Okładka książki - Widmo grzechu

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: joannaz

Porywająca, wciągająca, zabawna i rozpalająca wyobraźnię. To jedynie część określeń, na jakie zasługuje Widmo grzechu Anny Szafrańskiej.

Nela Augustyniak, perfekcyjna siedemnastolatka, uczęszczająca do elitarnej szkoły we Wrocławiu. Kochająca siostra i córka, oddana przyjaciółka, pilna uczennica, gwiazda szkolnego kółka teatralnego i przewodnicząca samorządu szkolnego. Olga Chmielowska - rudowłosy huragan emocji. Najlepsza przyjaciółka Neli, otwarta i towarzyska, skora do pomocy nawet przy najtrudniejszych zadaniach. Podpora, pomagająca zachować równowagę w trudnych chwilach. Marcel Głowacki, przystojny kapitan drużyny koszykarskiej, wzorowy uczeń, pasjonat chemii z jedną z najwyższych średnich w szkole i oddany… przyjaciel. Kraszewski… Pozbawiony imienia, typowy bad boy. Wysoki, umięśniony przystojniak z burzą ciemnych włosów i niemal czarnymi, wręcz hipnotyzującymi oczami, o nienawistnym, lodowatym spojrzeniu. Co wspólnego mają ze sobą te cztery zupełnie odmienne osoby? Szkołę, historię, przyjaźń, nienawiść i miłość. Jednak nie wszystko okaże się tak oczywiste, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka. Tajemnicza przeszłość, niechęć i sekrety, które burzą idealne relacje rodzinne. Zaufanie, które po tylu latach okazuje się jedynie złudą. Dramat, rozgrywający się za kulisami oraz pozornie czarny charakter, który ma też swoje jasne strony. Czyli mieszanka wybuchowa, jaką funduje czytelnikom Anna Szafrańska.

Pomimo zbytku bogactwa i szczęścia, którymi obdarzona jest rodzina Augustyniaków, czytelnik już od pierwszych stron przyzwyczaja się do przepychu, przywiązując się równocześnie do bohaterów powieści. Sielankowe życie najbogatszych rodzin w Polsce opisane jest niczym w bajce, a opowieść tę czyta się jednym tchem. Bohaterowie wywołują skrajne emocje. Anna Szafrańska wiernie odzwierciedla doskonale nam znane realia, osadzając jednak akcję swej powieści w nieco bardziej zamożnym środowisku.

Widmo grzechu to powieść napisana prostym, zrozumiałym językiem. Jedynym wyjątkiem jest dosyć poważny, nieco patetyczny ton niektórych rozmów pomiędzy nastolatkami. Być może tak wygląda codzienne życie bogatszych uczniów elitarnych szkół? Większość jednak dialogów wypada naprawdę dobrze, a autorka język wypowiedzi dostosowuje do osobowości czy wieku bohaterów..

Widmo grzechu czyta się błyskawicznie, a lektura budzi wiele emocji. Radość, śmiech, łzy, zazdrość i wściekłość - to tylko niektóre z nich. Anna Szafrańska wciąga czytelnika w świat swoich bohaterów i skłania go do przemyśleń. Także dzięki temu warto po jej powieść sięgnąć.

Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2016-12-19, Przeczytałem, Mam,

Link do recenzji
Avatar użytkownika - agnieszka1976
agnieszka1976
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka doskonale trzyma w napięciu, czyta się bardzo szybko. Polecam jest doskonała do przeczytania w wolnej chwili.
Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 6, Przeczytałem,
Witajcie w idealnym świecie Neli Augustyniak. Tak idealnym, że na początku nieco mnie to irytowało. Świetna rodzina, w dodatku zamożna, szkolna prymuska grająca w przedstawieniach i udzielająca się w wolontariacie, oddana przyjaciółka, przewodnicząca szkoły. A sama szkoła... Jak z amerykańskiego serialu o nastolatkach. Która z nas nie chciałaby żyć w tak perfekcyjnie stworzonym świecie dla nastolatków przeżywających swoje pierwsze zauroczenia? Szczerze? Po tej książce znów mogłabym wrócić do szkolnej ławki byleby spotkać takiego Kraszewskiego. No właśnie. Kraszewski. Gdy tylko się pojawia, świat Neli przestaje być już tak idealny. Praktycznie życie naszej głównej bohaterki nabiera ciekawych kolorów, gdy dziewczyna powoli zakochuje się w chłopaku który nie do końca pasuje do jej otoczenia. Jest zbuntowany. Jego wypowiedzi nie są przyjemne, a pewny siebie uśmieszek nie schodzi mu z ust. Bardzo tajemniczy i bardzo...atrakcyjny. Uwielbiam takich męskich bohaterów. Uwielbiam, gdy główni bohaterowie, żeby dobrze się poznać muszą z początku trochę się dotrzeć. Towarzyszy przy tym tyle emocji, od tych wrogich po tych przyjemnych, przy których czytelnikowi uśmiech towarzyszy przy każdej dyskusji głównych bohaterów. Ale to dopiero początek. Wraz z zauroczeniem pojawia się tajemnica, którą wszyscy pilnie strzegą przed Nelą. Tajemnica, która trochę mnie denerwowała. Na miejscu Neli starałabym się bardziej dowiedzieć co i jak, ale możliwe że przy tylu emocjach które towarzyszą dziewczynie podczas tego wszystkiego co zaczęło się dziać w jej życiu, najzwyczajniej na świecie ją to przytłumiło. A tak końcówka! Porażająca! Czytałam jednym tchem, żeby w jak najszybszym czasie dowiedzieć jak najwięcej z tego co się wydarzyło. Wielka szkoda, że tak szybko czyta się tą książkę. Rzadko sięgam po książki z sławetnego typu ,,new adult" , ale na tą czekałam z wielką przyjemnością i nadzieją na coś dobrego. I nie zawiodłam się. Bardzo udany debiut autorki. I liczę na więcej tak emocjonujących perełek z jej strony i kolejną część o panu Kraszewskim rzecz jasna, wiele jeszcze przed nami, nie mogę się doczekać ;) Polecam!!! http://zatopionawslowach.blogspot.com/2017/01/czy-to-miosc-czy-widmo-grzechu.html
Książka warta grzechu :)
Avatar użytkownika - justyna929
justyna929
Przeczytane:2016-12-16, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 ksiąkżki 2016, Mam,
Chyba najlepszy polski debiut z kategorii romansu. http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/12/debiutancka-powiesc-anny-szafranskiej.html
Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2016-12-19, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Porywająca, wciągająca, zabawna i rozpalająca wyobraźnię. To jedynie część określeń, na które zasługuje Widmo grzechu.

Nela Augustyniak, perfekcyjna siedemnastolatka uczęszczająca do elitarnej szkoły we Wrocławiu. Kochająca siostra i córka, oddana przyjaciółka, pilna uczennica, gwiazda szkolnego kółka teatralnego i przewodnicząca samorządu szkolnego. Olga Chmielowska, rudowłosy huragan emocji. Najlepsza przyjaciółka Neli, otwarta i towarzyska, skora do pomocy nawet w najtrudniejszych zadaniach. W skrócie: podpora pomagająca zachować równowagę w trudnych chwilach. Marcel Głowacki, przystojny kapitan drużyny koszykarskiej, wzorowy uczeń, pasjonat chemii z jedną z najwyższych średnich w szkole i oddany... przyjaciel. Kraszewski.... bez imienia, typowy bad boy. Wysoki, umięśniony przystojniak z burzą ciemnych włosów i niemal czarnymi, wręcz hipnotyzującymi oczami o nienawistnym, lodowatym spojrzeniu. Co wspólnego mają ze sobą te cztery zupełnie odmienne osoby? Szkołę, historię, przyjaźń, nienawiść i miłość. Jednak nie wszystko okaże się tak oczywiste, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka. Tajemnicza przeszłość, niechęć i sekrety, które burzą idealne relacje rodzinne. Zaufanie, które po tylu latach okazuje się jedynie złudą. Dramat odgrywający się za kulisami oraz pozornie czarny charakter, który ma też swoje jasne strony. Czyli mieszanka wybuchowa ufundowana przez Annę Szafrańską.

Pomimo nadmiaru bogactwa i szczęścia, którymi obdzielona jest rodzina Augustyniaków, czytelnik już od pierwszych stron przyzwyczaja się do tego przepychu przywiązując się do wszystkich bohaterów. Sielankowe życie najbogatszych rodzin w Polsce, które oprócz pieniędzy są w stanie wyznawać powszechne wartości, opisane jest niczym w bajce, którą czyta się jednym tchem. Postacie, które zręcznie oddają rzeczywistość wywołują zarówno pozytywne jak i negatywne emocje, czyli zestaw, którego na co dzień doświadcza przeciętny człowiek. Jednym słowem, wierne odzwierciedlenie realiów, osadzone w nieco bardziej zamożnym środowisku.

Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Jedynym wyjątkiem jest dosyć poważny i wysoki rejestr niektórych rozmów odbywanych między nastolatkami. Być może tak wygląda codzienne życie bogatszych uczniów elitarnych szkół? Pomimo tej drobnej odskoczni, autorka nadrabia bardziej soczystymi dialogami, idealnie dopasowanymi do osobowości bohaterów.

Szybkość pochłaniania treści powinna oddawać wszelkie emocje towarzyszące spotkaniu z Widmem grzechu. Radość, śmiech, łzy, zazdrość i wściekłość to jedynie wierzchołek góry lodowej. Książka wywołuje masę różnorodnych odczuć oraz zmusza do przemyśleń, które na pewno okażą się zaskakujące.

Top 5 książek
Złodziejka książek