Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Whisper. Nawiedzony dom

Isabel Abedi

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-11340-5
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Szczepanik

Szesnastoletnia Noa przyjeżdża wraz z matką i jej przyjacielem na wieś. Mają spędzić wakacje w starym domu, urządzonym w dawnym, prostym stylu. To jeden z kaprysów bogatej i niezwykle popularnej aktorki, jaką jest Kat, matka Noi. Wszystko pięknie się układa – dom zostaje odremontowany, Noa zakochuje się w Davidzie, chłopaku z sąsiedztwa, który pomaga w remoncie, a Kat może cieszyć się upragnionym spokojem. Sielankę przerywają jednak nadprzyrodzone wydarzenia. Oto okazuje się, że na strychu posiadłości pojawia się duch zamordowanej dziewczyny. Co gorsza, dziewczyna ukrywa mroczną tajemnicę…

 

Wątek detektywistyczno-nadprzyrodzony „Nawiedzonego domu” poprowadzony został całkiem poprawnie. Nie ma tu wprawdzie miejsca na innowatorskie zabiegi, na fajerwerki zaskakujące czytelnika, ale jest wszystko, co powinno składać się na dobrą powieść kryminalną dla młodzieży.

 

Akcja rozwija się stopniowo, by, po odnalezieniu przez Noę i Davida wszystkich niezbędnych śladów i zagubionych rekwizytów, dotrzeć do nie dającego się wcześniej przewidzieć rozwiązania. Jest to niewątpliwy plus ksiązki, autorzy powieści dla młodych czytelników prowadzą bowiem często fabułę na wskroś przewidywalnym tokiem. W „Nawiedzonym domu” jest i zagadka, i towarzysząca jej aura niesamowitości. Jest też zbrodnia, która musi wyjść na jaw, a także zostać odpowiednio osądzona. Wątek ten stanowi jednak tylko jedną z płaszczyzn książki – choć teoretycznie najważniejszą, zdecydowanie mniej intrygującą od płaszczyzny drugiej.

 

Drugi wątek w „Nawiedzonym domu” to wątek miłosny, czy raczej – obyczajowy (pole jego zasięgu wykracza bowiem poza samą miłosną „sprawę”). Najkrócej rzecz ujmując, przebiega on mniej więcej tak: Noa dość szybko przechodzi od pierwszego pocałunku z nowo poznanym Davidem do „pierwszego razu”, który stał się drugim finałem książki, czy raczej – jej uwieńczeniem. Jej matka, zanim jeszcze dochodzi do aktu finalnego, dziwi się kilkakrotnie, dlaczego dziewczyna tak długo zwleka ze swoją inicjacją seksualną. Przecież ona, Kat, w jej wieku była już doświadczoną kobietą z zapleczem w postaci kilku byłych chłopaków. Cóż w tym nadzwyczajnego? Teoretycznie nic, w końcu podobna tematyka z identycznymi scenariuszami wypełnia wszystkie dzisiejsze pisma dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym i harlequiny dla nastolatek. O innych nie papierowych przekazach nie wspominając.

 

Mimo tej „zwyczajności” tematu, do „Nawiedzonego domu” zupełnie on nie pasuje. Wręcz przeciwnie – porusza nieco i każe zadać pytanie, po co autorka użyła takiego, a nie innego chwytu? Pierwsza myśl, jaka mi przychodzi do głowy to to, że chciała być „trendy” (to ostatnio ulubione słowo osób po czterdziestce; ach, ta wszechpanująca „amerykanskość” polskiego społeczeństwa…). Liberalizacja obyczajów, manifestowanie bezpruderyjności – toż to nasz chleb powszedni. Czy ma to pozytywne czy negatywne skutki, nie mnie oceniać w tym miejscu. Fakt pozostaje faktem, czy się chce, czy się nie chce, dawka hulanek i swawoli zaczyna przedostawać się wszędzie. Druga myśl – za promowaniem wiadomego, nad wiek dorosłego (czy raczej – dojrzałego) trybu życia stoi cały przemysł, który bogaci się nieziemsko wręcz przy pomocy młodych dziewcząt właśnie. Myśl pierwsza wydaje mi się bardziej wiarygodna. Nie zmienia to faktu, że silenie się na nowoczesność w przypadku „Nawiedzonego domu” jest uchybionym pomysłem.

 

Książka sama w sobie byłaby ciekawa bez „upiększania” jej nikomu nie potrzebnymi wstawkami. Podświadoma manipulacja umysłami młodzieży i modelowanie jej na jeden, powszechnie panujący schemat jeśli musi już istnieć (a musi – nie da się tego uniknąć), niechaj panoszy się w pismach dla dziewcząt. Ale w książkach, i to dobrych, lepiej by było jednak zostawić miejsce na coś więcej niż kreowanie tandetnych stereotypów.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
byska1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2014 ,
Aktorka Kat, wraz ze swoją córką Noą, przyjacielem Gilbertem i 2 kotami udali się na wieś do 500 letniego domu żeby spędzić tam urlop.
W remoncie domu pomaga im miejscowy chłopak David.
Po skończonym remoncie zrobili sobie kolacje z szampanem i po kolacji Gilbert zaproponował wywoływanie duchów, na co wszyscy się zgodzili. Udało im się wywołać 2 duchy, z czego drugi przedstawił im się jako Vincent Van Gogh. Kat nie chciała w to uwierzyć i uznała że to inni sobie z niej żartują.
Kiedy Kat i Gil poszli spać, David z Noą postanowili dalej wywoływać duchy. Udało im się wywołać ducha pewnej dziewczyny, która powiedziała im że 21 sierpnia 1975 roku została zamordowana na strychu tego domu, w którym teraz przebywali. David tak się zdenerwował, że zerwał się z krzesła i wyszedł oskarżając o to wszystko Noę, że niby ona zmyśliła tego ducha.
Po paru dniach Noa i David się pogodzili. Postanowili obejrzeć strych, na którym rzekomo została zamordowana Eliza. Na strychu znaleźli pięknie zdobioną szkatułkę, a po otwarciu jej okazało się że jest tam drogi aparat z kliszą w środku.
Noa wywołała zdjęcia z kliszy i na niektórych był miejscowy malarz, Robert.
Później razem z Davidem zrobili seans spirytystyczny i udało im się wywołać ducha Elizy, która powiedziała im jak została zamordowana, ale nie chciała powiedzieć kto jej to zrobić, bo nie ufa nikomu. Eliza powiedziała im tylko, żeby znaleźli jej klejnot a potem sami zobaczą czy chcą jej pomóc.
Któregoś wieczoru usłyszeli kroki na strychu, ale bojąc się tam wejść i sprawdzić kto to taki tam jest, postanowili wywołać ducha Elizy. Ona powiedziała im że to jest "Dumbo", który szuka jej klejnotu, nie wiedząc o tym że go nie znajdzie, bo już go posiada.
Noa i David postanowili włamać się do młyna w którym mieszkał Robert, miejscowy malarz, wiedząc że go tam nie będzie, bo pojechał do miasta razem z matką Noi.
Przeszukując młyn usłyszeli nagle głos Marii, matki Davida, wołającej Roberta i mówiącej że ktoś ją znów szantażował. Kobieta jednak zauważając że nikogo w młynie nie ma udała się z powrotem do miasteczka.
Szukając dalej w młynie jakiś informacji o Elizie, znaleźli jej nagi portret, namalowany przez Roberta. A w jego sypialni znaleźli zdjęcie, Roberta i Gustawa (właściciela gospody) z przed 30 lat i stwierdzili, że Gustaw w młodości miał odstające uszy i to pewnie o niego Elizie chodziło mówiąc na niego Dumbo.
Noa postanowiła zagadnąć gospodarza od którego wynajmują dom, czy dobrze zna Gustawa i Roberta i czy się może przyjaźnili kiedyś. Gospodarz jej powiedział że oni są braćmi i w młodości byli nierozłączni, mimo że mieli różnych ojców. Gospodarz również powiedział, że ojciec Elizy traktował Gustawa jak syna i nawet zafundował mu operację zmniejszenia uszu.
Kat, Gustaw i Noa, mieli wypadek samochodowy, uderzyli w bus Davda. Kat mówiła że hamulce nie zadziałały.
U Gustawa w domu Noa i David znaleźli klejnot Elizy, okazało się że jest to jej pamiętnik.
W pamiętniku przeczytali że w dniu którym została zamordowana Eliza, umówiła się z dwoma braćmi, z Gustawem równo o północy, a z Robertem 10 minut później. Chciała się kochać z Robertem, na oczach Gustawa.
Po przeczytaniu pamiętnika poszli prosto do domu w którym zginęła Eliza, żeby zapytać jej ducha, czy to Gustaw ją zamordował, a dziewczyna przyznała, że to on.
Później poszli do Roberta żeby im wszystko wyjaśnił. On przeczytał pamiętnik i był w szoku, nawet się nie spodziewał że Gustaw mógł widzieć to jak Robert kochał się z Elizą. Powiedział że następnego dnia, po dziewczynie nie było ani śladu, a Gustaw przez cały dzień nie chciał otworzyć drzwi do swojego pokoju, a jak w końcu otworzył to tylko po to żeby splunąć na Roberta. Po tym wszystkim matka chłopców, kazała się Robertowi wynieść z domu.
Podczas pobytu u Roberta, zadzwonił telefon, to była Kat, powiedziała Robertowi, że policja sprawdziła samochód i okazało się że ktoś majstrował przy ich hamulcach. Noa od razu domyśliła się ze to był Gustaw.
Robert zadzwonił do Gustawa i umówił się z nim na strychu na którym zginęła Eliza, chcieli sobie wszystko wyjaśnić z przed 30 lat. Okazało się że to żaden z nich nie zabił Elizy, więc dalej pozostaje pytanie kto to zrobił...
Gdy tak rozmawiali, nagle pojawiła się Estera, matka Gustawa i Roberta i złapała Noę za gardło i przyłożyła jej do niego nóż. Powiedziała że to ona zabiła Elizę, bo nie podobało jej się jak wykorzystuje jej synów, a jej pamiętnik zostawiła sobie na pamiątkę. Poprowadziła Noę nad krawędź strychu, gdzie była przepaść do stodoły i nic nie pomogły prośby synów, żeby ja puściła, ją też chciała zabić.
Nagle Noa usłyszała krzyk Davida żeby się wyrwała i skoczyła, to będzie bezpieczna, ale nie miała jak się wyrwać, bo Estera mocno trzymają ją ze gardło. W pewnej chwili jakieś ręce złapały Esterę i zaczęły ją odciągać, ale ona żeby zrealizować swój plan kopnęła Noę, żeby ta spadła i dziewczyna poleciała. Całe szczęście David zdążył zorganizować pomoc i sprowadził Dennisa i napompowali strażacki materac na który Noa spadła.
Estera została aresztowana, a kości Elizy odkopane.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mikobelle Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów