Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wieczna noc

Claudia Gray

Ocena ( 7 osób )
5.1
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-05-11
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788324136506
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Noc o zapachu krwi

Zazwyczaj szkolne lektury są nudne, odstające od rzeczywistości, a uczniowie przy ich omawianiu masowo posługują się opracowaniami. Istnieje jednak placówka, gdzie na lekcjach z literatury angielskiej omawia się „Draculę” Stokera, w planach są też opowiadania Henry`ego Jamesa, a szczególnie „W kleszczach lęku” (czyli rzecz o duchach). W owej szkole uczniowie poznają sylwetki wampirów na przestrzeni dziejów od zamierzchłej przeszłości po czasy współczesne, a na zajęciach z technologii uczą się obsługiwać … kuchenki mikrofalowe.

Wspomniane zajęcia są częścią programu nauczania Akademii Wiecznej Nocy, w której umiejscowiona jest akcja znakomitej i niezwykle mrocznej książki Claudii Gray. „Wieczna noc” to historia niczym z „Romea i Julii” , gdzie zakazana miłość jest silniejsza niż troska o własne życie i przynależność do własnych rodów.

Poznajemy szesnastoletnią Biankę Oliver, która właśnie rozpoczyna naukę w tym gotyckim gmachu z XVIII wieku, gdzie pieczę nad wszystkim sprawuje oziębła i despotyczna dyrektorka. Rodzice dziewczyny otrzymali nauczycielskie posady w Akademii, zatem ona sama nie ma wyjścia i musi stać się członkiem szkolnej społeczności. Jest to o tyle dziwne, że panujące w szkole rygor, dziwaczne zasady i niezwykle wysoki poziom determinujący wyścig szczurów praktycznie uniemożliwiają aklimatyzację. Bianka wraz z kilkorgiem uczniów wyraźnie odstaje od reszty perfekcyjnych wychowanków Akademii Wiecznej Nocy, a dodatkowo męczą ją senne koszmary.

Tylko chłopak poznany w dzień (a właściwie - w noc) rozpoczęcia semestru, Lucas Ross, jest w stanie ją zrozumieć, sam jest bowiem outsiderem. Dodatkowo przystojnym, inteligentnym i pociągającym, nic więc dziwnego, że serce Bianki bije mocniej w jego obecności.

Zakochani nie wiedzą jednak o sobie wszystkiego, a zarówno przeszłość, jak i to, kim są, czyni ich związek śmiertelnie niebezpiecznym. Bianka jest bowiem wyjątkową dziewczyną z uwagi na to, że… Cóż, tego musicie dowiedzieć się sami podczas lektury „Wiecznej nocy”. Mogę tylko zdradzić, że prawda jest wielce zaskakująca, Natomiast satysfakcja z książki gwarantowana.

Claudia Gray swoją opowieścią wniosła tchnienie świeżości do nużącego już schematu związków pomiędzy wampirami. W „Wiecznej nocy” mamy motyw shakespearowskiej, nieszczęśliwej miłości pomiędzy członkami zwaśnionych organizacji (o ile można tak nazwać swoiste klany), a niezwykły talent językowy powoduje, że książkę wprost łapczywie się pożera. To nowe spojrzenie na stereotypy dotyczące wampirów jest intrygujące i odkrywcze, a koncepcje wysnute przez autorkę ciekawe, wręcz rewolucyjne. Możemy puścić zatem wodze fantazji i wraz z Lukasem poobserwować gwiazdy podczas jesiennego balu w Akademii. Oczywiście, jeśli Bianka pod wpływem emocji nie obnaży… swojej prawdziwej natury.


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
natalia6202 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,

"Wieczna noc" Claudia Gray.
Szesnastoletnia Bianka trafia wraz ze swoimi rodzicami do nowej szkoły Akademii Wiecznej Nocy. Jest tym przytłoczona i uważa, że nie pasuje do tego miejsca. Jej rodzice natomiast sądzą, że przyda jej się nowa szkoła aby mogła otworzyć się i przezwyciężyć swoją nieśmiałość.
W dzień rozpoczęcia roku szkolnego postanawia uciec ze szkoły. Biegnąc przez las zauważa, że goni ją mężczyzna, który jak później się okazuje jest chłopakiem w jej wieku - Lucase...m. Biankę i Lucasa już przy pierwszym spotkaniu zaczyna łączyć niesamowite uczucie. Przy tajemniczym chłopaku Bianka czuję się wolna i zapomina o swojej nieśmiałości.
Na drodze dziewczyny pojawia się również grupka bogatych, zapatrzonych w siebie osób, które ciągle ze sobą rywalizują, a mało tego, Bianka musi z jedną dzielić pokój. Prócz szkolnej elity poznaje również sympatyczną Raquel, która również jak Bianka uważa, że nie pasuje do Akademii Wiecznej Nocy oraz Vic, troszkę dziwny, ale miły chłopak, dzielący pokój razem z Lucasem.
Biankę i Raquel dręczą nocne koszmary, jednej śnią się usychające kwiaty, druga słyszy odgłosy na dachu, a oby dwa sny łączą martwe wiewiórki.
Uczucie Lucasa i Bianki powoli rozkwita, jednak po pierwszym pocałunku w dziewczynie budzi się głęboko ukryte, nieznane i przerażające pragnienie, a mroczny sekret, który może okazać się zabójczy zostaje ujawniony.

ola2998 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kiedy przeczytałam opis, pomyślałam sobie, że to książka jakich wiele na dzisiejszym rynku. Mogłam wybrać inną pozycje, ale coś mnie pchnęło i ostatecznie wybór padł na Claudie Gray. Przecież mogłam się mylić, nie dając szansy autorce, bo przecież mogła stworzyc coś ciekawego, prawda? Jak to wyszło?

Bianca przeprowadza się do nowej szkoły razem z rodzicami, ale nie jest z tego powodu zachwycona, dlatego też pierwszego dnia w nowym roku szkolnym próbuje uciec z ,,Wiecznej nocy". Ma nadzieję, że nakłoni rodziców do powrotu. Jednak wszystko się psuje przez tajemniczego Lucasa - tak oto znajduje przystojny powód, żeby zostać w nowej szkole trochę dłużej.

Historia sama w sobie powalająca nie jest. Autorka nie wprowadziła nic, co można by uznać za oryginalne albo warte zapamiętania. Poza tym zamiast ładnie prowadzić czytelnika, podając mu pewne tropy, Claudia Gray postanawia wyskoczyć z niektórymi faktami. I mimo wszystko nie jest to ani tak zaskakujące jak powinno być i bynajmniej nie dodaje uroku historii.

Co się tyczy bohaterów - to chyba pierwszy raz kiedy nie polubiłam tak znacznej części. Byli tacy... ciężko mi znaleźć słowa, ale czegoś im brakowało. Wiele zachowań wydawało mi się nienaturalne, przykład: surowa i konsekwentna dyrektorka nie zabezpieczyła odpowiednio swojej szkoły, tym samy pozwalając wrogowi wedrzeć się w jej mury i jeszcze sytuacja gdy pani dyrektor jest pouczana przez uczennice. Tak więc coś tu chyba nie gra? Podobne uczucia mam względem samych wydarzeń. Wiele z nich sprawiała wrażenie naciąganych i tak nieprawdopodobnych, że wręcz paradoksalnych. Odczucie to spotęgowało zakończenie, które według mnie doszczętnie zniszczyło całą ,,Wieczną noc".

Podsumowując, książka nie przypadła mi do gustu i to dosyć mocno. Polecam fankom nadnaturalnych istot, którym ten motyw jeszcze się nie przejadł i znajdują w nim wiele przyjemności.


http://mojeksiazki-ola.blogspot.com/2015/02/1-wieczna-noc-claudia-gray.html
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Uwielbiam tego typu książki, jeszcze świetnie napisana. Miłość to coś pięknego. Szkoda, że czasem w życiu są przeszkodu, ale trzeba wierzyć, że uda się nam być szczęśliwymi ludźmi.
Madlene plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lekka i luźna. Jak większość książek w dzisiejszych czasach ;)
kkiinnaa plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ksiązka dośc schematyczna, ale może przeczytam
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2012-08-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
break
Okładka - Wieczna noc Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Wieczna noc Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Wieczna noc Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Wieczna noc Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Wieczna noc Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów