Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2016-11-08
ISBN: 978-83-65351-20-3
Dodał/a recenzję: Joanna

Porywająca, wciągająca, zabawna i rozpalająca wyobraźnię. To jedynie część określeń, na jakie zasługuje Widmo grzechu Anny Szafrańskiej.

Nela Augustyniak, perfekcyjna siedemnastolatka, uczęszczająca do elitarnej szkoły we Wrocławiu. Kochająca siostra i córka, oddana przyjaciółka, pilna uczennica, gwiazda szkolnego kółka teatralnego i przewodnicząca samorządu szkolnego. Olga Chmielowska - rudowłosy huragan emocji. Najlepsza przyjaciółka Neli, otwarta i towarzyska, skora do pomocy nawet przy najtrudniejszych zadaniach. Podpora, pomagająca zachować równowagę w trudnych chwilach. Marcel Głowacki, przystojny kapitan drużyny koszykarskiej, wzorowy uczeń, pasjonat chemii z jedną z najwyższych średnich w szkole i oddany… przyjaciel. Kraszewski… Pozbawiony imienia, typowy bad boy. Wysoki, umięśniony przystojniak z burzą ciemnych włosów i niemal czarnymi, wręcz hipnotyzującymi oczami, o nienawistnym, lodowatym spojrzeniu. Co wspólnego mają ze sobą te cztery zupełnie odmienne osoby? Szkołę, historię, przyjaźń, nienawiść i miłość. Jednak nie wszystko okaże się tak oczywiste, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka. Tajemnicza przeszłość, niechęć i sekrety, które burzą idealne relacje rodzinne. Zaufanie, które po tylu latach okazuje się jedynie złudą. Dramat, rozgrywający się za kulisami oraz pozornie czarny charakter, który ma też swoje jasne strony. Czyli mieszanka wybuchowa, jaką funduje czytelnikom Anna Szafrańska.

Pomimo zbytku bogactwa i szczęścia, którymi obdarzona jest rodzina Augustyniaków, czytelnik już od pierwszych stron przyzwyczaja się do przepychu, przywiązując się równocześnie do bohaterów powieści. Sielankowe życie najbogatszych rodzin w Polsce opisane jest niczym w bajce, a opowieść tę czyta się jednym tchem. Bohaterowie wywołują skrajne emocje. Anna Szafrańska wiernie odzwierciedla doskonale nam znane realia, osadzając jednak akcję swej powieści w nieco bardziej zamożnym środowisku.

Widmo grzechu to powieść napisana prostym, zrozumiałym językiem. Jedynym wyjątkiem jest dosyć poważny, nieco patetyczny ton niektórych rozmów pomiędzy nastolatkami. Być może tak wygląda codzienne życie bogatszych uczniów elitarnych szkół? Większość jednak dialogów wypada naprawdę dobrze, a autorka język wypowiedzi dostosowuje do osobowości czy wieku bohaterów..

Widmo grzechu czyta się błyskawicznie, a lektura budzi wiele emocji. Radość, śmiech, łzy, zazdrość i wściekłość - to tylko niektóre z nich. Anna Szafrańska wciąga czytelnika w świat swoich bohaterów i skłania go do przemyśleń. Także dzięki temu warto po jej powieść sięgnąć.

agnieszka1976 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka doskonale trzyma w napięciu, czyta się bardzo szybko. Polecam jest doskonała do przeczytania w wolnej chwili.
damonowa plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Witajcie w idealnym świecie Neli Augustyniak. Tak idealnym, że na początku nieco mnie to irytowało. Świetna rodzina, w dodatku zamożna, szkolna prymuska grająca w przedstawieniach i udzielająca się w wolontariacie, oddana przyjaciółka, przewodnicząca szkoły. A sama szkoła... Jak z amerykańskiego serialu o nastolatkach. Która z nas nie chciałaby żyć w tak perfekcyjnie stworzonym świecie dla nastolatków przeżywających swoje pierwsze zauroczenia? Szczerze? Po tej książce znów mogłabym wrócić do szkolnej ławki byleby spotkać takiego Kraszewskiego.

No właśnie. Kraszewski. Gdy tylko się pojawia, świat Neli przestaje być już tak idealny. Praktycznie życie naszej głównej bohaterki nabiera ciekawych kolorów, gdy dziewczyna powoli zakochuje się w chłopaku który nie do końca pasuje do jej otoczenia. Jest zbuntowany. Jego wypowiedzi nie są przyjemne, a pewny siebie uśmieszek nie schodzi mu z ust. Bardzo tajemniczy i bardzo...atrakcyjny. Uwielbiam takich męskich bohaterów. Uwielbiam, gdy główni bohaterowie, żeby dobrze się poznać muszą z początku trochę się dotrzeć. Towarzyszy przy tym tyle emocji, od tych wrogich po tych przyjemnych, przy których czytelnikowi uśmiech towarzyszy przy każdej dyskusji głównych bohaterów.

Ale to dopiero początek. Wraz z zauroczeniem pojawia się tajemnica, którą wszyscy pilnie strzegą przed Nelą. Tajemnica, która trochę mnie denerwowała. Na miejscu Neli starałabym się bardziej dowiedzieć co i jak, ale możliwe że przy tylu emocjach które towarzyszą dziewczynie podczas tego wszystkiego co zaczęło się dziać w jej życiu, najzwyczajniej na świecie ją to przytłumiło. A tak końcówka! Porażająca! Czytałam jednym tchem, żeby w jak najszybszym czasie dowiedzieć jak najwięcej z tego co się wydarzyło.

Wielka szkoda, że tak szybko czyta się tą książkę. Rzadko sięgam po książki z sławetnego typu ,,new adult" , ale na tą czekałam z wielką przyjemnością i nadzieją na coś dobrego. I nie zawiodłam się. Bardzo udany debiut autorki. I liczę na więcej tak emocjonujących perełek z jej strony i kolejną część o panu Kraszewskim rzecz jasna, wiele jeszcze przed nami, nie mogę się doczekać ;)
Polecam!!!

KINGA18 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Książka warta grzechu :)
justyna929 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiąkżki 2016,Mam,
Chyba najlepszy polski debiut z kategorii romansu.

Verri Linia koment
joannaz Linia koment