Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Warsztat książek zakazanych

Eduardo Roca

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-07-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788388722660
Liczba stron: 624
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasia Pessel

Książki nie są współcześnie przedmiotem nadzwyczajnym, a dostęp do nich najczęściej jest bardzo łatwy, chociaż zdarzają się miejsca, gdzie wciąż są rarytasem. Zadrukowany papier, okładka, czasem ilustracje - wszyscy doskonale wiemy, z czym związane są książki. Nim jednak książka stała się tak popularna i powszechna, dostępna była w wersji ręcznie przepisywanej, litery starannie kaligrafowano, a miniatury ozdabiające woluminy stanowiły prawdziwe dzieła sztuki. Nawet po latach budzą podziw dla pracy skrybów oraz wysiłku włożonego w każdy, najmniejszy nawet detal. Nic dziwnego, że książki stanowiły niegdyś luksusowy produkt, dostępny dla nielicznych. Czasem zresztą nabywano książki wyłącznie ze względów prestiżowych, gdyż pisanie i czytanie było sztuką opanowaną przez nielicznych. W czasach, kiedy słowo pisane było unikatem, a treści utrwalone w książkach podlegały kontroli, idea ich szerszego rozpowszechniania nie zawsze wywoływała przychylne zainteresowanie. Naruszenie monopolu rzadko styka się z zadowoleniem, a taki krok traktowany jest jak bunt, który należy zdusić w zarodku...

Piętnastowieczna Kolonia zadziwia gości i mieszkańców swoją wielkością, a nieukończona jeszcze wspaniała katedra stanowi symbol potęgi miasta oraz władzy tak świeckiej, jak i duchownej. W cieniu potężnych murów toczy się jednak życie jak w każdym średniowiecznym mieście. Każdy z obywateli zna swoje miejsce w hierarchii. Próby wejścia wyżej na drabinie społecznej zdarzają się rzadko. Czasem jedynie są spektakularne, ale przypadki takie stanowią raczej wyjątki od reguły. Codzienność skupia się wokół rodziny, pracy i religii. To one wyznaczają rytm życia. Nie inaczej egzystuje Lorenz Bock, chociaż w jego przypadku jest jeszcze coś, co pochłania niewielki zasób czasu wolnego. Przy blasku świec bohater nasz pracuje nad czymś, co wydaje się nieprawdopodobne dla ówcześnie żyjących. Urządzenie to nie ma jeszcze nazwy, a cel wydaje się niemożliwy do osiągnięcia. Skromny złotnik, który na co dzień wykorzystuje swój ogromny talent w warsztacie teścia, wieczorami urzeczywistnia swoje marzenie. Przy pomocy córki krok po kroku nadaje swoim marzeniom i pragnieniom innych realny kształt. Ale nim te śmiałe zamysły będą mogły zostać chociaż częściowo wprowadzone w życie, grupę wolnomyślicieli czeka długa droga. Przeciwko sobie mają tych, których poglądy są przeciwieństwem przyjaciół Lorenza. Dla nich monopol dotyczący wiedzy, a - co za tym idzie - słowa pisanego jest jak najbardziej na rękę. Każde odstępstwo od panujących zasad duszone jest w zarodku. Nikt, kto po cichu czy głośno pragnie mówić o sprawach niezgodnych z doktryną nie może liczyć na wysłuchanie. Bock przekonuje się o tym na przykładzie podobnych jemu. Ich los ma być przestrogą dla pozostałych buntowników. Lecz czy kara odniesie zamierzony skutek?

Ból po stracie bliskich nieobcy jest Lorenzowi i jego córce. Żyją z wciąż żywym w pamięci obrazem nocy, kiedy utracili ukochanego człowieka. Upływ czasu nie uleczył dawnych ran, ale każde z nich na swej drodze spotyka osobę, która sprawia, że przyszłość zaczyna się jawić w nowych barwach. Do czego doprowadzi pasja Lorenza i uczucia jego oraz Eriki? Zasady rządzące Kolonią nie uległy zmianie, a władza świecka i duchowa nie zamierza łatwo oddać wyłączności na rozpowszechnianie wiedzy... Ktoś jeszcze przygląda się z boku temu, co dzieje się i w mieście, i w skromnym warsztacie złotnika. Jaki ma w tym interes? Może wszystko jest tylko grą, w której stawką miał być przełomowy wynalazek, a nieoczekiwanie pula zwiększyła się o ludzkie życie i nieoczekiwane uczucie? Zaufanie Eriki i Lorenza zostanie wynagrodzone, czy też zostanie wykorzystane przeciwko nim i ich marzeniom? Dlaczego słowo drukowane budzi aż tak wielki strach wśród tych, którzy doceniają ręcznie tworzone woluminy? Rodzina Bocków pragnie tylko upowszechnić to, co dane jest nielicznym...

Warsztat książek zakazanych to wspaniała opowieść, w której tło historyczne doskonale uzupełnia fabułę. Autor wspaniale oddał charakter schyłku jednej epoki i początków kolejnej. Średniowieczna atmosfera wyczuwana jest nie tylko w detalach drugiego planu, lecz również w wiernie oddanych ówczesnych zasadach społecznych. Panorama różnorodnych postaci pozwala czytelnikowi odwiedzić zarówno wspaniałe sale elit, jak i skromne domostwa ubogich mieszkańców Kolonii. Eduardo Roca bardzo plastycznie przedstawił czasy, w których żyją jego bohaterowie, a w ich losach odbijają się ówcześnie żyjący ludzie. Z drugiej strony pisarz opowiada o przełomowych momentach, o wydarzeniach, które na zawsze już zmieniły świat. Warsztat książek zakazanych to opowieść o ludziach, których marzenia wcale nie wydają się anachroniczne, a walka o ich urzeczywistnienie wciąż jest aktualna. Piętnastowieczny świat wydaje się odległy od współczesnego. Lecz choć dla większości z nas książki są przedmiotami powszechnie dostępnymi, to dlaczego dla innych ludzi wciąż pozostają luksusem bądź zagrożeniem, które należy wyeliminować?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
natasha92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-07, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,

"Świat książek jest burzliwym morzem, gdzie łatwo można stracić kierunek, jeśli brak nam punktu odniesienia, przewodnika."

Niekiedy w życiu mam dylemat. Z jednej strony chciałabym sięgnąć po coś ambitniejszego, dzięki czemu pogłębi się moja wiedza na jakiś temat, ale jednocześnie ogarnia mnie ochota na coś lekkiego, nie wymagającego zbytniego wysilenia szarych komórek po ciężkim dniu pracy czy męczących wykładach. Myślę, że każdy doskonale rozumie, że w takich momentach człowiek marzy jedynie o relaksie oraz odprężeniu. I odnoszę wrażenie, iż powieści historyczne powstały w celu pogodzenia tych dwóch czytelniczych zachcianek. A już na pewno do takich zalicza się debiutanckie dzieło Eduardo Roca pod tytułem "Warsztat Zakazanych Książek".

O tym, że druk wynalazł Gutenberg wie chyba każdy. Ale co jeśli już przed nim istniał ktoś, który w domowym zaciszu kombinował w jaki sposób stworzyć prasę drukarską mając na celu ułatwienie tworzenia większej ilości książek? Wizję takiej przeszłości przedstawia Eduardo Roca tworząc postać złotnika Lorenza Blocka, którego prawdziwą miłością od zawsze były książki. Niestety nie dostał pracy u właściciela pierwszego świeckiego skryptorium, inteligentnego, wielbiącego piękno, lecz pozbawionego najmniejszych skrupułów Nicolasa Fishera. Jednakże mimo wszystko nie spoczął na laurach. Krok po kroku stworzył prasę drukarską, dzięki czemu mógł wykonać wiele kopii wartościowych dzieł, tak aby mogły wreszcie dotrzeć do również biedniejszej części mieszkańców Kolonii. Jedni będą tym zachwyceni, drudzy zagotują się z wściekłości. A jeszcze inni? Oczywiście będą chcieli na tym zarobić.
 
Twórca "Warsztatu Zakazanych Książek" nie przytłacza czytelnika zbędnymi aspektami historycznymi. Wszelkie najważniejsze fakty przytacza w sposób lekki, tak, że czasami czytelnik nawet w pierwszej chwili nie orientuje się, że właśnie jest bogatszy w wiedzę o kolejną ciekawostkę historyczną. Autor ukazuje życie ludzi żyjących w Kolonii na przełomie XV wieku. Uświadamia, że już wówczas wielu ludzi goniło za pieniędzmi i sławą, czasami nawet kosztem innych, czego istnym dowodem były postacie skorumpowanego burmistrza Kolonii Hellera Overstolza czy chciwego i żądnego wyłącznej władzy arcybiskupa Dietricha von Moersa.

Eduardo Roca uświadamia czytelnika, iż w podobny sposób przedstawiała się ówczesna miłość między ludźmi. W fascynujący sposób opisał niesamowite i niezwykle romantyczne uczucie między Eriką, córką Lorenza, a niesłyszącym synem Nicolasa - Alonsem. Jesteśmy również świadkami skomplikowanej relacji między Lorenzem, a olśniewającą, lecz tajemniczą Olgą. Postać Nicolasa budzi natomiast lekki niesmak z powodu własnego haremu w swojej rezydencji. Dla niego współżycie z dwoma całkowicie poddanymi mu kobietami było na porządku dziennym. Na jego jedno pstryknięcie palcami. A ci trochę biedniejsi? Wcale nie byli lepsi. Domy publiczne były często odwiedzane, a ich klienci często używali przemocy wobec niewinnych dziewczyn, które poniżały się czasami zaledwie dla jednej porcji zupy.

Książka Eduardo Roca "Warsztat zakazanych lsiążek" zdobył moje serce już przy epilogu, a miłość ta pogłębiała się z każdym następnym słowem. Nie potrafię nawet wyrazić swojego zachwytu nad tą pozycją. Niektórzy porównują ją do  „Katedry w Barcelonie” Falconesa czy „Filarów Ziemi” Folleta, lecz dla mnie już na zawsze będzie wyjątkową perełką, do której na pewno jeszcze nie raz powrócę.

"Na nic mądrość, jeśli nie towarzyszy jej szlachetne serce. Mądrość wynikająca z wiedzy daje nam umiejętność podejmowania decyzji. Ale... na cóż nam taka umiejętność, jeśli nie wynika z miłości? Dobroć, żeby rozkwitła, potrzebuje czystości uczuć."

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów