Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Warszawa. Spacery z Ciumkami

Paweł Beręsewicz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2012-06-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-279-4
Liczba stron: 276
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

Zajęciem ciężkim i właściwie daremnym jest uczenie dzieci historii – te wszystkie opowieści o wojnach, podbojach, dziwacznych ludziach i jeszcze dziwniejszych czasach najmłodszych nie interesują. A już szczególnie temat tak oklepany i nieprzyjemny jak historia Polski, bo jeszcze o ninja albo muszkieterach można coś tam posłuchać... ale o powstaniach? Dlatego też dla rodziców mających edukacyjne zapędy pojawia się coraz więcej książeczek, które mają przybliżyć ich pociechom w sposób prosty, łatwy i przyjemny zawiłości dziejów Polski i świata. Jedną z nich jest właśnie „Warszawa. Spacery z Ciumkami” Pawła Beręsewicza, kolejna z serii opowieści o przyjemnej i dość stereotypowej rodzinie 2+2. Tym razem rodzice (a głównie tata, ‘warszawiak z dziada na pradziada’) zabierają Kasię i Grzesia na kilka wycieczek po najważniejszych i najpiękniejszych miejscach stolicy, by przekazać swym dzieciom zawiłe koleje losu miasta.

Kolejne wycieczki opisuje Grześ, stosunkowo negatywnie nastawiony do zdobywania wiedzy historycznej i o równie ogromnej znajomości dziejów, co przeciętny małoletni zjadacz cukierków. To wraz z nim i jego młodszą siostrą będziemy wędrować, wiedzeni przez ich obeznanych z tematem warszawskich dziejów rodziców. Książka dzieli się na 11 spacerów, z zaznaczoną na mapce trasą, poprzetykanych licznymi ilustracjami i kolorowymi zdjęciami. Na marginesie (i to całkiem dosłownie!) można natomiast znaleźć bardziej szczegółowe informacje o zabytkach, muzeach i innych interesujących miejscach od tych znajdujących się w tekście, choć napisane równie ciekawie i z lekkością. Całość można nazwać fabularyzowanym przewodnikiem albo książką historyczną, bo właśnie głównie dziejami warszawy będziemy się zajmować.

Beręsewicz bardzo dobrze oddaje przemyślenia młodego chłopaczka, używającego głównie przymiotnika ‘fajny’ i nie ufającego zapewnieniom, że przed wojną nie było pizz. Dzięki temu młody miłośnik literatury będzie mógł się lepiej identyfikować z opisywanymi w książce problemami, a nie tylko przelatywać wzrokiem nudne (nawet jeśli ciekawie napisane) fragmenty o historii i jakiś dziwnych ludziach, którzy robili rzeczy całkowicie bez sensu… Po prostu zadawane są odpowiednie pytania w odpowiednim momencie, takie które zaintrygują młodego czytelnika. Jest napisana z humorem (chociaż niektóre żarty chyba lepiej załapią dorośli, jeśli pokuszą się o wspólne czytanie), a nawet z pewnym cynizmem jeśli chodzi o sprawy patriotyzmu i umiłowania ojczyzny, czym często promieniują książeczki dla dzieci.

Tutaj podejście do sprawy narodowej jest bardziej przyjazne – nie ma łopatologii, wzniosłych peanów na cześć wspaniałości ludzi, o których mało które dziecko wie, a jeszcze mniejszą ilość interesuje. Ale jednak w jakiś sposób udaje się autorowi przekazać, to, co najważniejsze w dziejach Warszawy. To książka dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, i na pewno dostosowana do ich poziomu i chęci zrozumienia tak odległych im spraw. Warszawa opisana jest bardzo obrazowo, ale i tak dla dzieci spoza stolicy przeczytanie tej książki wiązać się powinno z obietnicą wycieczki do miasta, bo podejrzewam, że nie dadzą spokoju dopóki nie zobaczą chociaż części z wychwalanych tu muzeów, ulic czy parków.

Abstrahując od treści merytorycznej – „Spacery z Ciumkami” czyta się po prostu świetnie. Napisane prosto (ze słowniczkiem co trudniejszych terminów na końcu), przyjemnie i z wielkim poczuciem humoru, naprawdę wciąga, nawet starszego czytelnika. Opowieści taty Grzesia i Kasi czyta się z prawdziwym zainteresowaniem, nawet jeśli dotyczą spraw całkowicie nie interesujących.

„Warszawa. Spacery z Ciumkami” to świetna książka dla dzieci, które lubią zadawać pytania i interesują się wszystkim, co jest dookoła, ale także dla ich rodziców. Znakomita pamiątka z wycieczki do Warszawy, jako przypomnienie i uzupełnienie tego, co się widziało, ale to także interesujący skrót historii Polski. Bawiąc uczy i ucząc bawi, ale by nie psuć radości najmłodszym czytelnikom, zostanę tylko przy „bawi” – i to naprawdę bardzo.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów