Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wersje

Jarosław Górski

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-03-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-076-3
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Odcienie polskości

 

Istnieją dwa rodzaje ludzi: sprawiedliwi, którzy uważają siebie za grzeszników, i grzesznicy, którzy uważają siebie za sprawiedliwych – twierdziła austriacka pisarka, Marlen Haushofer. Czy jednak życie zawsze musi być czarno-białe? Czy pomiędzy grzesznikami a tymi sprawiedliwymi nie istnieje więcej odcieni? Gdzie mieści się przeciętny człowiek, popełniający błędy, a niekiedy dokonujący złych wyborów?

 

O takich ludziach – nieoczywistych, pełnych dystansu do świata, ale również do siebie, o ludziach pełnych ideałów, ale i o tych, którzy ich nie posiadają, pisze Jarosław Górski w powieści Wersje. Opublikowana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka książka obnaża absurdy polskiej rzeczywistości, dramat młodych ludzi, zmuszonych do poszukiwania życiowej drogi w świecie pozbawionym perspektyw oraz dokonywania wyborów pomiędzy złym a gorszym. To również obraz Polski A i Polski B, przepaści ekonomicznej oraz światopoglądowej pomiędzy osobami pochodzącymi z różnych środowisk oraz różnych miejscowości.

 

Mimo iż opis na obwolucie powieści mógłby świadczyć, że mamy do czynienia z romansem, nic bardziej mylnego. Wątek miłości Mikołaja i Agnieszki służy wyłącznie ukazaniu różnic w sposobie ich myślenia i patrzenia na świat. On to pochodzący rodziny z problemem alkoholowym wieczny student, który nie może odnaleźć się we współczesnym świecie, pełnym obłudy i  fałszywego blichtru. Zadaje sobie pytania o sens życia, a szczególnie o sens własnego życia, wciąż poszukując miejsca dla siebie. Utrzymuje się z korepetycji oraz pracy w szkole jako nauczyciel języka obcego, ale konieczność wchodzenia w skomplikowane relacje i układy przerasta jego możliwości i budzi odrazę. Agnieszka natomiast to rozkapryszona córka majętnych rodziców - zbyt oderwana od realnego świata, aby przejmować się problemami maluczkich. Obraca się w ściśle wyselekcjonowanym towarzystwie zblazowanych młodych ludzi, którym pieniądze przesłaniają wszystko.

 

W powieści pojawia się też Karolina – młoda dziewczyna z niewielkiej miejscowości, owładnięta pragnieniem wyrwania się z ogarniającej senne miasteczko beznadziei, łącząca liczne prace dorywcze ze studiami oraz Bartek, najlepszy przyjaciel Mikołaja – lekkoduch, splatający swoje losy siecią misternych intryg, mających na celu otrzymanie wszystkich w przeświadczeniu o swojej pracowitości i genialności, którego dnie wypełnione są wirtualnymi pojedynkami oraz ponętnymi licealistkami. Jest też Ewa, niespełniona lekarka, która wiele lat temu porzuciła zawód, by wychować córkę, a teraz desperacko próbuje wrócić do pracy. Jest jeszcze intrygująca postać Ruska – wypalonego profesora, zmagającego się z rakiem i przytłaczającą go bylejakością.

 

Każda z tych mocno zarysowanych postaci została ukazana na tle otoczenia, w którym się wychowała i w którym żyje, zachowanie każdej jest warunkowane wartościami wyniesionymi z rodzinnego domu (bądź ich brakiem), rosnącymi potrzebami, a także naciskami i oczekiwaniami otoczenia. Jarosław Górski mistrzowsko włada słowem, panuje nad rozwojem akcji, ale i z wielką rozwagą oraz z psychologicznym zacięciem definiuje każdą ze swoich postaci, obdarzając je różnymi temperamentami, pragnieniami i dążeniami. Zagłębia się również w relacje międzyludzkie, podkreśla odmienny sposób widzenia osób wywodzących się z różnych klas społecznych oraz mających różne możliwości finansowe.

 

Wersje to nie tylko powieść obyczajowa, ale również psychologiczna. To również socjologiczne spojrzenie na polską rzeczywistość. A wszystko to w doskonalej oprawie. Jarosław Górski zaskakuje, zmusza do myślenia, a także do weryfikacji swojego sposobu postępowania. Tworzy tekst niezwykle aktualny wobec panującego kryzysu – kryzysu polskiego systemu oświaty, kryzysu wartości i upadku człowieczeństwa. To powieść godna mistrza, z nieoczywistym zakończeniem, które tak naprawdę dopisze życie…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów