Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Wilhelmina i aksamitny nosek
Kup Teraz

Wilhelmina i aksamitny nosek

Tove Appelgren

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Kojro
Data wydania: 2008-05-13
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-916458-6-4
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Opieka nad domowym zwierzątkiem – jak wiedzą to doskonale dorośli – wymaga sporo wysiłku i poświęcenia. Jak zatem w jasny i prosty sposób uświadomić małemu dziecku wiążące się z adopcją psa obowiązki? Z pomocą nadchodzi fantastycznie wydana, kierowana do najmłodszych czytelników książka Tove Appelgren i Sally Savolainen „Wilhelmina i aksamitny nosek”.

Wilhelmina to mała dziewczynka, która pewnego dnia podczas kolacji prosi rodziców o psa. Z początku rodzicom nie bardzo podoba się ten pomysł, wiedzą bowiem, że decyzja o posiadaniu psa nie może być podjęta z dnia na dzień. Jednak Wilhelmina wraz z trójką swojego rodzeństwa nie chce słyszeć słowa odmowy. Wtedy mama wpada na ciekawy pomysł – postanawia „pożyczyć” na kilka dni psa znajomych, aby pokazać dzieciom, jak wielką odpowiedzialnością jest posiadanie w domu czworonoga. Jak poradzi sobie Wilhelmina z suczką Bellą i czy uda się jej przekonać rodziców do kupna własnego psa? Tego dowiedzą się czytelnicy z książki Tove Appelgren i Sally Savolainen.

„Wilhelmina i aksamitny nosek” to jedna z tych publikacji, które od pierwszego momentu zdobywają serca najmłodszych czytelników. Składają się na to przede wszystkim: tematyka bajki, bardzo przecież życiowa i aktualna, gdy maluch zapragnie mieć pod opieką psa. Z pomocą książeczki Tove Appelgren i Sally Savolainen rodzic będzie w stanie przekonać swoje dziecko, że nie nadszedł jeszcze odpowiedni moment na kupno czworonoga. Być może obejdzie się wtedy bez niepotrzebnych łez i zawodu – w końcu maluchowi za przykład posłużą bohaterowie książki. Kolejnym walorem publikacji jest jej duży format, ułatwiający wspólne czytanie oraz ogromne, zajmujące właściwie wszystkie strony książki ilustracje. Rysunki są kolorowe, w zabawny sposób przedstawiają opisywaną przez autorki właściwą akcję książki. Ilustracje mogą także posłużyć rodzicom do snucia wraz z dziećmi własnych historii, szczegółowego opisywania ukazanej na rysunkach przestrzeni bądź odnajdywania ukrytych szczegółów.

Należy przyznać, że fabuła książki – choć bardzo prosta – nie jest wcale oczywista. Większość książek dla dzieci jakby w domyśle musi posiadać szczęśliwe zakończenie. „Wilhelmina i aksamitny nosek” także posiada happy end – jednak nieco inny, niż można by się było początkowo po książeczce spodziewać. Autorki specjalnie unikają utartych schematów by pokazać dzieciom, że w życiu trzeba często iść na kompromis, że nie można mieć wszystkiego. Taka postawa jest tym bardziej cenna, że uczy maluchy od najmłodszych lat porozumiewania się z innymi ludźmi, każe rozmawiać, słuchać racjonalnych argumentów i podejmować przemyślane, dojrzałe decyzje.

„Wilhelmina i aksamitny nosek” to książka, której nie może zabraknąć w dziecięcym pokoju. Jest to nie tylko doskonała historia do czytania przed snem, ale przede wszystkim niezastąpione źródło cennych rad, kształtujące odpowiedzialną postawę już u najmłodszych dzieci. Książka Tove Appelgren i Sally Savolainen to także zbiór wartościowych rad i argumentów dla rodziców małych uparciuchów, których być może uda się udobruchać, stawiając im za przykład Wilhelminę i jej rodzeństwo.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wilhelmina i aksamitny nosek Strażnicy Sampo: Tiera
Timo Parvela
Okładka - Wilhelmina i aksamitny nosek Piasek Saraswati
Risto Isomaki
Okładka - Wilhelmina i aksamitny nosek Harjunpää i dręczyciel kobiet
Matti Yrjänä Joensuu
Okładka - Wilhelmina i aksamitny nosek Lit-6
Risto Isomäki
Okładka - Wilhelmina i aksamitny nosek Wyjący młynarz
Arto Paasilinna
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów