Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wiosłować bez wioseł

Ulla-Carin Lindquist

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2006
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-60207-77-1
Liczba stron: 236
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

W ostatnich latach na rynku literackim zaroiło się od książek pisanych przez ludzi, którzy zmagali się z nieuleczalną chorobą. Czasami są to relacje z wygranej walki – pełne triumfu i dodające otuchy. Przeważająca większość opowieści to jednak zapiski z ostatnich miesięcy życia, próby zatrzymania chwili, pozostawienia po sobie jakiegoś śladu. Kończone dopisywanym przez bliskich zdaniem – informacją o dacie śmierci autora. Nie można tu rzecz jasna mówić o modzie, pewnym trendzie w literaturze pamiętnikarsko-memuarowej, a raczej o przełamaniu tabu. Oto zwyczajni (a czasem też znani i popularni) ludzie zamieniają się w kronikarzy rzeczywistości. Na parę miesięcy stają się pisarzami, by zatriumfować ostatni raz nad śmiercią i chorobą. Każda z tych książek tworzona jest według jednego scenariusza: na zdrową osobę jak grom z jasnego nieba spada wiadomość o nieuleczalnej chorobie. Śledzimy ostatnie chwile życia, zmagania z nagłą niedołężnością, problemy i lęki chorych i zachowanie ich otoczenia. I każda z tych książek, bez względu na schematyczność czy typowość, nieodmiennie wzrusza i urzeka. Każda ma w sobie coś, co każe się zastanowić nad życiem, zatrzymać i nauczyć się radości z rzeczy najmniej ważnych.

 

„Wiosłować bez wioseł”, książka Ulli-Carin Lindquist jest utworem jednocześnie wpisującym się w nurt książek o walce z chorobą i tekstem niezwykłym.

 

Szwedzka reporterka cierpi na niedowład ręki. Ból sprawia jej rozwieszanie prania. Wioseł nie może nawet udźwignąć. Przeprowadza wszystkie badania i zanim jeszcze lekarze odważą się postawić ostateczną diagnozę, Ulla wie – ma SLA, stwardnienie boczne zanikowe. Jej przypuszczenia pokrywają się z opiniami medyków. Kobieta jest przerażona – ma przecież czwórkę dzieci (najmłodsze skończy niedługo 9 lat), jest aktywna zawodowo… Dowiaduje się, że czeka ją jedynie kilka miesięcy życia. Szans na wyleczenie nie ma. Może jedynie umrzeć wcześniej, na przykład w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jak zachowają się najbliżsi? Jak odbierze to sama Ulla?

 

Opowieść nosi podtytuł „książka o życiu i śmierci”. Ja skłaniałabym się bardziej ku wersji „książka o szczęściu i pogodzie ducha” – bo mimo smutnego zakończenia Ulla-Carin Lindquist nie poddaje się i nie załamuje. Każdego dnia uczy się radzenia z nową sobą – wkrótce staje się całkowicie zdana na pomoc innych. Przy wsparciu przyjaciół walczy z biurokracją i z własnym, nieposłusznym już ciałem. Przygotowuje dzieci na bliskie rozstanie. I odkrywa na nowo smak życia – uczy się radości z każdej przeżytej, darowanej chwili. „Nie pomożecie mi, płacząc” – tłumaczy. Przedstawia z uśmiechem kłopoty i trudności, nie pomija zagadnień przykrych. Nie wstydzi się słabości – fizycznej i psychicznej, a kolejne załamania przychodzą przecież wraz z rozwojem choroby. Reporterka potrafi się jednak podnieść na duchu. „O ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, umrę na SLA. Ale mogę dojść do celu dwiema drogami. Ta pierwsza – to poddać się, popaść w zgorzknienie i tylko czekać. Ta druga – to próbować z tego nieszczęścia zrobić coś sensownego. Spojrzeć na to wszystko pozytywnie, jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało. Wybieram tę drugą drogę” – deklaruje autorka. Zamienia po prostu świetlaną przyszłość na świetlaną teraźniejszość. Żyje chwilą i nie załamuje się. „Każda sekunda to jedno życie” – wyjaśnia Ulli synek – „masz jeszcze setki tysięcy żyć”.

 

Z okładki „Wiosłować bez wioseł” spogląda piękna – choć nie pierwszej młodości – kobieta. Spogląda z urzekającym uśmiechem. W kilka miesięcy straci życie – Ulla-Carin Lindquist zmarła w wieku 51 lat. Książka jest zapisem jej zmagań z chorobą i strachem. Tak naprawdę każdy może wyczytać z niej coś innego: refleksję nad kruchością ludzkiej egzystencji, nadzieję czy skargę na okrucieństwo losu. Mnie opowieść Ulli urzekła.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
godmyt plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane wcześniej,
Piękna historia zwykłego życia i choroby, która może spotkać każdego z nas; przemawiająca i dająca do myślenia opowieść, ujmująca swoją prostotą.
Serdecznie polecam Wszystkim, którzy kochają życie i tym, którzy wiedzą co znaczy wiosłować bez wioseł!
( "każda sekunda to jedno życie" )
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wiosłować bez wioseł Sztuczki umysłu
Derren Brown
Okładka - Wiosłować bez wioseł Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer
Okładka - Wiosłować bez wioseł Zdarza się
Jarosław Szulski
Okładka - Wiosłować bez wioseł Podróż Teo
Catherine Clement
Okładka - Wiosłować bez wioseł Pucka
JANINA KATZ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów