Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Władca Barcelony

Chufo Llorens

Ocena ( 9 osób )
5.1
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-09-01
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-7359-859-1
Liczba stron: 736
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

historia

Zakrojona na szeroką skalę akcja promująca powieść „Władca Barcelony” o tyle może potencjalnego czytelnika dziwić, że ani nazwisko autora, ani tytuł książki nie przywodzą na myśl żadnych trafnych skojarzeń. Wrażenie to, choć nie do końca złudne, mija natychmiast po lekturze kilku już stron powieści Chufo Llorénsa. „Władca Barcelony” to coś więcej niż zwyczajna powieść historyczna – rzeczywiste wydarzenia mające miejsce w jednym z hiszpańskich hrabstw XI wieku stapiają się z doskonale skomponowaną fikcją literacką. Książkę czyta się jednym tchem, a czytelnik po tej fantastycznej lekturze czuje swego rodzaju niedosyt i żałuje, że „Władca Barcelony” liczy zaledwie siedemset stron.

Do Barcelony czasów XI wieku przybywa dziewiętnastolatek, Martí Barbany. Dowiaduje się, że po śmierci ojciec zostawił mu w testamencie spory spadek. Postanawia, że odziedziczone pieniądze mądrze zainwestuje. Oprócz chęci pomnażania majątku Martí pragnie uzyskać obywatelstwo miasta Barcelony, aby tym samym móc starać się o rękę pasierbicy jednego z doradców hrabiego. Zmagania i przedsięwzięcia, w jakich bierze udział młody chłopak, przeplatają się z autentycznymi wydarzeniami dotyczącymi hrabiowskiego dworu – pałacowymi zemstami i namiętnościami, walką o władzę czy brzemiennymi w skutki intrygami.

Wielu z prezentowanych w powieści bohaterów jest autentycznych, choć towarzyszące im wydarzenia są często wytworem wyobraźni autora. Chufo Lloréns wydarzenia historyczne przytacza w sposób prosty i nieskomplikowany – unika opisów zawiłych sporów, skupiając się raczej na osobowościach swoich bohaterów, przyczynach jakie kierują jego postaci do takich czy innych działań. Dużo miejsca zajmuje w powieści dworska etykieta – protokół opisujący w jaki sposób należy przyjmować gości, jak z nimi rozmawiać oraz kto pierwszy powinien rozpocząć dyskusję. Wszystko to otoczone jest aurą średniowiecznych katalońskich zamków, dworów i pałaców, ciemnych i mrocznych kościołów, niebezpiecznych, wąskich uliczek Barcelony czy odosobnionej dzielnicy żydowskiej.

Precyzja, z jaką autor opisuje sytuację społeczną i gospodarczą Barcelony i innych hiszpańskich hrabstw, jak i Rzymu czy państw Bliskiego Wschodu, wskazuje na ogromne obycie Chufo Llorénsa w sprawach handlu w czasach średniowiecza. Lloréns z mistrzowską dokładnością dostarcza czytelnikowi informacji na temat handlu, eksportu czy importu przypraw, ziół czy ropy naftowej zarówno w obrębie Hiszpanii jak i w państwach muzułmańskich. Dzięki temu autor ma pretekst do opisu przygód floty młodego Martíego i zmagań, jakie przyjdzie chłopakowi znosić podczas niebezpiecznych morskich czy lądowych podróży.

Opis sieci intryg, jakie bohaterowie powieści Chufo Llorénsa snują nie tylko na dworze hrabiego Barcelony, ale także wśród mieszkańców miasta sprawia, że „Władca Barcelony” przypomina miejscami wciągający i trzymający w napięciu kryminał. Moment kulminacyjny powieści wyjaśnia wiele wątków, jednak to zakończenie książki stanowi subtelną i piękną puentę wspaniałej i podniosłej  historii.

Powieść, choć wielowątkowa, jest bardzo czytelna w odbiorze. Wątki hrabiów Barcelony miejscami mieszają się z życiem i działalnością Martíego Barbany, by po kilku stronach bądź rozdziałach ponownie się rozdzielić i dalej płynąć już własnym nurtem. „Władca Barcelony” jest powieścią zaskakująco dobrą. Wydarzenia historyczne stanowią jedynie tło dla właściwej akcji, będącej swego rodzaju mieszanką tragicznego w skutkach romansu i trzymającego w napięciu dreszczowca. Objętość powieści nie powinna czytelnika przerażać – wręcz przeciwnie, stanowi ona zachętę do podjęcia fascynującej, pełnej niespodzianek przygody, która niespodziewanie szybko dobiegnie końca.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2017,
Historyczno-przygodowa powieść, wciągająca zdecydowanie czytelnika w świat Barcelony XI wieku. Poznajemy ród hrabiów Barcelony, żyjemy życiem hrabiny Almodis, która walczy o uznanie jej za hrabinę Barcelony, prowadząc swoje działania z inteligencją godną podziwu. Zaprzyjaźniamy się z Martim Barbany, zwykłym młodzieńcem, który dzięki sile swojego charakteru, uporowi, inteligencji i szczęściu buduje swoje imperium i zostaje zaszczycony otrzymaniem tytułu obywatela Barcelony.
Miłość, zbrodnia, interesy, kościół rządzący życiem wszystkich obywateli, tworzą tygiel rozmaitości, z którym naprawdę warto się zapoznać. Idę czytać drugą część :)
kropka27 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Ksiazka godna polecenia,wciagajace watki,dodatkowym plusem jest roznorodnosc postaci. Fajnie przenosi w klimat Barcelony i momentami na prawde trzyma w napieciu.
claracorelli plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jest genialna
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawa powieść historyczna.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
akuS Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2009-11-23, Na półkach: Przeczytałem,
kasjopea Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2012-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
vajza Linia koment
Przeczytane:2009-11-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,ulubione ;-),
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Atka0606 Linia koment
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów