Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wampirek na wsi

Angela Sommer-Bodenburg

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-7414-184-0
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa
Książeczka Angeli Sommer – Bodenburg „Wampirek na wsi” nie zachwyca wprawdzie, lecz to z pewnością dobrze skonstruowana i napisana, wciągająca opowieść dla dzieci w wieku od 7 do około 13 roku życia.

Opowieść Sommer – Bodenburg stanowi kolejną część cyklu, w ramach którego wydano już książki „Wampirek”, „Wampirek przeprowadza się”, „Wampirek w podróży”. Składają się one na historię dość nietypowej przyjaźni między chłopcem o imieniu Antoś a młodziutkim wampirem Rydygierem i jego siostrą – Anią. Tym razem, ku niezadowoleniu Antosia, jego rodzice decydują, że wspólnie spędzą urlop na wsi, gdzie chłopiec będzie mógł odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć od książek oraz uwielbianych przez niego historii o wampirach. Mają też nadzieję na to, że dzięki kontaktowi z rówieśnikami – Hermanem i Joanną – chłopiec zmieni nieco swój styl życia i pozna nowe sposoby spędzania wolnego czasu. Ale że dla Antosia takie wakacje zapowiadają się nudno, nie dość, że bierze z sobą kilka co bardziej strasznych książek, to dodatkowo prosi wampirka Rydygiera, aby ten mu towarzyszył. Nie spodziewa się jednak, że wraz z przyjacielem na wieś uda się jego siostra, Ania, po uszy zakochana w chłopcu. Nie wie także, że narazi oboje na ogromne niebezpieczeństwo, bowiem we wsi mieszka demoniczny doktor Ernest Albert Szukalski – łowca i pogromca wampirów. Czy przyjaciołom Antosia uda się cało ujść niebezpieczeństwom? Czy ich przyjaźń przetrwa próby, jakim zostanie poddana? Czy miłość młodej wampirzycy i człowieka ma rację bytu? Te pytania z wypiekami na twarzy zadawać sobie będą młodzi czytelnicy podczas lektury książeczki Angeli Sommer – Bodenburg.

„Wampirek na wsi” to książka przeznaczona dla dzieci i autorka nie próbuje tego ukrywać czy kamuflować. Wielu współczesnych autorów bajek próbuje pisać je tak, by mogły zaciekawić również rodziców, którzy z dziećmi będą je poznawać. Inaczej Sommer – Bodenburg. Konsekwentnie tworzy ona swą opowieść, zgrabnie łącząc elementy świata realistycznego i baśniowego. Pisze stylem na tyle prostym, by mogły go zrozumieć nawet młodsze dzieci. Ale równocześnie usiłuje unikać zbyt łatwych podziałów i dydaktycznych uproszczeń. Dorosłe wampiry są wprawdzie zwykle okrutne, pasożytują bowiem na ludziach nie tylko dlatego, że muszą to czynić, aby przeżyć, lecz przede wszystkim – bo bawi je ludzki strach i własne okrucieństwo. Wampirze dzieci zaś, choć są wprawdzie dość życzliwe wobec Antosia, nie mogą jednak być ideałami – ciąży na nich przynależność do własnej rasy i wszystkie konsekwencje z tym związane. Choć więc Rydygier jest przyjacielem Antosia, drzemie w nim natura wampira i czasem bardzo trudno jest mu oprzeć się rozmaitym pokusom. Pić krew musi, ale i nie ukrywa, że sprawia mu to przyjemność. Tym, co nie pozwala mu całkowicie oddać się złu, jest przyjaźń. Podobnie Antoś wcale nie jest ideałem, buntuje się przeciwko rodzicom, bywa niegrzeczny i kapryśny. Kłóci się ze swymi przyjaciółmi, czasem trudno mu pogodzić się z ich „mroczną” naturą, lecz ostatecznie w imię przyjaźni potrafi się poświęcić i dzięki temu staje się lepszy. I właśnie jako książkę o dość nietypowej i trudnej przyjaźni należy opowieść Sommer – Bodenburg traktować.

Niemiecka pisarka, mieszkająca na stałe w Stanach Zjednoczonych, stworzyła książkę niezłą, choć przeznaczoną nie dla każdego dziecka. Powinny sięgnąć po nią przede wszystkim dzieci, które – tak jak główny bohater – lubią straszne historie. Wówczas i satysfakcja, wspomagana przez silną identyfikację z bohaterami, jest gwarantowana, i zysk dydaktyczny – pewny.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ufo1651 Linia koment
Przeczytane:2010-11-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2008-12-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Wampirek na wsi Ktokolwiek widział
Claire Douglas
Okładka - Wampirek na wsi Urwany trop
Lone Theils
Okładka - Wampirek na wsi Wróć za mną
Meredith Walters
Okładka - Wampirek na wsi Tęsknota
Gaël Faye
Okładka - Wampirek na wsi Łabędzie z Piątej Alei
Melanie Benjamin
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów