Recenzja książki: Wilczyca

Recenzuje: Katarzyna Krzan

MŁODY WILKOŁAK

Aby zostać wilkołakiem wystarczy mieć wszczepiony tzw. Wilczy wirus, który pozwala na dokonywanie przemiany w wilka zależnie od woli i okoliczności.


W małym amerykańskim miasteczku o wdzięcznej nazwie Wolftown funkcjonuje Instytut Badań nad Medycyną, który specjalizuje się w… zarażaniu nastolatków owym wilczym wirusem. Eksperyment ma na celu wzmocnić ich genetycznie i stworzyć z nich w przyszłości doskonałych żołnierzy o wyostrzonych zmysłach i nadludzkich możliwościach, do których należy między innym szybka regeneracja uszkodzonych tkanek. Nie wszystkim nastolatkom się to podoba. Owszem, dobry słuch, rewelacyjny wzrok, odporność na niskie temperatury są przydatne, ale zmienianie się w drapieżnika już nie bardzo. Nie wspominając o tym, że każdy szesnasto- siedemnastolatek ma całe mnóstwo innych problemów związanych ze szkołą, rodzicami, przyjaciółmi, pierwszymi miłościami, czy koniecznością podejmowania decyzji odnośnie do swojej przyszłości. A do tego dochodzi nieustanna inwigilacja ze strony groźnego Instytutu, konieczność ukrywania swoich nadludzkich cech i możliwości, a także poczucie ubezwłasnowolnienia, gdyż każdy z „wilków” ma wszczepiony na karku specjalny czip, który określa jego położenie.


„Wilczyca” jest kontynuacją napisanej przez Katarzynę Berenikę Miszczuk w wieku 15 lat powieści „Wilk” z tymi samymi bohaterami. W obu przypadkach główną postacią i narratorką jest Margo Cook, z pozoru zwykła dziewczyna, szukająca akceptacji i miłości. Znajduje ją w środowisku wilków, specyficznej subkultury metalowców, spotykających się nocami na leśnej polanie przy ognisku, a za dnia jeżdżących na motocyklach i grających ostrą muzykę we własnym zespole.


Autorka z wprawą wykorzystuje stereotypy amerykańskiej kultury popularnej i wplata ją w powieść dla młodzieży. Jej główną zaletą jest właśnie to, że jest to książka pisana przez młodą osobę dla rówieśników, a przy tym dojrzała i traktująca ze zdrowym dystansem i poczuciem humoru opisywane zdarzenia. Fabuła trzyma w napięciu od początku do końca, czyta się świetnie, bo tempo stale rośnie. Autorka jest przez cały czas świadoma pułapek, jakie zastawia gatunek i sprawnie ich unika. Szczególnie jest to widoczne w scenach walki z potworem-mutantem, który atakuje bohaterów. Ci zaś unikają naiwnych zachowań występujących nagminnie w horrorach i faktycznie walczą o życie, a nie tylko odwlekają moment swojej klęski postępując wbrew zdrowemu rozsądkowi.


Wielkie zatem brawa dla młodej i zdolnej pisarki, która tak świetnie posługuje się wybranym przez siebie gatunkiem i jest przekonująca w tym, co robi. Czekam z niecierpliwością na to, jak będzie się rozwijał jej niewątpliwy talent.

Kup książkę Wilczyca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wilczyca
Książka
Wilczyca
Katarzyna Berenika Miszczuk
Inne książki autora
Tajemnica Dąbrówki
Katarzyna Berenika Miszczuk0
Okładka ksiązki - Tajemnica Dąbrówki

Rodzeństwo Lipowskich po raz kolejny musi zmierzyć się ze słowiańskimi demonami. Trwają gorące wakacje, ale mama musi wrócić do pracy. W związku z chorobą...

Paranoja
Katarzyna Berenika Miszczuk0
Okładka ksiązki - Paranoja

Kontynuacja Obsesji autorki bestsellerowej serii ,,Kwiat paproci" Katarzyny Bereniki Miszczuk. Lato w Warszawie, pomimo leniwej, wakacyjnej atmosfery...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy