Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Wielka Wyprawa Ciumków
Kup Teraz

Wielka Wyprawa Ciumków

Paweł Beręsewicz

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-371-5
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: DB

„Wielka wyprawa Ciumków” Pawła Beręsewicza to kolejna już opowieść o losach rodziny Ciumków. Wydawnictwo Skrzat wydało między innymi: książkę „Co tam u Ciumków?”, za którą autor otrzymał nagrodę „Guliwer w krainie Olbrzymów” w 2005 roku oraz „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna” (Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, 2008 r.).

 

„Wielka wyprawa Ciumków” to opowieść o rodzinie z pozoru zwyczajnej, jednak wszyscy jej członkowie dzielą niesamowitą pasję do podróży. Ciumkowie stanowią typową realizację współczesnego modelu rodziny, są bowiem wśród nich: mama, tata, syn – Grześ i córka Kasia. Opowieść zaczyna się w momencie, kiedy Kasia, młodsza córka państwa Ciumków, rehabilituje na stacjonarnym rowerku swoją nogę po kontuzji i przygotowuje się do wielkiej wyprawy rowerowej. Tata, zapalony podróżnik, obmyśla strategię wyjazdu, a Grześ, wieczny maruder, oblicza, że aby dojechać do celu i wrócić do domu nie starczy im wakacyjnego czasu. Cała wyprawa jednak dochodzi do skutku za sprawą świetnie zorganizowanej mamy i logicznie myślącego taty.

 

Autor zabiera nas w piękną podróż. Najpierw pobudzając naszą wyobraźnię i zabierając nas na wycieczkę samolotem, a potem ukazując nam i odkrywając przed nami uroki miast i miasteczek. Opisuje Prowansję, zabiera nas w ciekawe miejsca w Nicei, przedstawia Cannes i pozwala wylegiwać się na pięknych plażach Lazurowego Wybrzeża. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z pięknymi opisami miast, miejsc, które odwiedzają Ciumkowie. Dzień po dniu może razem z Kasią, Grzesiem i ich rodzicami przeżywać niesamowite przygody i odkrywać w sobie zamiłowanie do podróży.

 

Książka buduje zamiłowanie do wyjazdów, podróżowania, zwiedzania, zapoznawania się z różnymi kulturami, zwyczajami i tradycjami. Ten swego rodzaju dzienniczek z podróży uczy również, jak ważna jest znajomość języków, która pomaga w przypadku problemów pojawiających się podczas takich właśnie wypraw. Paweł Beręsewicz w doskonały sposób przemyca również element nauki. Przedstawia, jak można szybko i sprawnie przeliczać czas, liczyć minuty, zamieniać je w sekundy. Odkrywa również przed czytelnikiem pewne prawa natury, opowiada o życiu skorpionów, które będą towarzyszyć rodzinie przez cały czas wyprawy.

 

Czytelnik może poczytać również o tak ważnych aspektach życia, jak przyjaźń, autor porusza powszechny problem kłótni pomiędzy rodzeństwem, opowiada o wybaczaniu, przepraszaniu oraz miłości rodziców do dzieci i – dzieci do rodziców. Kolorowe ilustracje Suren Vardanian, w sposób zabawny przedstawiają opisane sytuacje, ale także pobudzają wyobraźnię młodego czytelnika. Duże litery sprawiają, że książka jest odpowiednia również dla młodszych dzieci, które potrafią już samodzielnie czytać. Dzięki wielu dialogom przedstawionym w bardzo interesujący sposób, niepozbawionym humoru i ciekawych dygresji, dobrze i szybko się ją czyta. Dosyć wartka akcja i zmienność sytuacji nie pozwalają na odłożenie lektury na później. Ponadto książka może stać się przyczynkiem do wszczepienia dzieciakom zamiłowania do podróży i rozpoczęcia fascynujących odkryć nieznanych im dotąd miejsc na Ziemi.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Wyzwanie - Książki dla dzieci 2016,
Razem z moją sześciolatką pierwszy raz miałyśmy okazję spotkać Ciumków. Ona jest zadowolona, a ja jestem zachwycona! Wielka wyprawa opowiada o rowerowej podróży po pachnącej lawendą Prowansji. Mama, tata, Grzesiek i Kasia w ciągu dwóch tygodni przejeżdżają kilkaset kilometrów poznając smaki, zapachy i widoki Prowansji. Momentami zastanawiałam się, czy moja sześciolatka wszystko rozumie, bo wydaje się chwilami, jakby książka była raczej dla dorosłych :) Fabuła wciągnęła mnie bardzo i żałuje, że tak szybko Ciumkowie dojechali. Paweł Beręsewicz przedstawił Francję w książce dla dzieci w taki sposób, że ja - dorosła kobieta - miałam wrażenie, że tam jestem! Zdecydowanie polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów