Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Władczyni rzek

Philippa Gregory

Ocena ( 11 osób )
5.5
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2012-05-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-245-7976-1
Liczba stron: 544
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Agnieszka Lis

 „Władczyni rzek” to powieść historyczna, znanej, angielskiej historyczki i pisarki. Jej książki bazowane są na prawdziwych wydarzeniach z przeszłości. Cechą charakterystyczną jej powieści jest niezwykła dbałość o szczegóły i zgodność z faktami historycznymi, wynikające z zamiłowania do tej dziedziny nauk humanistycznych. Szczególną popularnością cieszą się jej książki o dynastii Tudorów. Książka przedstawia historię Jakobiny Luksemburskiej. Jest to postać mało znana i zapomniana przez historię, ale dzięki niezwykłej wytrwałości Philippy Gregory wreszcie możemy poznać jej losy. Jakobina wywodzi się rodu legendarnej boginki Meluzyny. Według legendy niektóre kobiety z jej rodziny mają dar widzenia przeszłości. Głowna bohaterka należy do tych nielicznych wybranek. W pewnym sensie jest to dar od losu a w pewnym przekleństwo. W świecie rządzonym przez mężczyzn mądrej kobiecie jest bardzo ciężko przetrwać. Gdy mężczyźni czują się zagrożeni lub gdy obawiają się niezwykłych zdolności niewiast „likwidują” je na oczach tłumu. Taki los spotkał Joannę d’Arc, która miała czelność przewodzić armii mężczyzn a w dodatku z całkiem pozytywnym rezultatem. Została spalona na stosie, a gałęzie zostały dodatkowe nasączone wodą, aby dłużej się paliły, sprawiając Joannie jeszcze większe tortury. Jakobina była młodą dziewczyną, gdy była świadkiem tego wydarzenia. Od tej pory próbowała starannie ukrywać swoje niezwykłe zdolności, aby nigdy nie mogły być wykorzystane przeciwko niej. Autorka w niezwykle barwny sposób opisuję realia tamtych czasów. Nieustanne wojny, bitwy, konflikty w rządzie i wśród zwykłej ludności. W takich czasach wszystko jest niepewne, w jednej chwili możemy być na samym szczycie, mieć władze i posłuch wśród tłumu. A w następnej spadamy na samo dno. Jak mawiają koło fortunny. Wspinamy się na sam szczyt aby coś osiągnąć, zostać kimś i gdy już mamy wrażenie, że jesteśmy na szczycie i, że taki stan rzeczy będzie trwał wiecznie, znowu spadamy na dno, ponieważ koło fortuny ciągle się kręci i nic nie trwa wiecznie. Ta prawda może też świetnie odnosić się do naszych czasów. Ludzie znani na całym świecie mają wrażenie, że są wręcz bóstwami, że wszystko jest ich i że w związku z tym, że mają dużo pieniędzy mogą robić co chcą. A tu nagle i niespodziewanie dopada ich na przykład uzależnienie od narkotyków, staczają się na samo dno, ich życie kręci się tylko wokół nielegalnych prochów, już nie są nikim ważnym. Ludzie tracą do nich zaufanie, przestają być ich fanami. Każdego z nas może spotkać taki los. Wynika z tego jeszcze jeden wniosek, „Carpe diem” – chwytaj dzień. Cieszmy się zawsze z każdego dnia, bo nigdy nie wiadomo czy nie jest to ten ostatni dzień na szczycie koła fortunny a następnego zaczniemy powoli spadać w dół. Ale wtedy też nie należy się załamywać, w końcu koło ciągle się kręci i może jeszcze nadejdzie taki dzień, że zaczniemy od nowa się wspinać na sam szczyt.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Po książki Philippy Gregory nie sięgam często. Nie chcę za szybko poznać wszystkich jej książek. Rozkoszuję się tą magią i klimatem. Autorka ta jest historykiem z wykształcenia. Jej najsłynniejszą książką są ,,Kochanice króla". Mieszka w Anglii, założyła fundację, która kopie studnie w Gambii.
Tym razem przybliżona została postać Jakobiny Luksemburskiej, która według legend wywodziła się od wodnej boginki -Meluzyny. Od najmłodszych lat posiadała dar jasnowidzenia. Na swojej życiowej drodze spotkała Joanne d'Arc, która wydała się jej niezwykle silną kobietą. Później sama starała się żyć tylko i wyłącznie tak jak chciała.
W książkach Philippy Gregory zawsze możemy odnaleźć niezwykle silne i twarde osobowości. Bohaterki, które nie dawały za wygraną, ale walczyły o swoje marzenia i przekonania. Dlatego jej książki zawsze tak bardzo mi się podobają. Tak było i tym razem. Jakobina to postać, o której po prostu chce się czytać i nie sposób jej nie polubić. Razem z Ryszardem stanowili niezwykle dobraną parę i pokazywali, że w tamtych czasach też było miejsce na miłość i namiętność. Pomimo tego, że życie członków bogatych rodów było starannie zaplanowane starali się wyłamywać.
Bardzo spodobał mi się klimat tej powieści. Dzięki Philippie Gregory mogłam przenieść się w ten pasjonujący świat XV-wiecznej Anglii. Chciałabym chociaż jeden dzień zobaczyć na własne oczy taki dwór królewski, uczty, zabawy i intrygi. Autorka jak zwykle wplotła tu też trochę magii. Dodaje to książce mnóstwo uroku i sprawia, że po prostu czyta się ją z wypiekami na twarzy. Pokazuje jak zmieniał się stosunek do czarów i czarownic, coraz większą nienawiść do kobiet, które po prostu wiedziały trochę więcej od innych ludzi. Lubię właśnie w taki sposób zapoznawać się z historią. Autorka zadbała o wszystkie szczegóły, dopracowała każde zdanie. Dzięki temu czułam się jeszcze bliżej głównej bohaterki.
Dziwne, że dzięki takim książkom możemy poznać osoby żyjące tyle lat wcześniej. Może nie wszystko w rzeczywistości wyglądało tak samo, ale i tak jest to niesamowitym przeżyciem. Autorka pisze niezwykle barwnie, szybko się ją czyta pomimo tylu stron w dość dużym formacie książki. Okładka jest piękna i magiczna jak cała książka. Zachęcam do przeczytania.
Kreciolek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Historyczne,Wyzwania czytelnicze 26 książek/2014,
Kolejna świetna powieść Philippy Gregory - tym razem o matce królowej Anglii, Elżbiecie York. Powieść osadzona w realiach XV-wiecznej Anglii, za czasów Wojny Dwu Róż. Główna bohaterka, Jakobina Luksemburska wydana za mąż w bardzo młodym wieku za księcia Bedfordu, po jego śmierci, nie czekając na zgodę rodziny wychodzi za mąż za giermka swojego zmarłego męża. Po latach wojny i służby królewskiej parze osiadają wreszcie w jego rodzinnym majątku i wychowują 14-cioro dzieci. Ich sielanki nie mąci nic aż do czasu pojawienia się na drodze życia ich najstarszej córki Elżbiety przystojnego Edwarda - późniejszego króla Anglii...
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-14, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Zawsze zastanawiałam się jak doszło do Wojny Dwu Róż, ale na zastanawianiu się kończyło. Zdawałam sobie sprawę, że żądza władzy zawsze i wszędzie leży u podstaw każdej wojny domowej,ale coś musi dać impuls by o tę władzę ktoś z kimś walczyć zaczął. Gregory z rozmachem pisze historię Jakobiny Luksemburskiej, której przyszło żyć w czasach, gdy wojna ta zaczęła się rodzić i weszła w pierwszą fazę. Znam dalszy jej ciąg, opisany przez tę samą autorkę w kolejnych tomach, w historiach kolejnych kobiet. Polecam wszystkim zainteresowanym historią Anglii.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Gregory tym razem koncentruje się na postaci Jakobiny Luksemburskiej, która była podobno potomkinią Meluzyny- stąd słyszała jej śpiew oraz miała zdolność czytania przyszłości. Rzeka dawała jej odpowiedzi jako pomocniczka. Ale musiała uważać i mieć siłę, by nieść brzemię daru przez całe życie. Jako świadek kilku egzekucji (w tym Joanny), które były swoistą przestrogą, Jakobina wiedziała, że dar musi ukrywać. Jako nastolatka została żoną księcia Bedfordu, który oczekiwał od niej czegoś innego: pomocy w odkryciu eliksiru nieśmiertelności. Giermkiem jej męża był Ryszard Woodville, który starał się ją chronić i widział w niej istotę z krwi i kości, co sprawiło, że połączyła ich miłość i pożądanie. Po śmierci księcia Jakobina nie pytając o zgodę wychodzi za mąż za Ryszarda i zamieszkują na wsi. Ale kilkakrotnie przeżywała rozstanie z ukochanym mężem wzywanym na wojnę, a sama udawała się służyć na dworze królewskim. Była powierniczką francuskiej, krnąbrnej wybranki króla- Małgorzaty Andegaweńskiej, w tym czasie król rozdawał rozrzutnie tytuły i bogactwa- i na tym zyskała Jakobina. Jednak sielanka zostaje przerwana przez pewno zdarzenie, po którym król Henryk zapada w głęboki sen, nie widząc i nie słysząc. Na dworze było to ukrywane, bo władzę chciał przejąć Ryszard York- wojna kuzynów zaczęła się otwarcie. A królowa Małgorzata pociągał za sznurki marionetkowym królem, często wplątując Jakobinę w niebezpieczeństwo.

Jak zwykle u Gregory historia Anglii i bohaterów podana jest w przystępny i wciągający sposób, tym razem jednak miejscami lektura mi się dłużyła- szczególnie gdy miałam wrażenie, że akcja idzie jednym torem, Jakobina rodzi tylko kolejne dzieci, tęskni za mężem itp. Na szczęście nie ma takich momentów zbyt dużo, jednak są.

,,Władczyni rzek" to powieść historyczna o kobiecie, która ukuła swoją przyszłość, która widziała i przeżyła na własnej skórze zmienne koło fortuny- jednym razem zawędrowała wysoko, by innym upaść bardzo nisko. To w czasach polowań na czarownice, oskarżeń o herezje i uprawiania czarów, gdzie egzekucje były widowiskami dla plebsu. Tym razem mniej o władzy, bardziej o magii i rodzinie.

Również publikacja na moim blogu.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Wspaniała historia Jakobiny Luksemburskiej. Jednej z najbardziej zapomnianych przez historię kobiet. Najbardziej podobał mi się fragment związany z Meluzyną - legendarną przodkinią głównej bohaterki. Ta książka uświadomiła mi jak XV wiek był miejscem mało sprzyjającym kobiecej mądrości, przykładem tego może być chodźmy Joanna d'Arc,o której możemy przeczytać na początku powieści.
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,kolejne 52 książki 2013,
http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2014/01/wadczyni-rzek-philippa-gregory.html

Powieść Gregory zachwyca! I mówię Wam to ja, osoba uprzedzona do powieści historycznych, która łatwo się nimi nudzi. Wszystko tu jest jest rewelacyjne: świetnie zarysowane tło historyczne, ciekawostki, niuanse, związane z epoką, wszelkie opisy ówczesnych realiów, zwyczajów, codzienności na dworze królewskim.

Wspaniale wykreowana jest postać samej Jakobiny i jej męża, ale też królowej Małgorzaty i króla Henryka. Dla mnie najciekawszy okazał się jednak wątek miłosny małżonków i budowanie rodziny w tak niełatwych czasach. Kibicowałam im do ostatnich stron, kiedy to kraj ogarnięty chaosem wojny pochłaniał coraz to nowe ofiary.
kalola plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Beletrystyka historyczna,Mam,
,,Władczyni rzek" Philippy Gregory otwiera cykl serii ,,Wojny Dwu Róż" opisującej losy Jakobiny Luksemburskiej matki przyszłej królowej Anglii, żony szlachetnego męża, oddanego ojca i czułego kochanka. Na kartach poznajemy fascynującą historię młodej dziewczyny wydanej za mąż za starszego mężczyznę który wprowadza ją w świat alchemii i wykorzystując jej dar widzenia przyszłości aby poznać losy jakie czekają Anglię. Po śmierci swojego pierwszego męża Jakobina potajemnie wychodzi za mąż za Ryszarda Woodville,a gdy trafia na dwór królewski zostaje najbardziej zaufaną powierniczką królowej Małgorzaty Andegaweńskiej. Los jaki spotkał Jakobinę jest pełen zwrotów akcji, jej życie począwszy od lat młodości i ostatnich godzin życia przepełniony jest strachem o swoje życie jak i najbliższych,nie raz zostaje zmuszona na podejmowania trudnych decyzji, które wymagały od niej poświęcenia swojej miłości do męża i dzieci aby historia jaka się wydarzyła mogła toczyć się wyznaczonymi przez przeznaczenie ścieżkami.

Historia pomimo, że przepełniona smutkiem napisana została w bardzo ciepły i pokrzepiający sposób. Gdy skończyłam czytać przez bardzo długi czas pozostała ze mną magia jaką stworzyła Philippa Gregory.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2013-10-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2012-12-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Shallan Linia koment
Na półkach: Czytam,Historyczne,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
migotynka Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
KKS Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gabigor Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów