informatyka i poszukiwaniem prawdziwej Amerykańskiej narzeczonej interesuje tylko "dobry staf". Jest jeszcze matkująca im wszystkim Edytka, która właśnie spodziewa się drugiego dziecka i z Ameryką wiąże swoją przyszłość.

 

Nowa – podobnie jak setki Polek na obczyźnie  –  zostaje zatrudniona jako niania chłopczyka z Aspergerem u dość niezwykłej rodziny. To jednak dzięki tej pracy ma środki na przeżycie, to dzięki Avery`emu poznaje też przystojnego lekarza - Jamesa. Czy jednak jest gotowa na prawdziwe amerykańskie uczucie? Czy nielegalna emigrantka z Polski może podbić serce Amerykanina o żydowskim pochodzeniu, który na święta, obok choinki, zapala menorę?

 

W powieści to jednak nie wątek miłosny wysuwa się na pierwszy plan, lecz samo życie – tak inne od znanego nam, polskiego, a jednocześnie wypełnione tymi samymi problemami i tym samym niepokojem, tylko w błyszczącym opakowaniu. Autorce znakomicie udało się uchwycić nastroje emigrantów, rozmaite postawy wobec nowej rzeczywistości, a także różnice między Polakami i Amerykanami, przejawiające się chociażby w samoakceptacji i tolerancji dla własnych błędów i słabości.

 

Agnieszka Topornicka stworzyła słodko-gorzką powieść, która przypomina fascynujący reportaż o ludziach, którzy zdecydowali się szukać szczęścia za „wielką wodą”. Czy znajdą – to już zależy od nich. Ja jednak odnalazłam w Wakacje od życia wszystko, czego poszukuję w dobrej lekturze – dojrzałość stylistyczną, życiowe doświadczenie i bohaterów, w których niczym w lustrze odbija się kilka osób znanych z codziennego życia. Odnalazłam tu życie bez różowego lukru, pokrywającego zepsute kawałki dnia. Odnalazłam też tęsknotę za "świeżością" Ameryki i za tym, by amerykański sen trwał bez końca...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-13, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
To książka o emigracji, pracy zarobkowej, miłości, Ameryce, o odnajdywaniu swojej drogi w obcym kraju. Fabuła składa się z odczuć, zapachów, smaków, migawek codzienności. Moim zdaniem nie są to wakacje od życia, lecz prawdziwe życie. I taki tytuł powinien być tej książki. Jeśli oczekujecie poznania Nowego Jorku i Ameryki możecie odpuścić sobie tę książkę. Bowiem wiele przez te dwie dekady się zmieniło. Może ci starsi czytelnicy odnajdą coś dla siebie, nostalgię i sentyment do tamtych czasów, które już nie wrócą.

A teraz to, co mnie raziło. Wydawnictwu nie wyszło składanie książki, ponieważ kilkadziesiąt stron się powtarza. Musiałam nieźle się nagimnastykować, aby się nie pogubić w treści i w stronach. Latałam jak małpa po drzewie! Strasznie to było męczące, i przyznam, że pierwszy raz spotkałam się z takim błędem w książce. Dlatego przyznaję tak niską ocenę. Poza tym strasznie się wynudziłam, cudem dotrwałam do końca, książki nie polecam.
ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Lit. polska,Lit. współczesna,

Na rynku księgarskim publikacji dotyczących emigracji jest całkiem sporo. Ich autorzy, jednak najczęściej wybierają okres współczesny. Inną drogę wybrała Agnieszka Topornicka, która skupia się na emigracji, ale w okresie PRL-u, gdzie wyglądało to zupełnie inaczej niż teraz.


Agnieszka Topornicka – to tłumaczka, felietonistka, poetka, autorka powieści „Cała zawartość damskiej torebki” , „Pierwsza osoba liczby mnogiej”, eseju. Wiele lat spędziła w USA, gdzie m.in. współpracowała z mediami polonijnymi. Od roku 2000 mieszka z powrotem w Polsce, w pobliżu rodzinnej Wieliczki; można ją spotkać jako przewodnika na trasie turystycznej Kopalni Soli.


Emigracja Polaków zaczęła się zaraz po przekształceniu gospodarki, czyli w latach 90-tych. Wiązało się to głównie z celami zarobkowymi i po prostu lepszym, łatwiejszym życiem. Taką właśnie szansę dostała Nowa - główna bohaterka, która na miejsce destynacji obrała Amerykę. Na miejscu bohaterka nie jest samotna, gdyż mieszka tam jej przyjaciółka B. Z czasem poznaje jej znajomych, sąsiadów, a także dwóch niesfornych mężczyzn Hansa i Jadzię. Kolejnym krokiem, jaki podejmuje Nowa jest podjęcie pracy, w charakterze opiekunki do dziecka. Ale największym wyzwaniem bohaterki jest wydoroślenie, dojrzenie do pewnych kwestii, a także wybranie pomiędzy ucieczką, a miłością i być może szczęściem.


Akcja powieści nawiązuje do lat 90-tych, gdzie daleko było od internetu, telefonów komórkowych, nie mówiąc już o zmywarkach. Na tych przykładach widać jak bardzo w tym czasie różniła się Polska od Ameryki.


Autorka operuje prostym warsztatem przez co książkę powinno się czytać szybko, ale niestety tak nie jest. Moim zdaniem autorka za bardzo położyła nacisk na uczucia, czy sytuacje intymne bohaterów, a za mało ukazała naszych emigrantów na obczyźnie. Dodatkowo nie podobało mi się nazewnictwo bohaterów, o ile Nową jakoś mogłam przełknąć, to już przyjaciółka B. była dla mnie nie do przyjęcia, dalej ksywka Jadzi, która jest facetem. Zabieg ten sprawił, że bardzo gubiłam się w fabule, do tego przez połowę lektury myślałam, że Jadzia jest kobietą. Ponadto odnoszę wrażenie, że autorka za bardzo rozwlekła fabułę w czasie, co niestety mnie nużyło i musiałam robić sobie przerwy.


"Wakacje od życia" to powieść, która przede wszystkim wywołuje uczucie sentymentu, do tego co już było oraz pokazuje różnice pomiędzy dwoma światami polskim i amerykańskim i to są atuty powieści. Natomiast sami bohaterowie są nijacy, nie wyróżniają się niczym szczególnym. "Wakacje od życia" polecam osobom, których interesuje tematyka emigracji, ale nie spodziewajcie się żadnego trzęsienia ziemi.


 


 

Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-10-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
takahe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kryna Linia koment
Przeczytane:2013-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów