Recenzja książki: Wędrówka Pielgrzyma

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pielgrzymowanie jako przejaw religijności znane było już w starożytności (Egipt, Grecja i Rzym oraz Jerozolima czasów biblijnych), skąd przeniosło się na lata współczesne (sanktuaria światowe i europejskie, grób Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela oraz groby Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie). Na pielgrzymim szlaku nie może zabraknąć jasno określonego celu, samozaparcia, odwagi oraz wytrwałości w pokonywaniu przeszkód pątniczej wędrówki. Wymagania na pielgrzymim szlaku są zobowiązujące, rozbudzając równocześnie chęć natychmiastowego udania się w drogę. Szczególnemu wezwaniu poddał się bohater Wędrówki pielgrzyma, dla którego trakt trudnej drogi w poszukiwaniu wiecznego szczęścia znaczył o wiele więcej niż stagnacja, wygoda oraz bierne poddawanie się losowi.


Wędrówka pielgrzyma to najsłynniejsze dwuczęściowe dzieło Johna Bunyana (po raz pierwszy opublikowane w 1678 roku), będące zarazem najsłynniejszą w historii literatury światowej alegorią, opisującą doświadczenia chrześcijańskiego życia, przedstawionego w barwnej narracji pielgrzymki z Miasta Zagłady na Górę Syjon. Ogromna ilość wydań, sprzedanych egzemplarzy oraz tłumaczeń na języki obce stawia lekturę wśród najbardziej znanych dzieł literatury angielskiej. Sięgający po nią czytelnik będzie miał okazję z uwagą prześledzić kolejne etapy pielgrzymiej wędrówki: począwszy od powolnego przenikania przez bezbarwną otoczkę codziennych spotkań, rozmów i rozwiązywania trudnych spraw; poprzez nader urozmaicone zmagania w drodze z jednego krańca jestestwa na drugi; aż do osiągnięcia celu – powitanie przez Jaśniejących i przyjęcie przez Emanuela u progu Niebiańskiego Grodu.


Akcja jest wartka i niezwykle zróżnicowana. Pierwsze- i drugoplanowe postaci osób i duchów napawają tak pesymizmem, jak i optymizmem: kaznodzieja Ewangelista, mieszkający w Mieście Zagłady Uparty, powracający do domu Chwiejny, odźwierny Życzliwy, kierownik Targowiska Próżności Beelzebub, próbujący ominąć Wzgórze Trudów Pobożniś, służąca w Pałacu Pięknym Roztropna, a także obłudnik Gaduła, ławnik Wróg-Światła czy posiadający trzy piękne córki Adam Pierwszy - to tylko nieliczni z szerokiego grona heroicznych przedstawicieli świata żywych i umarłych.


Duchowe przeżycia bohatera Wędrówki pielgrzyma są czynnikiem budzącym ludzkie sumienia. Bogata symbolika przemawia do wyobraźni i serca. Zamieszczone w tekście liczne sigla biblijne kategoryzują dzieło, kierując czytelnika w stronę wartości chrześcijańskich. A ponieważ w codziennym życiu każdy z nas nieustannie podąża naprzód, ważne jest, by się nie zatrzymywać, tylko wiernie naśladować Chrystusa w zwykłej, szarej codzienności. Ta książka bez wątpienia jest w tym pomocna. 

Kup książkę Wędrówka Pielgrzyma

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wędrówka Pielgrzyma
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy