Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wierzę

praca zbiorowa

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2012-12-09
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7660-719-1
Liczba stron: 512
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: ks. dr hab. Jacenty Mastej

11 października 2012 r. papież Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary w Kościele Katolickim. W Liście apostolskim Porta fidei, w którym ogłaszał Rok Wiary, zapewnia: Podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte. Wiodą one do życia w komunii z Bogiem i pozwalają wejść do Jego Kościoła. [...] Przekroczenie tych podwoi oznacza wyruszenie w drogę, która trwa całe życie” (PF 1). Droga wiary rozpoczyna się w chwili chrztu świętego, przez który chrześcijanin jest zaproszony przez Chrystusa do tego, aby z nowym zapałem i świeżością nieustannie przekraczał „podwoje wiary”. Próg wiary przekracza się wtedy, gdy zgłębia się prawdy wiary, gdyż wówczas rozum oświecony Bożym światłem wnika w misteria objawione nam przez Boga w Jezusie Chrystusie. Zdaniem papieża w okresie głębokich przemian, jaki obecnie przeżywa ludzkość, potrzebna jest pogłębiona refleksja zarówno nad treścią wiary, jak również nad sposobem jej przeżywania (PF 8).


Publikacja Wierzę stanowi doskonałe kompendium wiary Kościoła Katolickiego. Wysoki poziom merytoryczny dzieła gwarantują jego autorzy: Franco Ardusso, Martin Gelabert Ballester, Franco Giulio Brambilla, Maurizio Gronchi, Jaume Fontbona, Joseph Moingt, José Cristo Rey García Paredes, Xabier Pikaza, Salvador Pié-Ninot, Jacek Salij, Bernard Sesboüé. Bez wątpienia są to najwybitniejsi specjaliści, którzy potrafią łączyć głęboką wiedzę teologiczną z przystępnym sposobem jej przekazu. Zauważyć trzeba, że odkrywają oni przed czytelnikiem wartość i głębię wiary chrześcijańskiej oraz pomagają doświadczyć jej piękna w codziennym życiu. Podkreślić też trzeba, że zawarty w Wierzę komentarz do dwunastu artykułów wiary nie jest tylko wykładnią prawd wiary, ale stanowi także swoiste wyznanie wiary autorów opracowania. Dlatego książka Wierzę stanowi dla wierzących w Chrystusa doskonały podręcznik służący zgłębianiu prawdy wiary. Każdy kto będzie się wczytywał w poszczególne prawdy wiary znajdzie zarówno ich wyjaśnienie, jak również głębokie uzasadnienie, czyli omówienie motywów wiary. Jest to ważny przymiot recenzowanej książki, gdyż wiara domaga się racjonalnego uzasadnienia, motywacji, ponieważ nie może być ślepa, naiwna, nieracjonalna, bo wtedy wystawia się na ośmieszenie. Autorzy omawianej publikacji ukazują wiarę chrześcijańską jako rzeczywistość żywą i dynamiczną. Odsłaniając przed czytelnikiem moc i piękno wiary, pragną go zaprosić nie tylko do trwania w wierze, ale także do głębokiego i radosnego jej przeżywania.


Publikacja Wierzę skierowana jest także do tych, którzy w swoim życiu przeżywają kryzys wiary. Papież Benedykt XVI w Porta fidei przypomina, że kryzys wiary dotknął dziś wielu ludzi (PF 2). Misją Kościoła jest dotrzeć do ludzi zagubionych w wierze, przeżywających kryzys wiary. Wydawnictwo Książka Wierzę włącza się w nurt nowej ewangelizacji. Nowa publikacja może być doskonałym prezentem dla osób poszukujących sensu życia. Przekazanie w prezencie przez osobę wierzącą książki Wierzę stanowi swoiste wyznanie wiary, czyli powiedzenie: „ja wierzę”. Jest także zaproszeniem do wiary, które jest skierowane do osoby obdarowanej: pragnę, abyś i Ty mógł powiedzieć: „wierzę”. Wierzę jest doskonałym przewodnikiem po drogach wiary – i to nie tylko w Roku Wiary, ale także w XXI wieku, który jest czasem nowej ewangelizacji. 


W pełni uzasadnione są także słowa uznania, skierowane pod adresem redaktora naukowego książki – o. prof. dra hab. Jacka Salija. Należy także zauważyć, że Przedmowę do książki napisał Ks. Biskup Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, Przewodniczący Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. 


W mojej ocenie książka Wierzę w pełni zasługuje na zainteresowanie czytelników. Jestem przekonany, że recenzowana publikacja pomoże ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej (PF 9).


Ks. dr hab. Jacenty Mastej

Kierownik Katedry Chrystologii Fundamentalnej KUL

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
DorotaMazur plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Książka w sposób doskonały systematyzująca spojrzenie na wiarę. Polecam każdemu, na każdym etapie wiary.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
cudowne opracowanie, które rozjaśnia wszelkie wątpliwości związane z wyznaniem wiary, tłumaczy podstawowe kwestie krok po kroku, można polecić młodym, którzy tylko na tym skorzystają... rozbiór na części pierwsze powoduje, że można każdy rozdział czytać osobno, każdy jest pełnowartościową dozą wiedzy dla każdego...polecam!!!
lauraw12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Wspaniale napisana książka:) Polecam wszystki, bez względu na wyznanie.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wierzę Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Wierzę Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Wierzę Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Wierzę Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Wierzę Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów