Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Warszawa. Spacery z Ciumkami

Paweł Beręsewicz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2012-06-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-279-4
Liczba stron: 276
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Warszawa, będąca obecną stolicą Polski oraz siedzibą Prezydenta RP i władz centralnych, znana jest z ponad siedemsetletniej historii, ogromnej liczby zabytków, ciekawej architektury i mnóstwa niezwykłych miejsc. Uznana za największy ośrodek akademicki w Polsce, jest siedzibą wielu uczelni oraz placówek kulturalnych o znaczeniu i statusie narodowym. Jest również jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Pięknie wydana książka Warszawa. Spacery z Ciumkami jest doskonałym przewodnikiem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.


Rolę narratora pełni tata bohaterów książki, Grzesia i Kasi. To właśnie on zaprasza młodszych i starszych turystów na pełną wrażeń, niezapomnianą wycieczkę po mieście. Podczas jedenastu spacerów cierpliwy informator prowadzi czytelników w najciekawsze miejsca. Począwszy od doskonale znanego wszystkim Pałacu Kultury i Nauki, poprzez Zamek Królewski, Barbakan, Łazienki, Ogród Saski oraz niezliczoną ilość przepięknych kościołów, klasztorów, muzeów, kamieniczek, uliczek, pomników, kolumn, baszt, schodków, nagrobków, aż do Cytadeli – ponurej XIX-wiecznej twierdzy wraz z Muzeum X Pawilonu oraz Fortem Legionów. Wszystko to są miejsca, których po prostu nie wolno ominąć.


Zastosowany przez Pawła Beręsewicza sposób przekazu bez wątpienia spotka się z aprobatą odbiorców. Obok informacji typowo historycznych znalazły się tu warszawskie legendy, nowinki, rysunki, wspomnienia, wizerunki świętych oraz ludzi zasłużonych dla stołecznego grodu. Każdy z jedenastu spacerów poprzedzony został szczegółową mapką z zaznaczonymi i dokładnie opisanymi miejscami wartymi zwiedzenia.


Publikacja została pięknie zilustrowana (na każdej stronie znajdują się kolorowe oraz czarno-białe rysunki i fotografie). W przewodniku zamieszczono także słowniczek wraz z ilustracyjnymi objaśnieniami poszczególnych haseł. Uzupełnienie stanowią informacje dotyczące muzealnych zajęć edukacyjnych (wyszczególniono poszczególne muzea Warszawy). Do książki została dołączona pomysłowa wkładka z ładnie przyozdobionymi krzyżówkami, pozwalającymi sprawdzić poziom wiedzy zdobytej podczas zwiedzania. Twarda okładka oraz kartki nieco grubsze od przeciętnych pozwalają korzystać z lektury bez ograniczeń.


Wydawnictwo Skrzat oddało do rąk czytelników publikację godną polecenia. Po zapoznaniu się z nią, ci, którzy odwiedzą Warszawę po raz pierwszy, będą mieli okazję, by podziwiać to, co w stolicy najpiękniejsze. Wiedza pozostałych zostanie wzbogacona o nowe szczegóły dotyczące historii, kultury i sztuki miasta stołecznego Warszawa.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów