Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Winogrona bez pestek

Anna Pasikowska

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: MWK
Data wydania: 2013-03-12
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61065-80-7
Liczba stron: 318
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Przewodnik po Kanadzie

 

Magda, kobieta po przejściach, wyrusza do Kanady do swojej dawnej przyjaciółki, by odetchnąć od tragedii, jaką niedawno przeżyła. Mąż Magdaleny zginął w wypadku samochodowym, a ona, pogrążona w rozpaczy, nie umie znaleźć sobie miejsca. Zaproszenie do Kanady staje się więc dla niej wybawieniem. Spędzi kilka miesięcy z dala od domu, zwiedzi inny, piękniejszy kraj, może trochę popracuje.

 

Na szczęście bohaterka jest piękną, wykształconą kobietą, nauczycielką angielskiego, nie ma więc problemów z porozumieniem się na miejscu i otrzymaniem wizy. A nie są to łatwe czasy. Jest rok 1989. Kobieta zostaje po kilkugodzinnym locie samolotem przez Atlantyk "wrzucona" w zupełnie inny świat. Tu nie ma problemu ze zdobyciem czegokolwiek, sklepy pękają w szwach, łatwo jest nawet o pracę. A wszystkich w tym raju stać na piękne domy i samochody. To musi budzić zachwyt po życiu w szaro-burym Szczecinie lat osiemdziesiątych. Magda szybko adaptuje się w nowych warunkach, dostaje pracę, a o jej rękę zaczyna zabiegać aż dwóch mężczyzn. Jeden to stara miłość ze studiów, drugi to nowo poznany, bajecznie bogaty Polak. Kobieta będzie musiała wybrać któregoś z nich. Obaj, oczywiście, są przystojni i na swój sposób doskonali. Wypowiadają się w sposób arcypopoprawny, stając się przez to postaciami papierowymi, zbyt ułożonymi, mało prawdopodobnymi.

 

Wszystko w tej książce jest idealne, jakby z wyższej półki. Zachwyt nad Kanadą w porównaniu z czasami komunizmu w Polsce faktycznie jest uzasadniony. Ale odkąd mamy już podobnie, nie wydaje się tak przekonujący. Zresztą doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że te wszystkie dobra kupione są na kredyt i mogą być w każdej chwili przejęte przez banki. Sama Magda przyznaje: Zaczynam się przyzwyczajać. Zwłaszcza do tego dobrobytu. Jeździsz do Polski, to wiesz, jak tam jest, więc lepiej nie pytaj, czy mi się tutaj podoba. Już nieraz myślałam, jaki ten wasz kraj jest przyjazny dla ludzi, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli winogrona nie mają pestek, to znaczy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Faktycznie, w tym bajecznym świecie wszystko jest proste. Ta książka z pewnością robiłaby duże wrażenie na czytelnikach dwadzieścia, trzydzieści lat temu. Dziś te zachwyty są już nieco przebrzmiałe i mniej przekonujące.

 

Wracając jednak do fabuły: nasza atrakcyjna bohaterka ma poważny dylemat. Musi coś postanowić. Wybrać któregoś z mężczyzn. Jednego z nich kocha, a z drugim związana jest czymś więcej. Postanawia wrócić do Polski i w ten sposób rozwiązać wszystko jednym gestem.

 

Niestety, słabo pogłębiona charakterystyka postaci, ich dylematów i motywacji sprawia, że powieść staje się miejscami nudnawa, przypomina bardziej popularne produkcje hollywoodzkie, z prostymi rozwiązaniami i happy endem wyskakującym jak królik z kapelusza, po którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Głównym atutem powieści jest nie fabuła, ale Kanada - drobiazgowo opisana podróż bohaterki, adresy, nazwy ulic, ceny biletów, wyprawa nad Niagarę, zwiedzanie Toronto i innych miast.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Magda, Sylwia, Michał, Cezary, Paweł, Konstanty - w kręgu tych bohaterów toczy się akcja najnowszej powieści Anny Pasikowskiej, "Winogrona bez pestek".
Wraz z główną bohaterką, Magdą, przenosimy się z szarego i stłamszonego komuną kraju, do krainy mlekiem i miodem płynącej, do Kanady. Magda, której los nie oszczędził najgorszych przeżyć, wyjeżdża z kraju na zaproszenie szkolnej koleżanki, Sylwii. Oszołomiona tym, co tam widzi, odżywa. Dzięki mężowi Sylwii, Michałowi, otrzymuje niezłą pracę. Nagle zjawia się Paweł, ktoś z dalekiej przeszłości Magdy. Uśpiona namiętność daje o sobie znać.Pawła wzywają jednak obowiązki służbowe i musi opuścić Kanadę. O dziwo, dziewczyna nie odczuwa tęsknoty. Przypadkowe spotkanie w aptece powoduje, że zakochuje się w niezwykle miłym i przystojnym, Konstantym. Ten odwzajemnia uczucie. Spędzają ze sobą coraz więcej czasu, pojawia się nawet temat ślubu. Wtedy okazuje się, że Magda... To już jednak trzeba samemu przeczytać.
Kolejna książka Anny Pasikowskiej, która z autopsji zna życie na obczyźnie i w kraju, pozwala poznać lub przypomnieć sobie realia życia w latach 80-tych XX wieku. Gorąco polecam!
yerba plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Każdy, kto czytał "Pałac bez lusterek" z przyjemnością sięgnie po kolejną książkę autorki. Dlaczego? Powód jest prosty. Anna Pasikowska potrafi zainteresować czytelnika od pierwszej strony. Tym razem poznajemy Magdalenę, młodą wdowę, która leci do Kanady na zaproszenie przyjaciół. Na lotnisku w Toronto poznaje zupełnie inny świat, do tej pory znany jej tylko z kolorowych magazynów. Już w samolocie natyka się na mężczyznę, który wydaje się jej dziwnie znajomy. Czekając na znajomych udaje się do jednej z kawiarni, gdzie spotyka podobnie owego mężczyznę. Kim jest? Czy znali się w przyszłości i czy ich losy się połączą? Autorka potrafi zainteresować za sprawą nieoczekiwanych zwrotów akcji. Doskonale narysowała świat zupełnie mi nieznany, a sama akcja jest umiejscowiona u schyłku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zderzenie dwóch krajów, podziały i zupełnie inny świat,w który wszedłem z wielkim zainteresowaniem i dobrze się w nim czułem. Nie wiem co jest w książce prawda,a co fikcja, ale jestem przekonany że ta historia mogła się naprawdę wydarzyć. Pisarka jak zwykle doskonale rysuje portrety postaci, operując piórem tak, że moja wyobraźnia pracowała na wysokich obrotach. To powieść o nadziei i rozterkach, o tym wszystkim co nieuchwytne w preludiom codzienności. Polecam również tym, którzy myślą o emigracji.

Osobiście cenię polską prozę. Nie jest prawda, że rodzimi pisarze piszą gorzej, niż zachodni autorzy. Wręcz przeciwnie. Anna Pasikowska jest przykładem, że warto sięgać po mniej promowanych autorów, chociaż oni sami mają wiernych czytelników. Polecam tym, którzy szukają lektury lekkiej i przyjemnej na wieczór.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Winogrona bez pestek Wierszyki z morałem
Stanisław Jachowicz
Okładka - Winogrona bez pestek Ja i oni. Pół żartem, pół serio
Jolanta Kwiatkowska
Okładka - Winogrona bez pestek Odszedł ode mnie
Anna Rybkowska
Okładka - Winogrona bez pestek Winogrona bez pestek
Anna Pasikowska
Okładka - Winogrona bez pestek Heterezada
Maja Porczyńska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów