Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wiem i potrafię. Elementarz 3-latka

Oprac. Dorota Krassowska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009-11-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-275-6
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Maluchy lubią rozmaite rysowane zagadki, labirynty, znajdowanie elementów, które nie pasują do pozostałych, uzupełnianki, zadania rozwijające spostrzegawczość i sprawność manualną – dzisiaj jest to niezwykle cenna alternatywa dla gier komputerowych, które nie zastąpią przecież tradycyjnych zadań, doskonalących sprawność motoryczną. Dla dzieci wydawnictwo Skrzat przygotowało kolejne zeszyty z serii „Wiem i potrafię” – „elementarze” trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatków. Łatwo się domyślić, że są to zestawy zadań dostosowanych do wieku małych odbiorców i do ich umiejętności. Pozwalają rozwijać zdolności dziecka i przygotowują też do nauki pisania.

 

„Elementarz 3-latka” to publikacja przygotowana dla najmłodszych przedszkolaków. Przyjmuje ona formę zeszytu dużego formatu, z czarno-białymi rysunkami, które można pokolorować – łączy zatem zalety kolorowanki z zeszytem ćwiczeń. Ma też wkładkę z kolorowymi naklejkami, które posłużą maluchom do wykonywania zadań. Na górnej belce każdej strony znajduje się związane z obrazkiem polecenie dla dziecka, na belce pod obrazkiem umieszczone zostały porady i podpowiedzi dla rodziców: autorka książeczki zaznacza, z czym dziecko nie powinno mieć problemów, a w jakim zadaniu można mu pomóc, co zrobi bez większego trudu, a nad czym będzie musiało popracować. To wskazówki cenne, pozwalają bowiem śledzić postępy malucha i zwracają uwagę na konkretne umiejętności, jakie dziecko powinno posiadać. Mało tego: w podpowiedziach dla rodziców znajdują się także rozwinięcia niektórych poleceń dla dzieci.

 

Autorka proponuje, o czym z maluchem porozmawiać, o co dopytać i jakiej formy odpowiedzi wymagać. I z tego powodu to świetna pozycja dla rodziców bez wyobraźni, zapracowanych lub po prostu niechętnych nauce z dzieckiem: nie muszą oni wymyślać kolejnych zadań, wystarczy skorzystać z już przygotowanych podpowiedzi. Zadania dla dzieci są sprytnie sformułowane: trzeba na przykład przykleić motylka nad najniższym z kwiatków, połączyć zwierzątka z ich domkami, sprawdzić, dokąd prowadzą nieskomplikowane labirynty, naprawić zepsute zabawki, znaleźć element, który nie pasuje do pozostałych i zakleić go prawidłowym. Trzylatki nie zauważą podstępu i całego dydaktycznego wymiaru książeczki – będą się dobrze bawić, nie dostrzegając, że przy tym się uczą.

 

Sporo tu motywów przyciągających uwagę dziecka: zabawki – piłki, samochodziki, pluszowe misie – sporo też małych uroczych zwierzątek. Rysunki są duże, co ułatwi dzieciom ich kolorowanie. Zadania zostały przygotowane tak, żeby nie znudzić i nie znużyć kilkulatka, a przynieść mu jak najwięcej radości. Naprawdę warto zamienić chociaż na chwilkę komputer na tego rodzaju rozrywkowy zeszyt ćwiczeń i spędzić z dzieckiem trochę czasu na wykonywaniu kolejnych, atrakcyjnych przecież, zadań.

 

Takie „lekcje” z pewnością zaprocentują w przyszłości – maluchom łatwiej przyjdzie nauka pisania. W dobie elektroniki i zabiegania powrót do sprawdzonych metod edukacji przez zabawę ma szansę na odniesienie sukcesu. Po zeszyty z tej serii powinno się sięgać obowiązkowo.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów