Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Witaj piesku

Beata Kulisiewicz

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2011-02-04
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-597-3
Liczba stron: 106
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Rozwój dziecka wymaga nieprzerwanej troski, opieki i dbałości ze strony opiekunów. W przypadku dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych konieczne jest postępowanie specjalistyczne, czyli stosowanie takich metod i form pracy, które wspomagają proces rozwojowy. Książka „Witaj, piesku!” została napisana z myślą o dzieciach potrzebujących dodatkowego wsparcia ze strony terapeutów. Beata Kulisiewicz rozpoczyna od przybliżenia rysu historycznego zajęć z udziałem zwierząt. Sięgnięcie myślą do czasów Hipokratesa z Kos (IV wiek p.n.e) wyklucza chwilowe tylko zauroczenie ową alternatywną metodą pracy, podkreślając jej psychoterapeutyczne wartości.

Powodem tego, że dogoterapia sprawdza się w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w dużej mierze jest sam pies. Po przeanalizowaniu jego roli w codziennym życiu człowieka oraz wyliczeniu wewnętrznych i zewnętrznych cech zwierzęcia, dzięki którym relacja dziecko – pies nie ma sobie nic do zarzucenia, autorka przechodzi do części zasadniczej. Wylicza pozytywy kontaktu dziecka z psem, podając zasadność tego rodzaju terapii oraz podsuwa gotowy schemat zajęć.

Ogromną pomocą służą przykłady ćwiczeń ułatwiających osiągnięcie określonych celów. Są to ćwiczenia wspomagające rozwój apercepcji i umiejętność klasyfikacji, kształtujące orientację czasowo–przestrzenną, rozwijające samodzielność, doskonalące umiejętność liczenia, syntezy i analizy, a także wspomagające rozwój mowy. Publikacja zawiera wywołujące śmiech wierszyki i skoczne piosenki, opowiadania, rymowanki, zgadywanki, dobieranki i pokazywanki, opisy zabaw ruchowych oraz takich, w których dziecko wykorzystuje akcesoria należące do psa. Zamieszczono w niej rysunki labiryntów, ślady psich łap, kolorowanki, kartoniki z wizerunkiem psich elementów, puzzle przedstawiające szczeniaki, psy-maskotki różnej wielkości, karty do gry i domino. Wielość i różnorodność pomysłów służy kształtowaniu postaw i rozwijaniu umiejętności potrzebnych dziecku w samodzielnym życiu.

Uzupełnienie stanowią wzory do ćwiczeń grafomotorycznych, szablony do wykorzystania podczas zajęć, ulotka informująca o zachowaniu się w obecności psa, a także kwestionariusz służący przeprowadzeniu wstępnej diagnozy umiejętności posiadanych przez dziecko, zgłaszające się na zajęcia terapeutyczne. Podane są również linki do internetowych stron poświęconych omawianemu tematowi.

Lektura książki pomoże czytelnikowi dostrzec i zrozumieć wspomagającą rolę psa (autorce pracującej z dziećmi towarzyszy Beira, która dzięki łagodnemu usposobieniu nie stanowi najmniejszego nawet zagrożenia). Program podany przez Beatę Kulisiewicz jest bardzo atrakcyjny i stanowi nieodzowną pomoc dla dogoterapeutów. Ciekawe oraz łatwe do zrealizowania pomysły zabaw zachęcają do konkretnego działania. Wszystko to odgrywa pozytywną rolę, zapewniając dziecku lepsze warunki do rozwoju.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Publikacja prezentuje nie tylko teoretyczne, ale również metodyczne podstawy prowadzenia zajęć z wykorzystaniem dogoterpii. Zawiera cenne wskazówki dotyczące organizacji zajęć, przykłady zabaw i ćwiczeń, kwestionariusz diagnostyczny.
KaMax plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - psychologia, pedagogika, edukacja,
"Witaj piesku" to dość atrakcyjna pozycja na rynku księgarskim z dziedziny pedagogiki osób iniepełnosprawnych. Rzeczywiście opinia zawarta w opisie ksiażki, że jest ona zupełnie nowym ujęciem tematu nie mija się z prawdą. W książce bowiem, oprócz typowego, teoretycznego ujęcia tematu w literaturze przedmiotu, mamy przykłady ćwiczeń wspomagających umiejętności intelektualne oraz sprawność ruchową. Mamy też przykłady ćwiczeń pomagających rozwijać samodzielność (zdolności samoobsługowe np), a także samoocenę.
Pozycję tę miałam w ręce ponad pół roku temu, ale jeśli ktoś by mnie zapytał, czy mam jakieś szczególne wrażenie, jakąś refleksję, to od razu nasywa mi się na myśl jedna refleksja.
Pamiętam jak autorka przekonywała, czy wyjaśniała, jak kto chce, na czym polega fenomen dogoterapi. Proste, ale dobitne wyjaśnienie, że stnieje co najmniej kilka logicznych argumentów, dla których pies tak doskonale spełnia się w roli przyjaciela i terapeuty.
Przede wszystkim pies nie ocenia i kocha swojego pana bezwarunkowo. Nie "widzi" specyficznej urody, odmiennego zachowania osób niepełnosprawnych, albo upośledzonych umysłowo. Osoby te czują się w towrzystwie psa kochane i akceptowane.
Pies nie ocenia - pies akceptuje. Nie zwraca uwagi na niedoskonałości wyglądu, mowy czy ruchów. Akceptuje wszystkie nasze nastroje i emocje, zawsze wysłucha i nigdy nas nie skrytykuje.
Pies reaguje na każdą próbę nawiązania kontaktu i na każdy sygnał do zabawy. Pilnie zwraca uwagę na wszystko, co dziecko mówi lub robi. Ten argumen jest nie do pobicia, jeśli chodzi o radę na samotność dzieci przewlekle chorych i nie wychodzących z domu. Do tego celu, że tak powiem są przygotowane rasy małych, mądrych, spokojnych i pogodnych psów.
Pies jest cierpliwy. Pozwala zaglądać sobie do ucha, wkładać paluszki do pyska, odbierać zabawki. Nie mówi: ,,bądź grzeczny!", nie prosi o spokój, nie wydaje poleceń, nie okazuje zniecierpliwienia. Pomocny w terapi adhd
I w końcu psa nie interesuje, czy na forum publicznym odnosimy spektakularne sukcesy, ponieważ kocha bezwarunkowo. To pies pomaga w terapii dzieci z deficytami oraz nieśmiałych. Przydaje się w terapii jąkania.
Jednak przy tych wszystkich zaletach przemawiających na korzyść psa, należy pamiętać, że nie każdy pies do terapii się nadaje. W celach domowych, jako przyjaciel, wspierający i kochający przyda się każdy szczekający przyjaciel, ale jeśli mówimy już o rasowej terapii, musimy albo kupić odpowiednio wyszkolonego psa rasowego, albo poszukać jakiegoś stowarzyszenia, zajmującego się profesjonalną terapią z odpowiednimi psami i przeszkolonymi terapeutami.
Dlatego ta ksiażka jest jak najbardziej przedatna dla profesjonalistów, za to rodzice muszą odpowiednio wybierać ćwiczenia pomijając te, które mogą zaburzyć realcje pies - dziecko i nie daj Boże doprowadzić do nerwowości psa, który nie zmoże presji, czy nadmiaru miłości i dotyku ze strony dziecka.
I to właśnie moja uwaga krytyczna odnośnie tej książki.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MArtT Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów