Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wielka historia małej kreski

Serge Bloch

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2015-12-14
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-120-5
Liczba stron: 88
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Nikogo nie trzeba przekonywać, że to właśnie małe, często pozornie niewiele znaczące wydarzenia potrafią całkowicie odmienić nasze życie albo wskazać nam zupełnie nowe cele. Proste zabawy w dzieciństwie czy fascynacja zwyczajnymi sprawami w starszym wieku mogą procentować zaskakującymi efektami i umiejętnościami. Jako przykład może posłużyć najmłodszym – ale także zdecydowanie dojrzalszym czytelnikom – bohater książki Serge’a Blocha Wielka historia małej kreski.

Pewnego dnia, podczas spaceru mały chłopiec znajduje na drodze kreskę. Niewielką, króciutką, czerwona kreskę, którą postanawia się zaopiekować. „Spotkanie” z tytułową kreską na zawsze odmienia życie chłopca. Mały bohater zaprzyjaźnia się z kreską, poprzez zabawę poznaje jej „zachowania” i „humory”, zabiera ją ze sobą na długie wyjazdy i krótkie spacery. Kreska staje się nieodłącznym przyjacielem chłopczyka. Towarzyszy mu od najmłodszych lat, ale jest dla niego także wsparciem w wieku dojrzewania i niezstąpionym wsparciem po osiągnięciu dorosłości. To właśnie dzięki kresce chłopiec staje się słynnym malarzem, którego prace prezentowane są w najwspanialszych galeriach na całym świecie. 

Opowieść o chłopcu i kresce ma, oczywiście, wymiar metaforyczny, ukazując talent, jaki tkwić może w każdym człowieku. Każdy z nas może być małym bohaterem książki Serge’a Blocha, który zupełnym przypadkiem odkrywa w sobie pokłady zaskakujących możliwości. Kreska stanowi metaforę talentów – niekoniecznie tych związanych z malarstwem czy rysunkiem. Może być też odpowiednikiem talentów muzycznych, tanecznych czy pisarskich. Najważniejsze to dostrzec tę "kreskę", przyjąć ją i „opiekując się”, rozwijać do perfekcji. A być może kiedyś – idąc za przykładem małego chłopca z książki Blocha – staniemy na deskach najwspanialszych teatrów albo zaśpiewamy przed wielotysięczną publicznością. 

Autor pokazuje także, że aby w pełni cieszyć się swoimi talentami, powinniśmy także się nimi dzielić. Tak jak i nam zostały one zupełnie bezinteresownie podarowane, tak i my mamy obowiązek przekazywać je dalej – zachęcając innych do ich rozwijania czy pokazując, jak wiele radości może dawać ciężka praca prowadząca do sukcesu. Opowieść Serge’a Blocha pokazuje także determinację małego bohatera w dążeniu do upragnionego celu, jego sumienny, nierzadko okupiony łzami wysiłek. ale i ogromną radość z jego rezultatów.      

Wielka historia małej kreski to opowieść niezwykle oszczędna w słowach. Na kolejnych kartach książki pojawiają się bardzo krótkie zdania, którym towarzyszą proste, wykonane jakby jednym pociągnięciem flamastra ilustracje. Układ książki jest bardzo przejrzysty. Białe – niekiedy zupełnie puste – strony pokazują, że każdy z nas sam może – i powinien – „namalować” swoją historię. Tylko od nas zależy, jak potoczy się nasze życie, do czego dojdziemy i jakie osiągniemy sukcesy.

Wielka historia małej kreski to znakomita publikacja, kierowana przede wszystkim do młodych czytelników. Przeglądana wspólnie z  rodzicami książka może stać się świetną inspiracją do rozmowy o tym, kim dziecko chciałoby zostać w przyszłości i jakie talenty chciałoby rozwijać. Nie jest to kolejna typowa książka z zakresu motywacji, ale publikacja, która w prosty i przystępny sposób pokazuje, że starannie rozwijane talenty z biegiem lat mogą zyskać bezcenną wartość. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2016-01-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Książki dla dzieci,
LukaRhei Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wielka historia małej kreski Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Wielka historia małej kreski Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Wielka historia małej kreski Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Wielka historia małej kreski Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Wielka historia małej kreski Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów