Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

Joanna Szczęsna, Anna Bikont

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-06-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-1931-1
Liczba stron: 576
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

W „Pisaniu życiorysu” Szymborska radzi, by pominąć milczeniem „pamiątkowe rupiecie, przyjaciół i sny”. W książce dziennikarek – Anny Bikont i Joanny Szczęsnej „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny” zdobyły sobie dominującą pozycję. Piszę „w książce”, ale tak naprawdę do czynienia mamy z przepięknie wydanym albumem. Pełnym zdjęć i kolorowych reprodukcji pocztówek, wykonanych przez Noblistkę. Książka faktycznie jest pełna „pamiątkowych rupieci, przyjaciół i snów”. Przyjaciele – dzielą się wspomnieniami wspólnie spędzonych z Wisławą chwil. Snują ciekawe opowieści. Portretują Szymborską. Wyciągają z zakamarków pamięci zabawne historie, opowiadają anegdoty. Przytaczają barwne szczegóły z życia Noblistki. Sny – wraz z marzeniami, opowiastkami i fragmentami wierszy Szymborskiej składają się na autoportret artystki. Wisława Szymborska zdecydowała się na współpracę z autorkami albumu, kiedy przeczytała fragmenty przygotowywanej książki. W rezultacie – rozwiewa rozmaite wątpliwości, opowiada swoje przygody, wyjaśnia niektóre wydarzenia. Nie precyzuje tylko czasu – jak twierdzi, nie pamięta dat wydarzeń. Autorki sięgnęły również, chcąc stworzyć jak najbardziej wierny portret Noblistki, po „Lektury nadobowiązkowe” i odpowiedzi Szymborskiej z czasów, kiedy prowadziła „Pocztę literacką”. Dzięki temu powstała książka, charakteryzująca poetkę z wielu punktów widzenia. Pamiątkowych rupieci również jest w albumie pełno. To wycinanki-kolaże, które Szymborska wysyłała do znajomych, odnalezione i udostępnione przez przyjaciół. To opowieści o kiczowatych przedmiotach, loteriach fantowych i zbiorach poetki. To liczne fotografie, dokumentujące miejsca i wydarzenia ważne dla poetki. To zdjęcia Noblistki. Przy „Pamiątkowych rupieciach…” nie sposób się nudzić. Wartka narracja, interesujące anegdoty, wciągające opowieści... Książka jest napisana z humorem i pomysłem – warto ją przeczytać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Chcę mieć,Ulubione,
Wspaniała biografia. Cytaty i mnóstwo zdjęć, sprawiają, że ta książka jest żywa i żyje w niej Wisława.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
Wisława Szymborska to polska noblistka, która tak naprawdę nie chciała zdobyć tej prestiżowej nagrody. Przerażała ją cała otoczka związana z Nagrodą Nobla. Gdy tylko mogła odmawiała spotkań, wywiadów, wyjazdów. Jakże odmienna była jej postawa od postawy dzisiejszych celebrytów. W przeciwieństwie do nich starannie chroniła swoją prywatność. Udzieliła tylko kilku wywiadów, do których odsyłała kolejnych dziennikarzy. Najwięcej o jej życiu prywatnym wiedzieli przyjaciele i osobisty sekretarz Michał Rusinek.

Anna Bikont i Joanna Szczęsna przez wiele lat pisały biografię Wisławy Szymborskiej. Zgodnie przyznały, że była to ciężka praca. Ponieważ nie mogły liczyć na poetkę, która wielu faktów nie pamiętała, przygotowywały się czytając felietony zatytułowane "Lektury nadobowiązkowe", przeprowadzając liczne rozmowy z jej znajomymi i przyjaciółmi oraz oglądając zdjęcia. Zresztą ogrom włożonej pracy widać w imponującej bibliografii.

Z książki wyłania się obraz ciepłej, skromnej kobiety. Oczywiście, nie jest to ideał. Na swoim sumieniu ma "grzechy" młodości. Jednym z nich jest epizod komunistyczny. Pisała wiersze na cześć Stalina, należała do partii, ale po czasie z niej wystąpiła.

Wisława Szymborska poza pisaniem wielkiej poezji zajmowała się też twórczością niższych lotów, można wręcz rzec kiczem. Znana była z układania limeryków, obdarowywania przyjaciół własnoręcznie robionymi kartkami. Często organizowała dla znajomych loteryjki. Nie cierpiała teatru, ale kochała film. Uwielbiała serial "Niewolnica Isaura". Gości częstowała austriackimi zupkami w proszku, później pizzą. Mroziła skrzydełka z KFC.

Poetka poznała wielu wspaniałych ludzi, z którymi przyjaźniła się. Ciekawe są rozdziały poświęcone jej relacji z Adamem Włodkiem, Kornelem Filipowiczem, Czesławem Miłoszem i Michałem Rusinkiem. Ten ostatni, chociaż sporo młodszy od pracodawczyni, znakomicie się z nią rozumiał. Z oddaniem pełnił funkcję osobistego sekretarza.

"Pamiątkowe rupiecie" to również zbiór unikalnych zdjęć Wisławy Szymborskiej. Na szczególną uwagę zasługują te prywatne, robione w gronie najbliższych znajomych. Oddają one urok osobisty poetki, jej skromność i dobrotliwy uśmiech.

W książce pań Bikont i Szczęsnej znajdziemy wiele anegdot, ciekawostek, smaczków. Każdy, kto chciałby poznać bliżej naszą nieżyjącą już noblistkę, powinien sięgnąć po "Pamiątkowe rupiecie".
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
Tę wybitna postać polskiej poezji trzeba znać. I jeśli nie z jej wierszy, to z biografii o Wisławie Szymborskiej.
morgit plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Wyzwanie- literatura faktu,
Genialna biografia, z przyjemnością przeczytałam! Prawdziwa, nienadęta, osobista - taka, jaka była i Szymborska (choć autorki pewnie nie miały z nią łatwo, bo poetka niechętnie opowiadała o sobie i swoich wierszach). I te zdjęcia - ogromny plus. Polecam wszystkim miłośnikom zaglądania (oczywiście tylko literackiego ;) w cudze życie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
hagaki Linia koment
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-06, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów