Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wiosna w różanej przystani

Debbie Macomber

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-06-19
Kategoria: Romans
ISBN: 9788308053768
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Życie pachnące różami

 

Jak Mały Książę Saint-Exuperyego z początku jesteśmy oszołomieni, że nasza róża, centrum naszego świata, nie jest jedyną. Jesteśmy zdruzgotani wiadomością, że jest wiele innych, na wielu innych krzewach, w wielu innych światach. Ale to, co czyni naszą różę wyjątkową, to fakt że wzbogaca nas ona swoim pięknem i że poświęcamy się, dbając o nią. Te słowa Petera de Rosa przychodzą na myśl podczas lektury powieści o różach i domu, który odmienia ludzkie dusze. Lecz to nie tylko atmosfera domu tak działa na jego gości, ale i bohaterka, kobieta skrzywdzona przez życie, która murom oddała całe swoje serce, która przelała na dom wszystkie swoje tęsknoty i nadzieje.

 

Tak dzieje się w pięknej historii opisanej przez Debbie Macomber, która przenosi czytelników do malowniczej miejscowości Cedar Cove na półwyspie Kitsap, do pensjonatu nazwanego Różaną Przystanią. Czytelnicy, którzy mieli przyjemność towarzyszyć Jo Marie Rose w adaptacji domu i przyjmowaniu pierwszych gości, doskonale wiedzą, jak trudne były dla niej chwile opisane w powieści Pensjonat wśród róż. Teraz, kiedy minął już rok od śmierci męża bohaterki, pora znów ją odwiedzić i otulić się odurzającym zapachem róż, sięgając po drugi tom historii - Wiosnę w Różanej Przystani. Po opublikowaną nakładem Wydawnictwa Literackiego powieść mogą sięgnąć zarówno czytelnicy znający już młodą wdowę, jak i ci, dla których spotkanie z nią oraz jej historią będzie pierwszym. Wspomnienia Jo Marie pozwolą bowiem na odtworzenie najistotniejszych faktów z jej przeszłości - przede wszystkim tych, które skłoniły ją do całkowitej zmiany otoczenia i stylu życia.

 

Już kilkanaście miesięcy upłynęło od straty Paula, a ból wciąż nie chce zmaleć. Być może to dlatego, że do zestrzelonego na terytorium Afganistanu samolotu nie można było dotrzeć, więc kobieta wciąż mogła się łudzić, że mąż żyje. Nadszedł jednak czas, by spojrzeć prawdziwe w oczy – kiedy tylko akcja wojskowa stała się możliwa, żołnierze namierzyli rozbity samolot, z którego wyciągnięto pięć ciał. Mimo tej świadomości, w kobiecie tli się nadzieja, że może szósty pasażer nie został odnaleziony właśnie dlatego, że przeżył. Jo Marie z niecierpliwością czeka zatem na identyfikację zwłok, nie pozwalając Paulowi odejść nawet w myślach.

 

Kondycja psychiczna bohaterki nie jest najlepsza, a przecież przed nią ogrom obowiązków związanych z prowadzeniem pensjonatu. Wkrótce czeka ją wizyta członków Izby Handlowej Cedar Cove na inspekcję podczas dnia otwartego, a w najbliższym czasie pensjonat ma być pełen gości. Jedną z przyjezdnych jest Mary Smith, w przeszłości rzutka bizneswoman, a obecnie schorowana, cierpiąca na raka i nękana przez demony przeszłości kobieta. Wiele lat temu dla kariery odrzuciła ona jedynego mężczyznę, w którym była zakochana, pozbywając się jego dziecka. Teraz wraca, świadoma, że nie zazna spokoju, jeśli przed śmiercią choć raz go nie zobaczy, jeśli on nie da jej rozgrzeszenia.

 

Pozostałe pokoje zajmuje rodzina i przyjaciele państwa Shiversów, którzy przyjechali do pensjonatu, by świętować pięćdziesiątą rocznicę swojego ślubu. Huczną ceremonię zorganizowała dla nich wnuczka, rzucając się w wir obowiązków i starając się przy tym zapomnieć o zdradzie byłego narzeczonego. Niestety, w pensjonacie nie będzie jej dane zaznać spokoju, bowiem okazuje się, że wraz z dziadkami przybył odwieczny wróg Annie, kolega jej brata, chłopak, w którym kochała się jako dziewczynka, a który zranił ją głęboko, wyśmiewając się z jej młodości i popełnianych błędów. Tyle tylko, że teraz Oliver wcale nie ma zamiaru szydzić z Annie – usilnie stara się zaskarbić jej wdzięczność i zainteresować sobą. Wygląda jednak na to, że wszystkie jego nieśmiałe próby skończą się tylko awanturą z jej strony.

 

Humor nie dopisuje nie tylko Annie. Również Mark, zatrudniony prze Jo Marie do prac ogrodniczych i pomocy przy domu, jest bardziej milczący niż zazwyczaj. Na dodatek ulega on wypadkowi i teraz, z unieruchomioną nogą, jest skazany na właścicielkę pensjonatu i wysłuchiwanie jej wymówek. Choć zdaje się, że to – podobnie jak jej ciasteczka – tak naprawdę wcale mu nie przeszkadza…

 

Wiosna w Różanej Przystani to wzruszająca powieść o mierzeniu się z własnymi słabościami, o konsekwencjach dokonywanych wyborów i akceptacji tego, czego zmienić już nie można. Autorka umiejętnie zachowuje proporcje pomiędzy lekkością tekstu a poruszaną tematyką – niekiedy trudną, niekiedy bolesną. Mary i jej choroba, Annie i jej nieufność wobec mężczyzn, tajemniczość Marka, tragedia, jaka dotknęła Jo Marie – wszystkie te wątki przeplatają się, tworząc pełną emocji powieść, której lektura nie tylko skłania do płaczu, ale i wywołuje nostalgiczny uśmiech na twarzy. To również ważna lekcja życia i okazja do zastanowienia się nad tym, czy aby na pewno wartości, którymi się kierujemy, oraz nasze priorytety są właściwe, czy są w stanie zapewnić nam szczęście. Jeśli zaś nie, bohaterowie książki Macomber uświadamiają, że warto to jak najszybciej zmienić…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Betsy plusminus Linia koment
,,Wiosna w różanej przystani" to z pewnością świetna lektura. Spokojna, lekka i mocno wciągająca. Losy bohaterów zostały ukazane w prosty, acz niebanalny sposób, dlatego nie wydaje nam się, że fabuła to zlep ludzkich porażek. Debbie Macomber po raz kolejny udowodniła, że pisać można o wszystkim i ubrać to w takie słowa, które nie pozwolą nam odłożyć książki aż po jej skończeniu. Przyjemna, czasem smutna, ale również zabawna. Czegóż więcej chcieć? Gorąco polecam!
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-03, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

To już drugi tom z cyklu "Różana Przystań". Pierwszą część, zatytułowaną "Pensjonat wśród róż" przeczytałam jeszcze przed założeniem tego bloga, więc nie znajdziecie tu opinii na jej temat. Ważnym faktem dla tych, którzy nie znają poprzedniej książki z tego cyklu, jest to, że można bez obaw każdy z tomów czytać oddzielnie. Osobiście najczęściej trafiam właśnie w środek danych serii, ale cóż widocznie taka karma. Jednak powracając do meritum. Z ogromną ochotą ponownie zawitałam w progi uroczego pensjonatu "Różana Przystań", gdzie każdy gość znajduje swoją drugą szansę a każdy pokój stale wypełnia inspirujące światło...


Od momentu przeprowadzki do Cedar Cove życie Jo Marie Rose naprawdę się zmieniło. Otoczona zielenią poczuła się szybko jak w domu, a jej sąsiedzi stali się jej najbliższymi przyjaciółmi. Obecnie jest tam wiosna. Nasza bohaterka pragnie zakończyć prace upiększające to miejsce. Pomaga jej Mark Taylor. Nie zawsze się rozumieją, ale Jo Marie dobrze się czuje w jego towarzystwie. Serdecznie wita nowych gości... Każdy z nich przybył tu w innym celu. Wnuczka pragnie zorganizować obchody 50 rocznicy ślubu dziadków i spotyka niesamowitego mężczyznę. Biznesmenka, która powróciła tu, usłyszawszy negatywną diagnozę lekarską, po prawie 19 latach, aby odszukać swą prawdziwą miłość.


Jo Marie, Annie, Mary. Trzy kobiety, które różni wiele. Łączy je jednak radość, jaka czeka na nie, gdy już pogodzą się ze swoją przeszłością i będą wtedy mogły patrzeć śmiało w przyszłość. Ogromnie podobało mi się spotkanie z Jo Marie Rose. Podziwiałam jej siłę i odwagę, a także jej dobre serce. Czułam jakbym znała ją od zawsze. Jakby była moją najlepszą przyjaciółką. Byłam bardzo zaintrygowana rozwojem jej relacji z Markiem. 


Debbie Macomber napisała tu o relacjach międzyludzkich i ukazała żywo aspekty codziennego życia. Potrafiła utkać emocjonalne historie z niesłychaną łatwością. Stworzyła magiczną opowieść. Ta książka to w rzeczywistości 4 historie w jednym i każda z nich jest tak samo ciekawa i wciągająca. Podczas lektury często się uśmiechałam, ale również były chwile płaczu. 


Urokliwe miejsce i goście, którzy przychodzą i odchodzą - dodali tu "coś" niepowtarzalnego. Przeczytałam tę książkę w bardzo krótkim czasie. Po prostu nie mogłam przestać. Wstrzymywałam oddech czekając na kolejne emocjonujące sceny i nie zawiodłam się ani razu. To opowieść o zagubieniu, miłości, o dawaniu drugiej szansy i nadziei. Wystarczy zawitać do Cedar Cove i znowu wszystko wydaje się wspaniałe. To książka, która skradła mi serce, duszę i pozostawiła ogromny głód na kolejną część serii.

nika_190 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Chcę przeczytać
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-10-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ene123 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Engieee Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rena_cz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfgirl Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Nie mam-a chcę przeczytać,
Ancia272 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Alis17 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów